Rok Wielkich Zmian

Polityka międzynarodowa A. D. 2021 staje się coraz bardziej ciekawa.

Unia Europejska wydaje się być w defensywie związanej już nie tylko z Brexitem, który przecież nie do końca się w wymiarze gospodarczym dokonał, ale głównie z fatalnie prowadzoną akcją szczepieniową.

USA skupione na sobie, Chiny na ekspansji?

 Stany Zjednoczone Ameryki w pierwszych tygodniach prezydentury Josepha Robinette’a Bidena – a może raczej należało powiedzieć duetu Biden-Harris – wydają się mocno fokusować na polityce wewnętrznej, a politykę zagraniczną traktują raczej jako płaszczyznę pokazywania różnic między obecnie rządzącą ekipą Demokratów a republikańskimi poprzednikami.
Chiny znając zasadę, że „natura nie znosi próżni” – także w polityce zagranicznej – starają się poszerzać strefę wpływów tam, gdzie jest to możliwe ,nie tylko już w Afryce, która w sposób spektakularny staje się obszarem gospodarczym zależnym od Pekinu, ale też tam, gdzie dotychczas natrafiały na polityczny opor, jak w przypadku Starego Kontynentu.
Pożegnanie z Merkel, COVID-owe kłopoty Macrona…

W ramach państw Unii Europejskiej Niemcy – najbogatszy kraj z najbardziej konsekwentną polityką zewnętrzną, są w przededniu jesiennej zmiany i kanclerza i, co bardzo prawdopodobne, układu politycznego (choćby częściowo). Znając niemiecką dbałość o ciągłość, pożegnanie po 16 latach (sic!) rządów kanclerz Merkel nie będzie trzęsieniem ziemi, ale siłą rzeczy wymusi skupienie większej uwagi na sprawy wewnętrzne (wszystko idzie w kierunku powstania koalicji Schwarz-Gruen czyli CDU-CSU- Zieloni).

Drugi „motor” Unii Europejskiej czyli Francja, która ustami prezydenta Macrona chętnie poucza bliższych i dalszych sąsiadów w UE odnośnie tego, jak powinni funkcjonować, a także ogłasza plany daleko idących reform Unii – ma teraz gigantyczny problem z totalnie nieudaną akcją szczepionkową oraz największą liczbą zachorowań na COVID-19 na Starym Kontynencie: w dniu, w którym piszę te słowa – 20 tysięcy dziennie, co stanowi trzeci wynik na świecie po USA (115 tysięcy) i Brazylii (34 tysiące).

Z kolei Wielka Brytania ma „życie po życiu” poza Unia Europejska i na razie radzi sobie całkiem nieźle, skoro to ona pomaga Unii gdy chodzi o szczepionki, a nie odwrotnie. Skądinąd jeszcze niedawno miała aż pięciokrotnie większą liczbę osób zaszczepionych niż średnia unijna(!). Dodajmy znaczące zwiększenie aktywności Londynu nie tylko w obszarze „Commonwealthu”, ale na przykład w Azji, gdzie w relacjach choćby z Japonią i Koreą Południową Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej usiłuje nie tylko zrekompensować sobie brak możliwości – po Brexicie – wykorzystania instrumentów i polityk unijnych, ale wręcz traktuje to jako szansę nawiązywania, zwłaszcza w sferze gospodarczej, ambitnych planów kooperacji i ekspansji.

Polska – wielki beneficjent, a nie uczeń w kącie

Gdzie na tej mapie jest Polska? W oczach opozycji jesteśmy dla zagranicy popychadłem – w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Przykładem sukces w postaci uzyskania największych środków finansowych z UE w historii Polski – a nie będzie to możliwe do powtórzenia z racji faktu, że zapewne jeszcze w tej dekadzie Polska stanie się płatnikiem netto czyli więcej będzie wpłacać do kasy w Brukseli w formie składki członkowskiej niż stamtąd brać na różnego rodzaju projekty (staniemy się więc wtedy sponsorem Unii tak, jak teraz są nim np. Niemcy, Francja, Szwecja, Holandia czy Austria, choć na pewno nie w takiej skali). Ten sukces pokazał mocną ,w praktyce politycznej, pozycję Polski w Europie, w której jakoś nie podważają cykliczne debaty w Parlamencie Europejskim, których celem jest postawienie naszego kraju pod pręgierzem za wszystkie popełnione, a zwłaszcza niepopełnione winy i grzechy. Charakterystyczne, że nie jesteśmy już w sposób zasadniczy atakowani przez Komisję Europejską, nie mówiąc już o Radzie Europejskiej (słynny artykuł 7 nie jest już unijnym „kijem bejsbolowym” na Polskę). Charakterystyczna jest także reakcja rzecznika KE oficjalnej konferencji prasowej na doniesienia o podatku medialnym w Polsce. Ogólny, bardzo wymijający komentarz, który na pewno nie był oskarżeniem przy jednoczesnym bardzo ostrym potępieniu Budapesztu za zamknięcie tamtejszego prywatnego radia. Zatem odsiewając propagandowe plewy od ziarna faktycznych relacji Polski z UE to są na pewno znacznie lepszej jakości niż to było półtora czy trzy lata temu. Czyżby zdecydowały o tym wygrane po raz kolejny przez formacje Jarosława Kaczyńskiego wybory – i parlamentarne i prezydenckie? Zapewne tak, bo Europa, choć staje się coraz bardziej ideologiczna, pozostaje wszak bardzo pragmatyczna.

