USA – Iran – UE – Rosja. "Wespół-zespół..."

To nie chyłkiem, rakiem, po cichu, ale spektakularne wycofywanie się z twardej linii wobec Iranu forsowanej przez administrację USA począwszy od 2017 roku. Za jednego z głównych ojców tej "Cold War" Stanów Zjednoczonych Ameryki z Islamską Republiką Iranu uważam w oczywisty sposób, znanego mi z kilku konferencji międzynarodowych, poświęconych zresztą... właśnie Iranowi (sic!), Johna Boltona, byłego ambasadora USA przy ONZ, a potem, przez pewien czas doradcę prezydenta Donalda Trumpa do spraw bezpieczeństwa. Rzeczywiście ambasador Bolton był "jastrzębiem", który parł – i żeby było jasne: znajdował dla tego zrozumienie u D. J. Trumpa – do osaczania Teheranu i przykręcania śruby rządzącym ajatollahom – duchowym dzieciom Chomeiniego.
Tendencja do "uspokojenia"
Obecnie obserwujemy zbiorowa tendencje pójścia w kierunku "appeasmentu" czyli "uspokojenia". Przypomnę, że pojęcie to weszło do języka polityki międzynarodowej tuż przed II wojną światową i służyło do zilustrowanie polityki premiera Jej Królewskiej Mości Neville’a Chamberlaina i Londynu wobec III Rzeszy Niemieckiej. Jakim skutkiem owa polityka Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii I Irlandii Północnej wobec Niemiec się zakończyła – wszyscy wiedzą…
Może to analogia złudna. Może na wyrost. Może. Nie będę bawił się w oceny nowej amerykańskiej taktyki (strategii?) wobec Iranu. Stwierdzam tylko fakt, że takowa – zgodnie zresztą z moimi i nie tylko moimi oczekiwaniami – pojawiła się. Teheran się ucieszył. Ucieszyły się też Berlin, Paryż, Londyn i Moskwa, które wspólnie były akuszerami "dealu" sprzed lat, który wysadził w powietrze prezydent Trump. Teraz amerykańscy wyborcy wysadzili w powietrze Trumpa. Jego następca Joseph Robinette Biden za wszelką cenę chce pokazać, że nie tylko w polityce wewnętrznej, ale również zagranicznej, różni się od swojego "okropnego" poprzednika.
Stanowisko UE
Jest jeszcze jeden podmiot, który tym zwrotem Białego Domu cieszy niepomiernie. To Unia Europejska. W dobie wszelkich możliwych dopustów Bożych, dużych, większych i strategicznych, od Brexitu poczynając, przez pandemię COVID-19, kończąc na katastrofalnej merytorycznie i wizerunkowo wizycie szefa unijnej dyplomacji Josepa Fontenellesa Borrella w Moskwie, nagle pojawiła się szansa, że UE wyjdzie z jakąś własną, ale globalną inicjatywą i coś ugra. Rzeczywiście Borrell rzucił pomysł, powiedzmy nowego "okrągłego stołu" w sprawie Iranu i wszyscy odetchnęli z ulgą.
Jest jak we fraszce Jurandota: "Wszyscy się cieszą, światło się pali..."

*tekst ukazał się na portalu dorzeczy.pl (06.04.2021)
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

19-04-2021 [08:47] - u2 | Link:

"Teraz amerykańscy wyborcy wysadzili w powietrze Trumpa."

Prezydent Trump nie miał za sobą przyjaznych mediów, nie miał za sobą sądów, w tym Sądu Najwyższego. Choć zagłosowała na Trumpa rekordowa liczba obywateli, to jednak w noc cudów wyniki zmieniły się na korzyść Josepha Robinette Bidena.

