Wojna A.D. 2022?

Coraz więcej ekspertów poważnie rozważa możliwość wybuchu wojny o skutkach ponadregionalnych w przyszłym roku. Wymienia się tu dwa ogniska zapalne: jedno jest blisko nas: chodzi o konflikt rosyjsko-ukraiński, drugi to daleki od nas azjatycki teatr geopolityczny – tyle, że co z tego, iż odległy geograficznie, skoro świat stał się globalną wioską i  kichnięcie w Azji powoduje katar w Europie , nie mówiąc już o wojnie… W przypadku Azji chodzi oczywiście o konflikt Chiny-USA i potencjalną możliwość konfliktu wojennego na Morzu Południowo-Chińskim. Prawdę mówiąc uważam, ten pierwszy obszar – wschodnioeuropejski – za bardziej prawdopodobny gdy chodzi o konflikt zbrojny niż ten azjatycki. Po prostu wojna między dwoma globalnymi potentatami grozi nieobliczalnymi  konsekwencjami – i tak naprawdę nie jest w niczyim interesie. Oczywiście zacząć się może od konfliktu między Chinami i Tajwanem, za którym to Tajpej teoretycznie powinny stać Stany Zjednoczone Ameryki. Zwłaszcza po ostatnim twardym oświadczeniu prezydenta Josepha Robinette’a Bidena, który właśnie w kontekście „Republiki Chińskiej” – taka jest oficjalna nazwa Tajwanu – stwierdził, że  USA nie opuszczą swojego sojusznika. Wagę tego mocnego oświadczenia osłabia jednak zdecydowanie fakt, że miało ono miejsce raptem kilka tygodni po fatalnym odwrocie Amerykanów z Kabulu, który był fatalnym sygnałem dla wszystkich obecnych i potencjalnych sojuszników Waszyngtonu.
 
Cóż, wojna wisi w powietrzu – co nie oznacza, że do niej w ogóle dojdzie.  Na pewno jednak jest bardziej prawdopodobna niż była w tym roku. Wpływ na to – i to kluczowy – może mieć zmieniająca się dynamicznie sytuacja międzynarodowa: chodzi o zmianę strefy wpływów, która wydaje się być faktem i to następującym na paru kontynentach.
 
Polacy mogą rzec, iż – jak mówi stare polskie powiedzenie – „bliższa koszula ciału”. Zatem potencjalna agresja Rosji na Ukrainę, ale też, o czym się znacznie mniej mówi, potencjalna akcja Federacji Rosyjskiej przeciwko Łotwie i Estonii miałaby dla Polski na pewno znacznie większe konsekwencje niż to, co może rozegrać się na scenie azjatyckiej. Dodajmy jeszcze, że na Łotwie blisko polowe mieszkańców stanowią Rosjanie, zatem niewątpliwie może to stanowić argument zachęcający Rosję do potencjalnej agresji – a na pewno do straszenia nią …
 
To będzie bardzo ciekawy rok 2022. To może być bardzo trudny rok 2022…
 
*tekst ukazał się na portalu Wprost.pl (29.11.2021)

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Pers

06-12-2021 [08:37] - Pers | Link:

Były senator USA: NATO może sprowokować wojnę nuklearną z Rosją
Były senator USA ostrzega przed totalną wojną nuklearną z Rosją jeśli Waszyngton i jego sojusznicy z NATO nie skończą swojego wsparcia dla Ukrainy.
Były kongresman USA w stanie Wirginia Richard Hayden Black powiedział w niedzielę, że stery wojowniczej polityki USA wobec Rosji znajdują się w rękach amorficznej społeczności biurokratów i lobbystów i dodał, że poparcie Waszyngtonu dla Kijowa jest wielką prowokacją dla Moskwy. .
„Nie jest jasne, czy zachodni urzędnicy rozumieją powagę tego, co robią. Jest mało prawdopodobne, że Rosja będzie w stanie zaakceptować gromadzenie broni jądrowej, a nawet ruchy wojsk NATO na dużą skalę na Ukrainie ”- powiedział były senator w wywiadzie dla sieci informacyjnej  Press TV .

Były senator stwierdził, że Ukraina nie jest częścią Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) i jeśli ta organizacja wojskowa nie przestanie oferować Ukrainie wsparcia militarnego, bardzo prawdopodobny będzie wybuch totalnego konfliktu nuklearnego. z Rosją.

Zapytany o wypowiedzi prezydenta USA Joe Bidena, dotyczące zaangażowania jego kraju w obronę Ukrainy w przypadku rosyjskiej inwazji, Black podkreślił, że „USA. nie ma żadnego prawnego zobowiązania wobec Ukrainy, a niewielu Amerykanów nawet wie, gdzie znajduje się ten odległy kraj (Ukraina).  https://kurier-poranny.blogspo...
 