W relacjach polsko-amerykańskich skończył się „Honeymoon” czyli „miesiąc miodowy”, który trwał od 2016 roku czyli objęcia urzędu przez Donalda Johna Trumpa. Jednak i tutaj proponowałbym patrzeć przez pryzmat nie tyle niemądrych enuncjacji kandydata na prezydenta Josepha Robinette’a Bidena, porównujących Polskę do Białorusi ,a raczej przez pryzmat amerykańskich interesów geopolitycznych, gospodarczych i militarnych, które wymagają dobrych i konkretnych relacji z rządem w Warszawie. I to obojętnie od tego, jaki to byłby rząd. USA eksportuje do Polski w znaczących ilościach uzbrojenie, na potęgę gaz – jest to dla obu stron korzystne. W związku z tym nie sądzę, aby pamięć o bliskich relacjach polskich władz z wrogami Demokratów czyli prezydentem Trumpem i republikańskim „consortes” miałaby wysadzić w powietrze czy osłabić amerykańskie interesy z, „sojusznikiem numer 1” USA w Unii, jakim stała się po w ostatnich latach, po Brexicie – i pozostanie – Rzeczpospolita. Amerykanie też są pragmatyczni i wiedzą, że ideologiczne dąsy nie mogą zaszkodzić realnym, bieżącym i w przyszłości, interesom gospodarczym oraz geopolitycznym.

Koniunkcja – tak, alternatywa – nie” czyli polsko-chińskie lewarowanie

Prezydent Biden nie zadzwonił do prezydenta Dudy, ale natura nie znosi próżni… Nagle okazało się, że prezydent Rzeczpospolitej rozumie, co oznacza nie tylko w logice, ale też w polityce pojęcie „koniunkcja”. Przedkładając to na język politycznego konkretu, Głowa Polskiego Państwa po rozmowie z prezydentem Chińskiej Republiki Ludowej przedstawiła możliwości szerokiej współpracy w zakresie gospodarczym Warszawy i Pekinu, ale też nie wykluczyła sprowadzenia stamtąd szczepionek, gdyby Unia Europejska brnęła dalej w swoje szczepionkowe „harakiri”, w efekcie czego dalej nie byłoby szczepionek w krajach członkowskich UE.

Koniunkcja oznacza w logice czy matematyce zaprzeczenie alternatywy. Zatem zamiast „albo -albo” Polska proponuje „i to - i to”. Może to da do myślenia stronie amerykańskiej, ze jednak warto zabiegać o Polskę i kontynuować linię najlepszych z możliwych relacji bilateralnych między dwoma krajami, która miała miejsce w latach 2017-2021...

*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (04.03.2021)

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Pers

21-04-2021 [08:41] - Pers | Link:

"W oczach opozycji jesteśmy dla zagranicy popychadłem – w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. "

Niestety ale z tym "popychadłem" to najprawdziwsza prawda i na nic zaklinanie rzeczywistości.
Polska stała się popychadłem zaraz po "odzyskaniu wolności" w 89'.
Na okres 44 - 89' należy patrzeć trochę z innej perspektywy bo zależność od sowietów nie była naszym wolnym wyborem. To raczej efekt kunktatorstwa naszych obecnych "sojuszników".

Obrazek użytkownika Marek1taki

21-04-2021 [09:04] - Marek1taki | Link:

Wygląda, że dojrzewanie polityków jest procesem bardzo stopniowym i dojrzałość osiągają w ostatniej chwili...
Okazuje się też, że bilans potencjalnie  korzystnej dla Polski prezydentury Trumpa jest taki, że szkoda, że trwała tak długo.
 