Gdyby Trump wywołał wojnę, to na pewno by się utrzymał u władzy na drugą kadencję, jak G.W.Bush. Bo nic tak nie cementuje społeczeństwa jak wojenka. Biden to rasowy polityk, w życiu nic nie robił innego oprócz politykowania. Wie, że wojna to najlepszy sposób na rządzenie, zwłaszcza w kraju gdzie na zbrojenia przeznacza się więcej niż na całym świecie razem wziętym.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

19-04-2021 [15:57] - Imć Waszeć | Link:

Bo on dobrze wiedział, że wywalanie ton szmalu na zbrojenia, ale u siebie, to nie jest żadne wyrzucanie pieniędzy w błoto, tylko przekładanie z kupki na kupkę. Podobnie jak na badania kosmiczne, o ile futrowany nimi górnik kopiący rudy, inżynier, mechanik pójdzie z nimi do Starbucksa lub MacDonalda, a za nadwyżkę zacznie kupować z nudów teksańskie gliniane kogutki. To my możemy wyrzucać pieniądze, kupując całe uzbrojenie u obcych, ale nie takie USA. A więc kiedy USA "wyrzuca" pieniądze na zbrojenia, my wyrzucamy pieniądze na ratowanie miejsc pracy, m.in. fryzjerów, bo światowy "rachunek" zysków i kosztów musi się czemuś "zgadzać". Wtedy u nas mówi się także o konieczności płacenia za trzymanie własnych pieniędzy w bankach, a rząd zmusza każdego obywatela do posiadania w banku konta. W USA byłaby z tego powodu rewolta. To jest podstawowa różnica.

Obrazek użytkownika u2

19-04-2021 [19:38] - u2 | Link:

"my wyrzucamy pieniądze na ratowanie miejsc pracy, m.in. fryzjerów"

To nie jest wyrzucanie pieniedzy, dopóki budżet się zgadza. Niskie bezrobocie oznacza większą zamożność obywateli i zmniejszenie strefy zagrożonej ubóstwem. To są proste sprawy dla ekonomisty.

A na zbrojenia Polska wydaje rekordową sumę pieniedzy, to na pewno opłaci się w przyszłej wojnie światowej, która się zbliża wielkimi krokami.

Co do rewolty w USA to proszę nie być naiwnym, to są sterowane protesty jak BLM, czy Antifa. W 3RP są tego różne mutacje od KOD-omitów, po Ubywateli do Strajku Lemparcic.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

19-04-2021 [20:45] - Imć Waszeć | Link:

Nie nie, budżet się na dziś na pewno nie zgadza, bo wypłynął szmal chociażby na szczepionki, akcje pokazowe w Dover i myśliwce. A czy te wydatki okażą się skuteczne, to dopiero pokaże przyszłość. W każdym razie trudno to ostatnie oszacować, bo oprócz skuteczności bojowej liczy się również skuteczność odstraszania. A ja jakoś nie widzę tu zysku, chyba że USA wypożyczy nam parę większych bombek. Akcje "humanitarne" wymagają włączonych "szczekaczek" 24/7 albo nikt nie będzie o tym wiedział jak o Powstaniu Warszawskim. Zaś o szczepionkach porozmawiamy za jakieś 5 lat. Oprocentowanie ujemne wkładów w banku skutecznie zniweluje efekty walki z biedą i z bezrobociem, bo jest to po prostu zakopywanie hiperinflacji w papierkach, czyli sprytne okradanie obywateli z funduszy inwestycyjnych, a Goldman już będzie wiedział kogo wspierać. W kwestii USA nie nawiązuję do GWno-burz wszczynanych przez media, loże albo służby, albo jedno i drugie, lecz o realnym skoku na kasę Amerykanów w taki sam sposób, jak banksterstwo dokonuje skoków na kasę Polaków. Przykładowo za trzymanie pieniędzy w banku obowiązkowo dla celów podatkowych każąc płacić $2000 rocznie. Chyba nawet najgłupszy Amerykanin połapałby się w końcu o co w tym chodzi, prawda?

Obrazek użytkownika u2

19-04-2021 [21:56] - u2 | Link:

"A czy te wydatki okażą się skuteczne, to dopiero pokaże przyszłość."