Obrazek użytkownika u2

06-12-2021 [11:12] - u2 | Link:

Ukraina nie jest częścią Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) i jeśli ta organizacja wojskowa nie przestanie oferować Ukrainie wsparcia militarnego, bardzo prawdopodobny będzie wybuch totalnego konfliktu nuklearnego. z Rosją.

Takie to są "gwarancje" Rosji dla Ukrainy ? Hołodomor już kiedyś Rosjanie urządzili dla Ukraińców. Teraz chcą wojny atomowej ? Ani chybi wariat rządzi w Rosji :-)

Obrazek użytkownika Pers

06-12-2021 [11:20] - Pers | Link:

@u2
Znowu udowodniłeś, że czytanie ze zrozumieniem przerasta twoje możliwości.

Obrazek użytkownika sake3

06-12-2021 [11:30] - sake3 | Link:

@Pers....Ho,ho wypowiedział się wielki strateg Pers. Musisz zapobiec tej wojnie wielki człowieku , najlepiej obsmarowując Polskę jako członka NATO..

Obrazek użytkownika Pers

06-12-2021 [11:35] - Pers | Link:

@sake3
//Ho,ho wypowiedział się wielki strateg Pers//
Dziękuję, jestem całkiem niezłym strategiem :)
Ale akurat to co tak czule skomentowałaś to słowa senatora USA, nie moje.

//najlepiej obsmarowując Polskę jako członka NATO..//
NATO to bandycka organizacja.

Obrazek użytkownika Tezeusz

06-12-2021 [12:27] - Tezeusz | Link:

@Pers czy to nie jesteś tym co twierdzi, że Rosja to wolny kraj, a zachód to zgnilizna. Sam Putin to prawie jak Bóg i car. 
https://spiritolibero.neon24.p(link is external)...(link is external)
 Według niego USA nie Rosja pcha świat do wojny. Czy @ Pers taka to tuba Putina.?
https://spiritolibero.neon24.p(link is external)...

Obrazek użytkownika u2

06-12-2021 [13:22] - u2 | Link:

NATO to bandycka organizacja.

To twój naczalnik ze WSI to bandzior, ale on nie z NATO :-)

Obrazek użytkownika sake3

06-12-2021 [15:38] - sake3 | Link:

@Pers....Skoro wg wielkiego stratega Persa NATO jest organizacją bandycką to chyba gołąbek pokoju i ostoja szczęścia i sprawiedliwości dziejowej Putin powinien tę wojnę wygrać. Przecież w bajkach sprawiedliwość zawsze zwycięża,widzieliśmy to już w Gruzji i na Krymie. 

Obrazek użytkownika Pers

06-12-2021 [17:50] - Pers | Link:

@sake
//Putin powinien tę wojnę wygrać.//
Nie wiem czy "powinien" ale wygra.

Obrazek użytkownika u2

06-12-2021 [19:05] - u2 | Link:

Nie wiem czy "powinien" ale wygra.

Toż to staruch 69-letni, który kurczowo trzyma się władzy przez 21 lat zabijając politycznych oponentów. Putajew już przegrał, tylko jeszcze o tym nie wie :-)

Obrazek użytkownika sake3

06-12-2021 [19:28] - sake3 | Link:

@Pers........Z taką Europką i z taką bidenowską Ameryką ma rzeczywiście szanse.Wojny wygrywają nie tylko stratedzy i wojsko,ale ludzie walczący za sprawę i zdeterminowani.Putin ma zaplecze w postaci swoich obywateli dla matuszki Rosji gotowi na wszystko.Putin nie bawi się w ideologię lgbt,jakieś tam płcie,tolerancje a już najmniej w demokrację.To zwykły satrapa bezlitosny ,cyniczny,kiedy trzeba podstępny ale za to Rosjanie go kochają.A za co kochać Bidena i kto go ma kochać?Naród kleczący ,wiecznie teraz przepraszający że żyje? Kto pójdzie walczyć za Polskę na którą Putin ma od zawsze ochotę?Banda nierobów i odmóżdżonych celebrytów ryczących przez tuby na ulicy o prawach człowieka,kobiet nie szanujących ani ludzi,ani munduru głosno drących mordy że nie oddadzą za Polskę kropli krwi. Przecież ty też będziesz w pierwszym szeregu przeciw Polsce i chcących jej powrotu jako republiki przyszłego nowego ZSRR.

