Igrzyska w cieniu pandemii, ale jednak raczej będą

Świat w ogniu pandemii. Restrykcje falują, bardzo wysoka jest liczba zgonów, ale „show must go one”, czyli Igrzyska Olimpijskie w Japonii raczej się jednak odbędą. Myślę, że dobrze, bo świat i ludzkość potrzebują normalności, a IO są owej normalności – sprzed pandemii jeszcze – integralną częścią.
Na to, by igrzyska się odbyły, naciskają sponsorzy. Wiadomo dlaczego, ja ich doskonale rozumiem. Chce letnich IO również Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOI) z jego szefem, niemieckim eks-szermierzem Thomasem Bachem na czele – też wiadomo dlaczego. 
Przecież igrzyska tylko trzy razy w historii były odwoływane (1916, 1940, 1944), zawsze z powodu wojny światowej. Najpierw z powodu tzw. Wielkiej Wojny, jak ją wówczas określano, bo ludzkość jeszcze nie wiedziała, że będzie ta druga, znacznie bardziej tragiczna. 
Ale jeszcze nigdy igrzysk nie odwołano w czasie pokoju. Na razie tylko raz je przeniesiono – właśnie z 2020 na rok 2021. Ciekawe, że jakieś fatum wisi nad stolicą Japonii, bo najpierw odwołano w niej igrzyska rok po agresji Niemiec na Polskę, która rozpoczęła II wojnę światową – wówczas odbyły się po niemal ćwierć wieku, bo w 1964 roku, a teraz znowu przeniesienie o rok i ryzyko odwołania. 
Ciekawe, że o ile do igrzysk zdecydowanie dąży Japoński Komitet Olimpijski, o tyle opinie publiczna w Kraju Kwitnącej Wiśni, jest mocno podzielona. Gdyby ogłosić narodowe referendum pewnie zakończyłoby się to, jak niedawno z Igrzyskami Zimowymi w Monachium, które się po prostu nie odbyły. 
Piszę to jako członek prezydium PKOl (Polskiego Komitetu Olimpijskiego): to wielki żal zaprzepaszczać paroletni wysiłek sportowców, którzy lata trenują, by wystąpić w czymś tak wyjątkowym, jak Igrzyska Olimpijskie. Uwaga: Igrzyska, a nie Olimpiada! Bo „Olimpiada” to, przypomnijmy wszystkim, okres między igrzyskami, a nie same zawody. 
Jeśli igrzyska odbędą się w lipcu i sierpniu, jak są planowane – to w jakiej formule? Mogą być bez publiczności! Mogą – raczej – być z publicznością, ale mocno ograniczoną, wypełniającą tylko określoną cześć hali, pływalni czy stadionu. Może tak być, że publiczność będzie wyłącznie miejscowa. To znaczy, że będą to tylko Japończycy lub rezydenci, osoby mieszkające w Japonii, nawet czasowo. Być może warunkiem koniecznym wpuszczenie na zawody olimpijskie będzie nie tylko bilet, ale dowód szczepienia (niektórzy nazywają to z pewną przesadą „paszportem szczepionkowym”). 
Cóż, za pół roku Igrzyska Olimpijskie, drugie z rzędu poza Europą – w 2016 roku, IO gościła Brazylia i Rio de Janeiro, a każdy z nas może powiedzieć za Sokratesem: „Wiem, że nic nie wiem”.

*tekst ukazał się w na portalu Wprost.pl (01.02.2021)
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

26-02-2021 [11:50] - NASZ_HENRY | Link:

Aby uniknąć wypadków z powodu niedotlenienia zawodnicy powinni startować wyłącznie w przyłbicach ☺☻