Słów odkrywanie: Pomyślność

Zdrowia, szczęścia, pomyślności. To chyba najpopularniejsze „menu” życzeniowe. Na wszel­kie okazje: imienin, urodzin, świąt, Nowego Roku.
Wiesz dobrze, co to zdrowie. Wiesz (albo Ci się tylko tak wydaje), co to szczęście. A czy wiesz, co to pomyślność?
To powodzenie - odpowiesz zapewne.
Prawda. Etymologicznie pomyślność wywodzi się od zwrotu „po myśli”. Tak mawiasz, gdy coś Ci się udaje, gdy zdarzenia następują zgodnie z Twymi życzeniami.
Czy należy życzyć komuś pomyślności? Tego by zdarzenia układały się „po jego myśli”?
Oczywiście - odpowiesz zdumiony. Czegóż można życzyć człowiekowi, jeśli nie tego, co dla niego najlepsze?
Ale to nie to samo. Weź dla przykładu dziecko. W jego małym świecie zdarzenia ułożą się „po myśli” jeśli wywrotka zrzuci na podwórku tonę cukierków, a z kranu popłynie Cola.
No, w przypadku dziecka zgoda - odpowiesz. Ale dorosły? On chyba wie, co dla niego najlepsze.
Niestety, nie wie, choćby był najmądrzejszy. Z tej prostej przyczyny, iż nie umie przewidzieć przyszłości. Marzący o samochodzie traci nogi w wypadku. Łaknący przygód młodzian wpada w złe towarzystwo i rujnuje sobie życie. Seksowna kiecka, o którą tak wzruszająco prosi Cię córka prowokuje zboczeńca do gwałtu.
E, tam, czarnowidztwo - żachniesz się. - W ten sposób lepiej nic nie robić! Wszystko może być przyczyną grzechu, nieszczęścia!
Rzeczywiście, lecz przecież nie o tym mówimy! Drastyczność tych przykładów miała Ci uświadomić, jak „chciejstwo” - układanie się zdarzeń „po myśli” odbiega od „tego, co naj­lepsze”.
Nawet gdyby tak nie było, życzenie pomyślności niekoniecznie rodziłoby samo dobro. Wyobraź sobie, iż życzysz jej bohaterom filmu „Sami swoi” - Kargulowi i Pawlakowi. Kogóż biedny Pan Bóg miałby słuchać, po czyjej właściwie myśli miałyby się układać zdarzenia?
Zastanów się - kiedy Pan Bóg nie miałby tu dylematu?
Wtedy, gdyby Kargul i Pawlak żyli w zgodzie. Kochali się, wzajemnie sobie dobrze życząc. Gdyby żyli „po myśli Chrystusa”. Po Myśli, która ani była ani będzie, ale JEST.
Świat pójdzie w dobrym kierunku, jeśli rzeczy będą się działy „po myśli” Boga.
Po Myśli.
W Nowym Roku życzę Ci właśnie poMyślności.