List do Unii Europejskiej

Szanowna Unio!
Co z Tobą? Co się dzieje? Czemu zmieniłaś się tak bardzo w ostatnich kilkunastu latach? Czy rzeczywiście jesteś dalej ta sama Unia ,której pragnęli tak bardzo moi rodacy, przed 18 laty, gdy w referendum powiedzieli Ci sakramentalne TAK? Trzy czwarte z nich, nawet ponad, zaufało Ci i uznało, że iść przez życie z Tobą, choć przecież słyszało o różnych Twoich wadach czy, jakby to powiedzieć, dziwactwach? Niektórzy mówią ,ze Cię nie poznają . Wielu, że tak bardzo jesteś już różna od Twoich rodziców czy „Ojców Chrzestnych”, że aż nie sposób w to uwierzyć, że to Twoi przodkowie!
Po kolei. Przypomnij sobie ,jak było na początku. Jak się rodziłaś i po co? Czemu oczekiwano na Ciebie tak bardzo? Był to czas, gdy skończył się w końcu czas jednego totalitaryzmu: niemieckiego narodowego socjalizmu, ale drugi - sowiecki komunizm - trwał w najlepsze, ba, zagarniał kolejne kraje, a chciał jeszcze więcej i więcej. Narodziłaś się zatem jako sprzeciw wobec totalitaryzmów i ich wyznawców i zbirów jednocześnie - „totalsów”. Czy dziś czasem, powiedz to szczerze, patrząc w lustro, sama nie ulegasz takim właśnie totalitarnym tendencjom? Miałaś być i byłaś - chwała Ci za to! - antidotum na czerwony walec, niedługo potem, jak udało się zniszczyć walec brunatny, który wszak zdążył pozbawić życia milionów Europejczyków, w tym sześć milionów moich rodaków, współobywateli . Czy dzisiaj czasem nie stajesz się Ty takim walcem, który w imię nowej ideologii ma rozjeżdżać tych, którzy ośmielają się myśleć inaczej albo choćby stawiają li tylko głośno pytania, mówią o wątpliwościach? Albo nawet tylko - albo może „aż” - przypominają, że byłaś kiedyś inna, obiecywałaś rzeczy i wartości, w które dzisiaj nie wierzysz, ba, wycierasz w nie buty.
Czy jeszcze pamiętasz albo czy chcesz pamiętać raczej, co mówiłaś moim rodakom, zanim powiedzieli, że chcą z Tobą być? Na przykład to, że sprawa „aborcji”, jak to się eufemistycznie nazywa czyli, mówiąc wprost, zabijania dzieci nienarodzonych to nie sprawa, która regulują tak, jak tego chcą ,poszczególne kraje członkowskie, a nie Ty ,nie Twoi niewybierani przez nikogo, nie mający demokratycznego mandatu urzędnicy. Pamiętasz, co wmawiałaś polskim biskupom, którzy odwiedzili Cię kilka miesięcy przed referendum akcesyjnym? Że każdy kraj urządza sobie swój dom, jak chce, gdy chodzi o sprawy moralne, obyczajowe, religijne - a Ty się tym nie zajmujesz, nie wtrącasz, nie ingerujesz? Gdy nasi biskupi zjawili się w Twoim domu, w gmachu Komisji Europejskiej, zdumieni pracownicy wychodzili na korytarze - wielu z nich pierwszy raz w życiu widziało kogoś w sutannie, a nikt nie widział nigdy wcześniej żadnego biskupa w tym gmachu. Dziś to my jesteśmy zdumieni. Tylko do końca nie wiemy czy wtedy nas cynicznie okłamywałaś, grałaś, łudziłaś, manipulowałaś, udawałaś kogoś innego, aby pozyskać wielkie rynki zbytu i pomost dalej na Wschód, na rynki jeszcze większe? Czy może zmieniłaś się, sprzedałaś siebie i swoje korzenie, uznałaś że tak się bardziej opłaca? Tylko, że w rezultacie to i tak na to samo wychodzi. Czy jesteś kłamca i cynikiem czy „tylko” fundamentalnie zmieniłaś swoje opinie na fundamentalne ,dla wielu ludzi przecież, sprawy?
Wszak nie tylko o wartości, ideały, korzenie chodzi. Chodzi także o sposób funkcjonowania. Budowałaś się i swoją sile przez dekady na poczuciu partycypacji wszystkich krajów - tych bogatych i tych mniej zamożnych, tych największych i tych małych, tych, które Cię tworzyły od początku i tych, które z różnych powodów dołączały do Ciebie po latach, ba,
po dziesięcioleciach. Każde państwo miało rożną siłę, oczywiście, ale każde miało prawo weta. To wydłużało proces decyzyjny, ale wszyscy mieli poczucie, że to jest ICH projekt, że mają wpływ, że są ważni, nawet jeśli nie są nie najważniejszy. Od kilku lat odstąpiłaś od tego, Unio. Od lat forsujesz na sile rozwiązania korzystne dla paru najważniejszych państw, inne popierają to ze strachu, bo przecież każdy chce dostawać od Ciebie pieniądze - i tak większość, może chwilowa, siłowo dominuje mniejszość. W ten sposób także zaprzeczasz sama sobie.
Ten list nie ma zakończenia. Sama je dopiszesz. Obawiam się, że w najgorszy możliwy sposób ...