Obrazek użytkownika Pers

06-12-2021 [19:48] - Pers | Link:

@sake
//Polskę na którą Putin ma od zawsze ochotę?//
A po co mu zbankrutowany kraj taki jak Polska? Starczy, że będziemy kupować ropę.

//Przecież ty też będziesz w pierwszym szeregu przeciw Polsce i chcących jej powrotu jako republiki przyszłego nowego ZSRR.//
Jednak jesteś baba z magla. Skąd masz taką wiedzę, żeby tak mi ubliżać?
Napisałbym co o tobie i tobie podobnych myślę ale szanuję wrażliwość admina.

Obrazek użytkownika sake3

06-12-2021 [20:17] - sake3 | Link:

@Pers...Po wojnie też byliśmy jako Polska zniszczeni i zrujnowani,ale ZSRR i tak ochoczo wyciągało rączki po te resztki które pozostały a których nie zdążyli rozkraść napadając 17-go września 1939 na wschodnią część Polski. Teraz też by nie pogardzili zawsze mając dla nas wczasy na Syberii.No ale ty tym faktom zapewne zaprzeczysz.Daruj już sobie te wieczne baba z magla i inne pieszczoty,mnie to nie bawi,a ciebie stawia na pozycjach naczelnego nudziarza, Nawet moje koty ziewają.A tak chciałeś być naczelnym komentatorem na NB.

Obrazek użytkownika Pers

06-12-2021 [20:43] - Pers | Link:

@sake3
//A tak chciałeś być naczelnym komentatorem na NB.//
Gdzie wyraziłem taką chęć? Możesz zacytować babo z magla?
A tak swoją drogą to mam chyba najwięcej obszernych komentarzy na temat. Wasz "desant" celuje w nawalankach bo nie macie nic ciekawego do powiedzenia.
Smutna rzeczywistość :)

Obrazek użytkownika sake3

06-12-2021 [21:59] - sake3 | Link:

@Pers.....To dlaczego w swych ,,obszernych '' komentarzach nigdy nie odnosisz się do tematu a jedynie do krytyki innych komentatorów? Wymiana zdań czy dyskutowanie internetowe nie polega przecież na wytykanie braku intelektu innym ani wymijających wypowiedzi tylko merytoryczne odniesienie do sprawy. Nawet nasz ,,desant'' to dostrzega choć lokujesz go w maglu. W związku z powyższym degraduję Cię ze stanowiska naczelnego na przeciętnego komentatora.

Obrazek użytkownika Pers

06-12-2021 [22:07] - Pers | Link:

@sake3
//w swych ,,obszernych '' komentarzach nigdy nie odnosisz się do tematu//
Kłamiesz. Mogę ci podać ze dwadzieścia linków komentarzy tylko na temat notki, które musiałem wklejać na dwie raty bo w jednym się nie mieściły (max 3000 znaków).
Rzadko ktoś się do nich merytorycznie odniósł zwykle ograniczając się do "onucy" itp.

//W związku z powyższym degraduję Cię ze stanowiska naczelnego na przeciętnego komentatora.//
ŁoMatko... Nie wiem czy to przeżyję... :)))))))))))
Wiem, że waszemu kółku wzajemnej adoracji nie dorównam. 
 

Obrazek użytkownika Tezeusz

06-12-2021 [12:25] - Tezeusz | Link:

@Pers czy to nie jesteś tym co twierdzi, że Rosja to wolny kraj, a zachód to zgnilizna. Sam Putin to prawie jak Bóg i car. 
https://spiritolibero.neon24.p...(link is external)
 Według niego USA nie Rosja pcha świat do wojny. Czy @ Pers taka to tuba Putina.?
https://spiritolibero.neon24.p...

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

06-12-2021 [08:47] - NASZ_HENRY | Link:

Jak to na wojence ładnie gdy Czarnecki z konia spadnie ☺☻
 

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

06-12-2021 [12:04] - Imć Waszeć | Link:

A tymczasem armie państw zachodnich ćwiczą....
Belgia: https://www.youtube.com/watch?...
https://www.youtube.com/watch?...
Przerażające.

Obrazek użytkownika RinoCeronte

06-12-2021 [14:00] - RinoCeronte | Link:

Wszystko przez to, że przez Covid lud przestał chodzić do teatru...   Teraz teatr przyjdzie do ludu.

Obrazek użytkownika adarus2

07-12-2021 [02:00] - adarus2 | Link:

Coś mi się wydaje że Ameryka wojnę z Chinami już przegrała. Wiedzą o tym amerykańskie koncerny i każdy ciągnie to sukno w swoją stronę niczym Radziwiłły u Sienkiewicza. Czas myśleć co robić