Obrazek użytkownika Jabe

21-04-2021 [10:13] - Jabe | Link:

Utrzymanką, więc i popychadłem.

Obrazek użytkownika u2

21-04-2021 [10:43] - u2 | Link:

"Może to da do myślenia stronie amerykańskiej, ze jednak warto zabiegać o Polskę"

W polityce nie ma sentymentów. Więc USA powinna osłabiać rolę komunistycznych Chin. Prawa człowieka i demokracja to nie są puste frazesy.

Podejrzewam, że USA czekają, aż ChRL pożre się militarnie z autokratyczną Rosją. Może wcześniej Rosja znowu się zbłaźni jakimś anschlussem w stylu 3 Rzeszy, co da pretekst dla Chin.

Polska w tym czasie powinna się intensywnie dozbrajać z pomocą USA.

Obrazek użytkownika Pers

21-04-2021 [12:45] - Pers | Link:

u2
Usa to już padlina.

Obrazek użytkownika u2

21-04-2021 [16:48] - u2 | Link:

Sądzisz innych po sobie persik.

Obrazek użytkownika Pers

21-04-2021 [18:04] - Pers | Link:

u2
Potrafisz udowodnić, że jest inaczej?

Trochę mi was szkoda, wasz poukładany światek się wali.
Już niedługo USA się rozlecą. Zakład?
Wiele lat temu pisałem o USA rzeczy, które już się stały albo właśnie się dzieją.
Możesz sprawdzić w moich notkach. Jak coś zrozumiesz...

Obrazek użytkownika J z L

21-04-2021 [17:58] - J z L | Link:

Miałem kiedyś dachowca szperacza.Padlinożerca.
Nie ma go już.Zostały po nim tylko uszy

Obrazek użytkownika Pers

21-04-2021 [19:17] - Pers | Link:

husky
Widzisz jaki ty goopi jesteś husky? Koty padliny nie jedzą, nie wiem jak husky.

Obrazek użytkownika u2

21-04-2021 [19:41] - u2 | Link:

Ja nie życzę ruskim źle. Ba, nawet przekazuję tutaj precyzyjne wizje, jak będzie wyglądać przyszłość. A jak ktoś mi nie wierzy to wystarczy poszperać w necie odnośnie wizji Klimuszki.

Obrazek użytkownika Centrystka

22-04-2021 [00:47] - Centrystka | Link:

@U-2
Oto wizjoner objawił nam się wielki!

Obrazek użytkownika Pers

22-04-2021 [22:37] - Pers | Link:

u2
"o wystarczy poszperać w necie odnośnie wizji Klimuszki."
A sprawdzałeś wizje indiańskich czarowników?

Jejku... Skąd się biorą takie doorne trolle?...

Obrazek użytkownika J z L

21-04-2021 [18:37] - J z L | Link:

Putin ostrzega Zachód: pożałują, jak dawno niczego nie żałowali
Rosja ma swoje interesy i będzie ich bronić w ramach prawa międzynarodowego – zapowiedział prezydent Władimir Putin. Skrytykował Zachód za nakładane na kraj sankcje.

Widać że temu idiocie zwoje mózgowe się całkiem wyprostowały
Palant

Obrazek użytkownika Pers

21-04-2021 [19:12] - Pers | Link:

husky
Może i palant ale nie biega z pampersem i suflerem :)
Chociaż trzeba przyznać, że trochę miękiszon jest. Już dawno powinien rozdeptać te banderowskie swołocze strzelające do kobiet i dzieci w Donbasie.
Ale teraz ma okazję naprawić błąd.

Obrazek użytkownika Pers

21-04-2021 [19:41] - Pers | Link:

husky
Wiesz co? Nawet podoba mi się to "poparcie" ropokradów dla Ukrainy. 
Będzie powtórka z Gruzji, tam też zapewniali o swoim "poparciu" i jak głupi Gruzini napadli na Osetię to ropokrady profilaktycznie "wycofali się na z góry upatrzone pozycje". Rosjanie w dwa dni doszli do Tbilisi, dali klapsa i wrócili do swoich koszar.

Teraz też wystawią na odstrzał banderowców i palcem nie kiwną. Putin zrobi z nimi porządek w parę dni i to mi się bardzo podoba :)
Tak "supermocarstwo" USA traktuje swoich "sojuszników". Ostatnio zdaje się tak Kurdów załatwili.