*list ukazał się w miesięczniku "Nowe Państwo" (lipiec-sierpień 2021)

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

23-11-2021 [10:53] - u2 | Link:

nikt nie widział nigdy wcześniej żadnego biskupa w tym gmachu

Czyli chrześcijańskie korzenie Unii to musiało być za czasów Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Potem sie wszystko zlaicyzowało.

Obrazek użytkownika Marek Kudła

23-11-2021 [13:20] - Marek Kudła | Link:

Była najgorszym ministrem obrony w dziejach Niemiec.  Nie kapowała nic przez co doprowadziła bundeswerę niemal do upadku. Teraz jest najgorszą przewodniczącą Komisji Europejskiej, mówię o Ursuli von der Leyen, babsku, która nie ma zielonego pojęcia  o kierowaniu taką instytucją  międzynarodową,  jaką  jest  UE !!!    Nie ma pojęcia o prawie i ekonomii, chociaż studiowała ją w Anglii i żadnej wiedzy o zarządzaniu, ale zna się na rodzeniu dzieci (ma ich siedmioro).  Szkoda, że  M. Morawiecki będzie musiał odejść ze stanowiska Premiera polskiego rządu w 2024 roku, kiedy kończy się kadencja tej Niemki !!!
 

Obrazek użytkownika u2

23-11-2021 [13:59] - u2 | Link:

Nie ma pojęcia o prawie i ekonomii, chociaż studiowała ją w Anglii i żadnej wiedzy o zarządzaniu

Ma niewielkie doświadczenie jako lekarz - ginekolog (4 lata). Również 4 lata przebimbała w USA w Stanford. Następnie rzuciła się w wir "polityki". Jako polityk nie ma czym się pochwalić.

https://pl.wikipedia.org/wiki/...
 

Obrazek użytkownika sake3

23-11-2021 [16:46] - sake3 | Link:

Szanowna Unia? Z tą swoją faszystowską obludną mordą? Premierowi Morawieckiemu odmówiono wystąpienia w PE pod dętym powodem.Tylko czekać na kolejną sankcję i kolejną karę:Ja już bym sie nawet nie zdziwiła gdyby wystąpił Łukaszenka.w tym podłym szemranym towarzystwie.PE nie chce by świat dowiedział się o zajściach na granicy,skandalicznych wypowiedziach Ochojskiej,chamskim zachowaniem strupów z RMF FM mającym satysfakcję,że Polaka nie dopuszczono do głosu.

