WAHADŁO PRZECHYLI SIE NA ŚLĄSKU

W roku 2005 zwycięstwo PiS w Województwie Śląskim stanowiło fundament sukcesu wyborczego partii w całym kraju. Dzisiaj sytuacja w Województwie Śląskim dojrzewa do powtórki.

Tradycyjnie przychylny PO „Dziennik Zachodni” publikuje sondaż przewidujący totalną klęskę PO także w naszym regionie. PiS ma wygrać z przewagą ponad 10%. Nie zdobędzie mandatów ślązakowsko-niemiecki komitet Zjednoczeni dla Śląska. PiS ma zwyciężyć nawet w niegdyś tradycyjnie zakochanym w postkomunistach okręgu Sosnowiec. O ewentualnej niemożności uzyskania samodzielnej większości przez PiS (w sondażu DZ 224 mandaty) ma przesądzić wejście do Sejmu RP partii balansujących na progu wyborczym – Nowoczesna i PSL mają po 6% a Korwin 4,5%.

Biorąc pod uwagę tradycyjne niedoszacowanie PiS w sondażach, może mamy już zagwarantowaną szansę na samodzielną większość. Bo może okazać się, że nadmuchiwany w mediach lewicowo-liberalnych byt Nowoczesna czy przechwalany rządzący PSL znajdą się pod progiem. Również Zjednoczona Lewica może mieć poważny problem z pokonaniem progu 8%. Uzyskanie większości parlamentarnej lub konstytucyjnej (z jakimś sojusznikiem) to pewność prawdziwego przełomu w polskiej polityce. Dmboliczny sukces PiS (przewaga 0,3% ale w posłach 3 osoby) zadecydował o zwycięstwie ogólnopolskim. h kampanii organizuję spotkanie z Krzysztofem Masłoniem, krytykiem literackim i publicystą „Do Rzeczy”. Kolejny ewent to spotkanie 15.10 z Piotrem Goćkiem i promocja jego książki o wzlocie i upadku Platformy Obywatelskiej. Można zapytać po co spotkania z autorami książek w okresie kampanii wyborczej skory wszyscy znamy dramatyczne wyniki czytelnictwa książek w Polsce. Spotkania są m.in. po to aby to zmienić.

W poprzednich wyborach parlamentarnych PO przypisywała PiS antyśląskość a RAŚ usiłowała nadać certyfikat na przyznawanie statusu Ślązaka. Kiedy zaczęły się poważne problemy w górnictwie a skutkiem nieodpowiedzialnej polityki PO może być zrujnowanie gospodarcze regionu, nikt prawie nie wspomina o tych sprawach. Rząd Premier Ewy Kopacz po raz kolejny pokazał jak instrumentalnie traktuje Województwo Śląskie. Ogłaszano z wielkim szumem medialnym program dla regionu nie został uruchomiony w przewidzianych terminach.

W trakcie kampanii wyborczej zetknąłem się z wieloma pozytywnymi reakcjami na PiS. Oczywiście byli także zdeklarowani przeciwnicy ale było ich zdecydowanie mniej niż cztery lata temu. Publiczność dopisała, zwłaszcza na spotkaniu z Marcinem Wolskim. Czytanie wspólnie z Marcinem Wolskim i Wiceprezydentem Katowic Mariuszem Skibą fragmentu „Potopu” o tym jak Andrzej Kmicic nie wstąpił do PO pokazało ponadczasowość tej literatury zagrożonej wypadnięciem z listy lektur. Wiersz z poparciem dla mnie autorstwa samego Marcina Wolskiego był najprzyjemniejszym akcentem kampanii.

Mam nadzieję, że z Państwa pomocą Polska zmieni się już 25.10 br.