Proszę się tak nie martwić. Wydatki na armię to najlepsze wydatki od upadku PRL. O ile w czasach PO-PSL zginęło w dziwnych okolicznościach więcej generałów niż podczas drugiej wojny światowej, to w czasie rządów PiS armia się gwałtownie modernizuje. A kto chce pokoju ten musi się zbroić.

PS. Klimuszko przewidział nie tylko zniszczenie Włoch, ale również Niemiec, Francji. Tak sie zastanawiam, jak to się stanie. Wydaje się to teraz niemożliwe. Tak jak onegdaj upadek Związku Radzieckiego.

Obrazek użytkownika Jabe

20-04-2021 [07:28] - Jabe | Link:

w czasie rządów PiS armia się gwałtownie modernizuje. – Tzn.?

Obrazek użytkownika u2

20-04-2021 [08:55] - u2 | Link:

System Rosomak BMS
Wieża ZSSW-30
Nowoczesna amunicja oraz pojazdy wsparcia do moździerzy Rak
Bezzałogowce Wizjer
Karabiny wyborowe
Samoloty C-130 Hercules
Używane okręty podwodne A17
System symulacji pola walki

Powyżej to tylko plan na 2021.

https://www.defence24.pl/co-mo...

Oczywiscie Romuald Szeremietiew ciągle niezadowolony. Ale jak Polak rosyjskiego pochodzenia niezadowolony, to oznaka że wszystko okej.

 

Obrazek użytkownika Jabe

20-04-2021 [09:14] - Jabe | Link:

Ile Herculesów sprowadził PiS?

Obrazek użytkownika u2

20-04-2021 [11:20] - u2 | Link:

Tyle ile trzeba.

Obrazek użytkownika Marek1taki

19-04-2021 [09:42] - Marek1taki | Link:

Organizując konferencję tzw.Bliskowschodnią wyświadczyliśmy naszemu sojusznikowi niedźwiedzią przysługę. Teraz się okaże, że to nasza wina.
Złe stosunki USA z Iranem świadczą zresztą, że nie chodzi o interes USA. Nawet nie chodzi o interes Izraela. To polityka realizowana w imieniu międzynarodówki ideologicznej i finansowej. W interesie USA było i jest mieć w Iranie sojusznika przeciw Chinom, a nie wpychać go w sojusz z nimi.

Obrazek użytkownika Pers

20-04-2021 [08:28] - Pers | Link:

 Marek1taki
To nie my zorganizowaliśmy tę haniebną konferencję. Nasi zarządcy dowiedzieli się o niej z mediów.

Obrazek użytkownika Pers

19-04-2021 [10:09] - Pers | Link:

W 1953 roku miał miejsce w Iranie zamach stanu, w rezultacie którego odsunięto od władzy irańskiego demokratycznego premiera Mohammada Mosaddegha. Zamach zaaranżowany został przez Wielką Brytanię (ponad nazwą „Operation Boot”) i Stany Zjednoczone (pod nazwą Projekt TPAJAX).
Mossadegh starał się ograniczyć absolutną władzę szacha, co gwarantowała konstytucja z 1906 roku, dzięki jego polityce Iran stał się krajem demokratycznym. Dokonana została również nacjonalizacja irańskiego przemysłu naftowego, kontrolowanego przez należącą do rządu Wielkiej Brytanii, Anglo-Persian Oil Company (obecnie znana jako BP). Zamach stanu przeprowadzony został przez jednostki wojskowe generała Fazlollaha Zahediego. W wyniku zamachu szach Mohammad Reza Pahlawi mógł dalej rządzić krajem jako monarcha absolutny. Aż do czasu obalenia szacha w lutym 1979 roku jego rządy opierały się głównie na wsparciu ze strony Stanów Zjednoczonych. (za wiki)

Tak ropokrady załatwiają swoje brudne interesy.

