Siatkarze w Tokio i na polskich plażach

Nasi siatkarze – mistrzowie świata – są już od niemal tygodnia w Japonii i w sobotę grają swój pierwszy mecz z Iranem. Siatkarze plażowi (dwie pary) złożyli właśnie w ostatni piątek ślubowanie w Centrum Olimpijskim w Warszawie – w czym zresztą uczestniczyłem, wręczając także nominacje przedstawicielom różnych dyscyplin – polskim olimpijczykom – i też już są w “Kraju Kwitnącej Wiśni”.
W kraju odbyły się właśnie półfinały mistrzostw Polski juniorek i juniorów na plaży. Finały już w najbliższy weekend: chłopcy grają w “moim” Wrocławiu. W czasie gdy Biało-Czerwoni walczyć będą o medale w Tokio, w kraju rywalizować będą najpierw siatkarki w Gdańsku, a potem siatkarze w Krakowie w Letnich Grand Prix (grają zespoły męskich Plus Ligi oraz Tauron 1. Ligi i żeńskich Tauron Ligi oraz 1. Ligi Kobiet). Zagrają na plaży, ale czwórkami, co jest kompromisem miedzy klasyczną plażówką z dwoma zawodniczkami czy zawodnikami, a halówką – z sześcioma. GP kobiet w Gdańsku odbędzie się w najbliższy weekend, a mężczyzn w Krakowie – tydzień później. Jak widać, w siatkówkę gra się niemal na okrągło i to w różnych kategoriach wiekowych i w różny sposób.
W tym miejscu należy złożyć gratulacje polskim juniorom do lat 17, którzy przywieźli brązowy medal z mistrzostw Europy. Chłopcy Dominika Capa w walce o trzecie miejsce odprawili Włochów, co należy podkreślić szczególnie, ponieważ z tą samą Italią przegrali w rozgrywkach grupowych. Jednym słowem, w naszym olimpijskim sporcie narodowym czyli siatkówce dzieje się wiele – i to radośnie.
Z kronikarskiego obowiązku odnotuję też fakt konferencji prasowej w Toruniu z moim udziałem, z okazji podpisania umowy o współpracę między klubem Wilfredo Leona Venero, czyli Aniołami Toruń (II liga) a najbardziej utytułowanym polskim klubem siatkarskim w XX wieku, czyli Skrą Bełchatów. To świetny strzał marketingowy, ale też docenienie przez championa – Skrę siatkarskiej “prowincji”, bo w grodzie Kopernika niezłą tradycję miała siatkówka żeńska, gorzej z męską. Po tym, jak w finale Plus Ligi w tym roku Jastrzębski Węgiel ograł 2:0 Zakłady Azotowe ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, to właśnie Skra Bełchatów pozostaje samodzielnie klubem o największej liczbie tytułów mistrza Polski – 9! – spośród zespołów grających w najwyższych klasach rozgrywkowych.
A teraz słów parę o naszym nieolimpijskim sporcie narodowym, czyli żużlu. Praski serial Grand Prix, który rozciągnął się na niedzielę, pokazał supremacje Betardu Sparty Wrocław, której jeźdźcy finał piątkowy wygrali 4:2 (pierwszy Janowski, trzeci Woffinden), a niedzielny 5:1 (pierwszy Artiom Łaguta, a za nim Janowski).
Trójdniówka na bardzo przeze mnie lubianej Markecie w Pradze, na którym to stadionie byłem szereg razy, potwierdziła też, że Maciek Janowski ma już dosyć ocierania się o podium w cyklu GP i kolekcjonowania jedynie pojedynczych zwycięstw w zawodach Grand Prix (skądinąd jest to ósmy sezon z rzędu, w którym wygrał co najmniej jeden raz w GP, dzięki czemu pobił rekord Tomasza Golloba…).
Tak, zawodnik wrocławskiej Sparty w tym sezonie walczy o całą pulę!

*tekst ukazał się na portalu Pobandzie.pl (20.07.2021)

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika J z L

30-07-2021 [19:34] - J z L | Link:

30 lip 1980 - Podczas XXII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Moskwie Władysław Kozakiewicz zwyciężył w konkursie finałowym skoku o tyczce, ustanawiając wynikiem 5,78 m rekord świata
I jego słynne........ walcie się rosyjskie bydło

https://pbs.twimg.com/media/E7iPsCSXEAkdazT?format=jpg&name=small

Obrazek użytkownika marsie

30-07-2021 [20:02] - marsie | Link:

Wszystko można, ale bez jaj, panie pośle:
https://biuletynnowy.blogspot.com
Pozdrówka!

Obrazek użytkownika J z L

30-07-2021 [20:50] - J z L | Link:

30 lip 1976 - Podczas Igrzysk Olimpijskich w Montrealu polscy siatkarze zdobyli złoty medal, pokonując w finale dzicz z ZSRR