A ty znowu będziesz wył w kącie jaki to Putin "bandyta" :)))))

Obrazek użytkownika J z L

21-04-2021 [20:07] - J z L | Link:

Ten skretynialy kałmuk Putin to sobie może palcem w 5 literach pogrzebać i wyszperać dachowca
 Prezydent USA miał rację nazywając tego ruskiego kałmuka mordercą. To jest morderca i są na to dowody

Obrazek użytkownika Pers

21-04-2021 [22:06] - Pers | Link:

husky
Tobie zostało już tylko ujadać psiaku :))))))
Trollskie wycie? Znakomicie!

Obrazek użytkownika u2

21-04-2021 [20:10] - u2 | Link:

Putin "bandyta"

Bóg go osądzi. A tobie persik radzę przekazać dla twojego naczalstwa, że są zagrożeni atakiem ze strony ChRL. Ba, atak nastąpi wkrótce.

Obrazek użytkownika J z L

21-04-2021 [21:54] - J z L | Link:

Mali ludkowie zwykle podpierają się wielkimi słowami, a o ich "wielkości" świadczy rączej to, ile przestrzeni pozostawiają innym. Jak to możliwe że ta kgb-owska menda mogła zostać desygnowania na prezydenta przez pijaka i idiotę Jelcyna.
Moim zdaniem to jest początek końca Putina. Młode pokolenie w Rosji doskonale sobie zdaje sprawę, że to kopia nędznych przywódców poststalinowskich. Młodzi chcą pokoju, i prawa do rozwoju 

Obrazek użytkownika Pers

21-04-2021 [22:11] - Pers | Link:

husky
"Jak to możliwe że ta kgb-owska menda mogła zostać desygnowania na prezydenta przez pijaka i idiotę Jelcyna."
Jak to możliwe, że jakieś mendy zza kurtyny desygnują na prezydenta starca z demencją i pampersem?

"Moim zdaniem to jest początek końca Putina."
BUUUUUUUU! Zawył żałośnie husky :)))))))

Obrazek użytkownika Jabe

21-04-2021 [22:28] - Jabe | Link:

Mali ludkowie zwykle podpierają się wielkimi słowami, a o ich "wielkości" świadczy raczej to, ile przestrzeni pozostawiają innym. – Oj, wiemy to.

Obrazek użytkownika EsaurGappa

21-04-2021 [20:06] - EsaurGappa | Link:

Chłopak się jednak ośmiesza,nawet już nie przed całym światem a przede wszystkim przed rodakami.Rosja jest wrzodem na dupie świata i nic tego nie zmieni.

Obrazek użytkownika J z L

21-04-2021 [21:48] - J z L | Link:

Putin ma bajzel u siebie w kraju, bieda i ludzie na ulicach. Ukraina i jej armia to już nie to, co 7 lat temu i łatwo mu nie pójdzie. Po za tym będzie miał cały świat przeciwko sobie. Jak się zdecyduje zaatakować Ukrainę, będzie samobójcą i to może być koniec Putina

Obrazek użytkownika J z L

21-04-2021 [22:03] - J z L | Link:

Tak działają zabójcy od Putina. Agenci GRU przebywali na Węgrzech tuż przed zamachem w Czechach

Dwóch z sześciu oficerów GRU, którzy prawdopodobnie doprowadzili do eksplozji w składzie amunicji w Czechach w 2014 r., było wcześniej na Węgrzech – informuje w środę węgierski portal 444.hu, powołując się na ustalenia platformy śledczej Bellingcat.
Według Bellingcata członkowie grupy, która przeprowadziła 16 października 2014 r. zamach w Czechach, spotkali się 7 października w biurze GRU w Moskwie i jeszcze tego samego dnia kupili bilety lotnicze
Spośród agentów rosyjskiego wywiadu wojskowego (GRU) jako pierwsi przylecieli do Europy Środkowej Aleksiej Kapinos i Jewgienij Kalinin. Udali się oni do Budapesztu w ramach oficjalnej delegacji – mieli przekazać przesyłkę do ambasady Rosji przy ul. Bajza w Budapeszcie.
Jak podaje Bellingcat, tylko oni dwaj spośród sześciu agentów GRU podróżowali pod własnym nazwiskiem, a pozostali posłużyli się paszportami na inne nazwiska.
11 października przyleciał do Wiednia Nikołaj Jeżow; tego samego dnia udali się do Pragi Aleksandr Miskin i Anatolij Czepiga. Jako ostatni poleciał do Wiednia 13 października dowódca grupy Andriej Awierjanow. Wtedy wszyscy udali się do Ostrawy.
W momencie porannej eksplozji Miskina i Czepigi nie było już na miejscu, bo lecieli do Moskwy. Awierjanow po południu wsiadł do samolotu do Wiednia i stamtąd udał się do kraju. Jeżow wrócił do Rosji dopiero 3 listopada.
Dwóch agentów, którzy lecieli przez Budapeszt, miało bilety powrotne z węgierskiej stolicy do Moskwy na 15 października, ale nie wiadomo, czy polecieli w tym terminie.
Bellingcat pisze natomiast, że jeden z nich był w Bułgarii podczas próby zamachu w 2015 r. na bułgarskiego biznesmena Emiliana Gebrewa, który korzystał ze składu amunicji w Czechach. Gebrew według wielu źródeł dostarczał broń i amunicję podczas konfliktu na Ukrainie, a także w Syrii.