Obrazek użytkownika J z L

19-04-2021 [13:36] - J z L | Link:

Iran i Rosja.
Dwa zbójeckie kraje
Kolebki bandytów i terrorystów.
Prezydent D.Trump nie miał problemów z wysłaniem na orbitę jednego z najwiekszych  irańskich terrorystów
Tak się rozmawia z importowanymi "szklarzami".
Stany Zjednoczone zutylizowały czołowego irańskiego terroryste  Qasem Soleimaniego podczas nalotu dronów w Iraku 
Ten bandyta Sulejmani był odpowiedzialny za śmierć przeszło 600 Amerykanów w ciągu ostatnich 10 lat. Kontrolowane przez niego bandy tydzień temu dokonały kolejnego ataku, więc dramat prawdziwy, że go skutecznie utylizowano? Sytuacja może i nie jest prosta ale nie popadajmy w skrajności. USA musiało odpowiedzieć na akty agresji wobec siebie.

https://niepoprawni.pl/blog/husky/na-polecenie-prezydenta

Obrazek użytkownika Pers

19-04-2021 [16:53] - Pers | Link:

husky
"Stany Zjednoczone zutylizowały czołowego irańskiego terroryste  Qasem Soleimaniego"
Nie musisz cały czas przypominać, że Trump był pospolitym zbrodniarzem. Jak prawie każdy prezydent USA.

Obrazek użytkownika J z L

19-04-2021 [14:06] - J z L | Link:

USA kontra Iran czyli co "świat" może zrobić?.....nic !!!
Stany Zjednoczone zutylizowały czołowego irańskiego terroryste  Qasem Soleimaniego podczas nalotu dronów w Iraku w piątek. Soleimani, najbardziej krwawą postać w Iranie, przewodził "operacjom" na Bliskim Wschodzie, a jego odstrzelenie  może wzbudzić eskalację napięć między Waszyngtonem a Teheranem.Dlaczego prezydent Trump nakazał zabić tego szalonego terroryste ? Czy Iran się zemści? Czy reszta świata może zrobić coś, aby złagodzić napięcia?

https://niepoprawni.pl/blog/husky/usa-kontra-iran-czyli-co-swiat-moze-zrobicnic

Obrazek użytkownika J z L

19-04-2021 [15:04] - J z L | Link:

Aleksander Nawalny umiera, w Pradze przed ambasadą Rosji odbyła się demonstracja pod hasłem „Putin jest mordercą”, a w Polsce wychodzi na jaw prawda o katastrofie smoleńskiej i porażające działania ekipy Tuska.
Dekomunizacja to mało, Polsce potrzebna jest detuskizacja kraju.

Obrazek użytkownika Jabe

19-04-2021 [16:39] - Jabe | Link:

wychodzi na jaw prawda o katastrofie smoleńskiej – Od lat wychodzi i nic z tego nie wynika.

Obrazek użytkownika Pers

19-04-2021 [16:59] - Pers | Link:

Husky 
Nawalny?...
To ten gostek co jest odporny na nowiczoka i ma poparcie wyborców na szalonym poziomie 0,01%?
Nic dziwnego, że Putin tak bardzo się go obawia :))))))

Obrazek użytkownika J z L

19-04-2021 [20:22] - J z L | Link:

Biały Dom ostrzega: Świat pociągnie Rosję do odpowiedzialności, jeśli ucierpi zdrowie Nawalnego

Biały Dom oznajmił w poniedziałek, że za stan zdrowia więzionego Aleksieja Nawalnego odpowiada Kreml i rosyjski opozycjonista musi być traktowany w sposób humanitarny; ostrzegł, że świat pociągnie Rosję do odpowiedzialności, jeśli ucierpi jego zdrowie
- Naszym celem jest na razie nieustanne naciskanie na to, by (Nawalny) został uwolniony i powtarzamy też, że musi on być traktowany w sposób humanitarny
- powiedziała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.
https://niezalezna.pl/391281-bialy-dom-ostrzega-swiat-pociagnie-rosje-do-odpowiedzialnosci-jesli-ucierpi-zdrowie-nawalnego