Towarzysz-donosiciel, P(uste) O(obietnice)

Stare polskie powiedzenie, które często przytacza się niesfornym dzieciom, przezywającym inne dzieci: „Nie mów o sobie w trzeciej osobie” przypomniało mi się, gdy słuchałem towarzysza Biedronia (jako człowiek lewicy nie powinien obrazić się o ten rzeczownik przed nazwiskiem), gdy w europarlamencie, a więc na forum międzynarodowym wyzywał polski rząd od „pożytecznych idiotów”. Myślę, że niektórzy specjaliści od epitetów pod adresem polskich władz powinni zacząć je powtarzać, nawet donośniej, ale gdy patrzą do lustra…
Napisałem: „polski rząd”, bo nie jest to „rząd PiS”– choć takie ma polityczne zaplecze – ale legalny rząd Rzeczypospolitej mający demokratyczny mandat, odnowiony zresztą po czterech latach (drugi taki przypadek w ciągu ostatnich trzech dekad, po epoce PRL).
Rząd poprzedni urzędował dwie kadencje, bo był mistrzem obietnic (niezrealizowanych). Polacy w końcu zaczęli odczytywać skrót „PO” jako „Puste Obietnice”. Tyle, że Polacy na te obietnice dawali się nabierać . Może nie znali żydowskiej maksymy: „Jeżeli Cię ktoś raz oszuka – hańba mu! Jeżeli oszukał cię powtórnie – hańba Tobie!”.
Rząd, którego zapleczem była partia P(ustych) O(bietnic) i PSL, zawierał liczne umowy ze społeczeństwem i zawsze okazywało się potem, że była to z tymże społeczeństwem gra „w bambuko”. Albo „w dupniaka”, jak kto woli. A co do tych „umów” z lat 2007-2015, to przypomina mi się powiedzenie generała de Gaulle’a: „Umowy są niby róże lub młode dziewczęta: trwają, póki trwają”.
Nie mam pretensji – uwaga! – o ostry język tow. Biedronia, choć uważam, że strzela Panu Bogu w okno, bo akurat rząd i 1800 funkcjonariuszy WP, SG i policji zasługują w sprawie obrony granicy z Białorusią na uznanie i poparcie. Jako historyk wiem, że w Sejmie II RP nieraz padały sformułowania równie ostre i ostrzejsze. Różnica jest taka, że możemy załatwiać partyjne porachunki nad Wisła – to przejaw demokracji – ale eksportowanie ich na zewnątrz to zdrada narodowa.

*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej” (13.10.2021)

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

16-10-2021 [09:53] - Ula Ujejska | Link:

Panie Pośle
Ostrożnie z tymi towarzyszami donosicielami,  bo będzie jak ze szmalcowniczką. Jutro pewnie w GWnoprawdzie będzie odpowiednie oburzenie, a w PE zaplanują do kolejną debatę o Czarneckim 😁 Trzymam za Pana kciuki. Chyba nie mogą już czegoś Pana pozbawić?

Obrazek użytkownika u2

16-10-2021 [10:36] - u2 | Link:

"możemy załatwiać partyjne porachunki nad Wisła – to przejaw demokracji – ale eksportowanie ich na zewnątrz to zdrada narodowa."

Robert Biedroń non-stop fałszywie oskarża Polskę w Parlamencie Europejskim. Z tym jego cynicznym uśmieszkiem mówi największe kłamstwa. Rezolucje potępiające Polskę w PE się mnożą na podstawie tych fałszywych doniesień.

Co innego europoseł Andrzej Duda, który raz na forum PE mówił o mozliwości sfałszowania wyborów w Polsce. Nikt wtedy nie przegłosował nawet jednej rezolucji przeciwko rządowi PO-PSL :-)