Obrazek użytkownika J z L

21-04-2021 [20:12] - J z L | Link:

Wytłumaczcie mi skąd się w Polsce znalazło tylu debili którzy taką wielką miłością pałają do mateczki rosji i jej syna kagiebowca? Mordercy i zbrodniarza
Czy to właśnie potomkowie tych co tu się zwlekli na sowieckich tankach
ps.
Zutylizować śmiecia tak jak Husajna czy Kadafiego a zobaczycie jak szybko padną kacyki i pokraki chwalące tego padalca

Obrazek użytkownika Centrystka

22-04-2021 [01:08] - Centrystka | Link:

@U-2
Widać,że nigdy chyba nie byłeś w Polsce,a przynajmniej w wolnej Polsce,bo wykazujesz kompletnie odwrotne postrzeganie polskiej rzeczywistości.Otóż nie Polacy jako społeczeństwo  mają - oględnie, nawet bardzo oględnie mówiąc - wiele zrozumienia dla Putina,zwykli ludzie go nienawidzą. Natomiast obecni właściciele Polski zachowują się tak,jakby nie istniał jakiś Putin stanowiący dla Polski ale i dla świata zagrożenie; złego słowa o nim w rządowych tubach propagandowych i prorządowyh szczujniach. Jest tylko jeden  taki, który zawsze głośno ujada na Putina, ale jemu już w 2 książkach o nim udowodniono,że ma w tym interes,,żeby odwrócić uwagę Polaków od jego zasług dla Rosji.

Obrazek użytkownika J z L

21-04-2021 [21:21] - J z L | Link:

W całej Rosji odbywają się w środę demonstracje poparcia dla Aleksieja Nawalnego i jednocześnie sprzeciwu wobec polityki Kremla. Ludzie domagają się uwolnienia uwięzionego opozycjonisty, ale nie brakuje też haseł antyrządowych. Jak dotąd wiadomo o 325 zatrzymanych osobach w 51 miastach. Niektórzy trafili do aresztu jeszcze zanim protest się rozpoczął.W odróżnieniu od protestów z ubiegłych lat, tym razem demonstracje nie odbywają się jedynie w największych miastach na zachodzie Rosji. Ludzie wyszli na ulicę również w mniejszych ośrodkach, a protesty odbywają się od Moskwy po Władywostok.Rosyjskie władze zrobiły wiele, by nie dopuścić do protestów lub przynajmniej je utrudnić. Na żadną demonstrację nie wydano pozwolenia. W wielu miastach centralne place odgrodzono metalowymi barierkami, a w Petersburgu służby komunalne zamknęły główne stacje metra. Część protestujących rozpoczęła więc pochód w kierunku centrum miasta.W Moskwie na demonstrację w obronie Nawalnego przyszła jego żona Julia, matka Ludmiła i brat Oleg.

Obrazek użytkownika Pers

21-04-2021 [22:15] - Pers | Link:

husky
"wiadomo o 325 zatrzymanych osobach w 51 miastach."

No to wszystkich zwolenników Nawalonego wyłapali... Średnio manifestowało po 6 idiotów na miasto.
CIA już chyba położyła lachę na Nawalonego i nie chce więcej płacić.
Hahahahahaha :))))))))

Obrazek użytkownika J z L

21-04-2021 [21:25] - J z L | Link:

Szef MSZ Czech poinformował ambasadora Rosji, że jeżeli 20 wydalonych czeskich dyplomatów nie wróci do Moskwy (w ambasadzie zostało 5 osób), to do tej samej liczby Czechy zredukują rosyjski personel w Pradze.