Obrazek użytkownika u2

23-11-2021 [17:30] - u2 | Link:

Premierowi Morawieckiemu odmówiono wystąpienia w PE pod dętym powodem.Tylko czekać na kolejną sankcję i kolejną karę

„w tego rodzaju debacie wszystkie kraje są już reprezentowane przez półroczną prezydencję Rady UE”

https://wpolityce.pl/polityka/...

Trzeba poczekać na kolejną rezolucję PE potępiającą Polskę, a chwalącą humanitarnego Łukaszenkę, wtedy można zacząć się śmiać z głupoty PE. To się dzieje na naszych oczach :-)

Obrazek użytkownika sake3

23-11-2021 [17:48] - sake3 | Link:

@u2.......Proszę przeczytać jak na S24 cieszą się że tak postąpiono z premierem Polski.A na paskach w TV na pasku czytamy jak nas niby chwalą?Nóż się w kieszeni otwiera.

Obrazek użytkownika u2

23-11-2021 [19:23] - u2 | Link:

Proszę przeczytać jak na S24 cieszą się że tak postąpiono z premierem Polski.

Rusko-niemieckich trolli u nas dostatek. Jednak Polska znalazła sposób, aby przedstawić racje PMM na forum PE. Uczynił to prof. Legutko :

https://www.salon24.pl/newsroo...

"Na granicy polsko-białoruskiej toczy się regularna bitwa o przyszłość Europy. Czas najwyższy, abyśmy to sobie uświadomili" - zaapelował Mateusz Morawiecki w liście odczytywanym przez eurodeputowanego i zaproponował w 7 punktach dalsze działania.

"Po pierwsze żadnych ustępstw. Sprawy zaszły za daleko. Rosja i Białoruś przekroczyły wszystkie granice i na więcej pozwolić nie można. Po drugie nic o nas bez nas. Każda próba rozwiązania konfliktu musi bazować na porozumieniu. Każda próba negocjacji z pominięciem niektórych państw, to sukces Władimira Putina. Po trzecie solidarność wobec wspólnego zagrożenia. Ta sprawa nie dotyczy Litwy, Łotwy, Polski i Estonii - to jest sprawa szersza. Po czwarte słowa już nie wystarczą. Musimy działać zdecydowanie m.in. przez sankcje. Po piąte współpraca transatlantycka. Ten konflikt ma wymiar starcia cywilizacyjnego i wymaga to stosowanej odpowiedzi nie tylko w ramach UE, ale także poszerzenia współpracy o NATO. Po szóste wspólna polityka energetyczna. Unia jest przedmiotem szantażu energetycznego Rosji dlatego, że nadal w polityce energetycznej gramy przeciw sobie, a nie dla siebie nawzajem. Dopóki to się nie zmieni możemy być pewni, że Putin będzie rozgrywał te interesy na swoją korzyść. Po siódme Europa to więcej niż UE. Państwa, które pozostają poza Unią, takie jak Ukraina czy Mołdawia muszą dostać sygnał, że nie zostaną same na pastwie neoimperialnej polityki Moskwy" - zakończył Legutko.

 

Obrazek użytkownika Maverick

23-11-2021 [18:51] - Maverick | Link:

Unia nic się nie zmieniła, jej cele były znane od samego początku, tylko Poliniocy byłi nieświadomi tych celów bo żyją urojeniami, zamiast przebiegłym myśleniem i przewidywaniem, cieszą z poklepania po plecach zamiast dbać o nasze interesy. Oczywiście nie można składać winy na prostych ludzi co na codzień polityką się nie interesują, do tego doprowadzili sprzedajni politycy, tzw. eksperci od wszystkiego do przekonywania, gdy jedynym celem tych ekspertów jest wyrolowanie społeczeństw na potrzeby coraz to bardziej despotycznych psychopatycznych elit.