To się nazywa dialog z Moskwą w ich języku.

Obrazek użytkownika J z L

21-04-2021 [22:29] - J z L | Link:

Polecam znakomity felieton Pana Marka Budzisza ,eksperta od sowieckiej jaczejki.
Podsumował wystąpienie putina w sowieckim Reichstagu

https://wpolityce.pl/swiat/547999-wielki-szlem-wladimira-putina

Obrazek użytkownika Pers

22-04-2021 [07:49] - Pers | Link:

husky
"eksperta od sowieckiej jaczejki"
To taki zadaniowany "ekspert" jak ty, kilka razy zaorałem tego cieniasa.
W Polsce, żeby być "ekspertem" od Rosji starczy wystarczająco mocno na nią pluć, leżąc jednocześnie plackiem przed bandytami z uSSraela.
Wg tych kryteriów to ty też jesteś "ekspert" :)))

Obrazek użytkownika spike

22-04-2021 [15:16] - spike | Link:

parafrazując Twaina "Lepiej byś się wcale nie odzywał i wydać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości, oraz żeś ruski szpion". Pewnie jak Korwin, uważasz, że Putin byłby dobrym prezydentem Polski, a ty pewnie jego podnóżkiem. Widzisz wyleniały kocie, ja byłem w Rosji, Rosjanie nie są szczęśliwi z rządów Putina, jak klepali biedę, tak dalej klepią, zobacz sobie prowincję, czy wieś, do tego jak był zamordyzm za Stalina, tak jest obecnie, tylko takie ćwoki jak ty, na usługach Putina, mają tam dobrze, ale historia uczy, że też nie za długo.

Obrazek użytkownika Pers

22-04-2021 [18:06] - Pers | Link:

spike
Bujaj się śmieszny trolliku bo już mnie nudzisz.
To, że cię zaszczyciłem kilkoma komentarzami to jeszcze nie znaczy, że możesz się spoufalać anonimku.
Schowa się taki za wysoki płot i ujada...

Obrazek użytkownika J z L

22-04-2021 [19:43] - J z L | Link:

Niepełnosprawny J.Biden tupnął nogą i ten napoleon z Kremla narobił w gacie i spieprza z Donbasu gdzie pieprz rośnie
Tak się kończy wojenką tego idioty 

Słychać czerwonego dachowca wycie?
No to znakomicie

Obrazek użytkownika J z L

22-04-2021 [20:05] - J z L | Link:

Uuuu... Putin podwinął ogon. Będzie sie działo. Straci twarz macho u swojego ciemnego luda,nawet Lentilki się na nich wypięły.
I wyszlo jak w znanym powiedzeniu " nie strasz nie strasz bo sie ....".Zwiewają z podkulonymi ogonami. "Cele zrealizowane" - hahaha, dobre sobie... Zrealizowali cele, ale dziadka Bidena

Obrazek użytkownika J z L

22-04-2021 [19:37] - J z L | Link:

Pajacu z szamba24.ru
Ty to Panu Budziszowi możesz co najwyżej buty pastować.Oczywiście od spodu i to w pozycji leżącej

Obrazek użytkownika Pers

22-04-2021 [20:19] - Pers | Link:

husky...
Jakiś ty doorny :)
To bardzo rozsądna decyzja.
Rosjanie widząc, że Amerykanie boją się wpłynąć na M. Czarne a "wsparcie" dla Ukrainy będzie takie samo jak dla Gruzji i ostatnio Kurdów (czyli żadne) doszli do wniosku, że na samych Ukrów starczy połowa tych sił, które zgromadzili.
I jeszcze wysługiwanie się pepiczkami, żeby zrobić medialną zadymę pokazuje jasno, że ropokrady nie bardzo wiedzą co zrobić.

Ty husky możesz oczywiście zaklinać rzeczywistość bo i tak żyjesz w równoległej.
A co do Budzisza to nawet cię rozumiem, to bajkopisarz z waszego, koczowniczego plemienia. Prawie tak goopi jak Rachoń z TVPiS :)))

Obrazek użytkownika J z L

22-04-2021 [19:50] - J z L | Link:

Okazało się, że wystarczyło wysłać 4 statki na Morze Czarne i kilkadziesiąt samolotów do Polski, żeby kacapom rura zmiękła 
Putin doskonale zdają sobie sprawę, że on i rosją są tylko odbytem Europy