Przetarg, czy rozbój w biały dzień?

Zadzwonił do mnie przedsiębiorca. Wystartował w przetargu na „Prezentację regionu mazowieckiego w czasie Światowej Wystawy EXPO”. Postępowanie w imieniu województwa mazowieckiego prowadziło Agencja Rozwoju Mazowsza S.A., spółka, której 100% właścicielem jest samorząd Województwa Mazowieckiego rządzony przez koalicję PO-PSL. W przetargu nieograniczonym swoje oferty na usługę prezentacji regionu mazowieckiego poprzez wykorzystanie multimedialnych narzędzi promocyjnych w ramach „Tygodnia regionu mazowieckiego” w czasie Światowej Wystawy EXPO w Mediolanie w dniach 26-31 października 2015 r. Sygnatura postępowania ARM/56/15. Szczegóły postępowania można prześledzić na stronach BIP ARM S.A.:
http://armsa.bip.org.pl/?tree=...
Oferty w tym postępowaniu złożyły dwie firmy. Firma Point – firma przedsiębiorcy, który do mnie zaalarmował oraz  firma Windmill.  Oferty zgodnie z złożeniami przetargu oceniane były w następujący sposób  – 70% wartości oceny - cena i 30% - „walory artystyczne”.  Wartość oferty Point to 113 898 zł, a Windmill aż 179 014,20 pln.  Jak łatwo policzyć korzystając z odpowiedniego wzoru pierwsza oferta uzyskała za kryterium ceny 70 punktów, a druga  44,54 punktów. Różnica między ofertami po zbadaniu kryterium ceny wynosiła 25,56 pkt.  Obie oferty mogły jeszcze zdobyć maksymalnie 30 punktów  za tak zwane „walory artystyczne”, czyli za: pomysłowość i kreatywne podejście do prezentacji, atrakcyjność rozwiązań wizualnych i kreatywne wykorzystanie motywu idei przewodniej  Wystawy Światowej EXPO 2015 w Mediolanie.  Widziałem obie oferty.  Mogą podobać się bardziej lub mniej, ale komisji w składzie: Edyta Grocka,  Milena Kubicka, Marcin Szurmiński, Arkadiusz Szymański, Tomasz Wolf nie miała wątpliwości, że pierwsza, tańsza oferta, we wszystkich kryteriach i wg wszystkich oceniających uzyskała minimalną notę 1 punktu w każdej kategorii, co dało jej łącznie 3 pkt do oceny, a druga oferta podobnie jednogłośnie została oceniona na niemal maksymalną  liczbę punktów, co dało jej łącznie 29 punktów do oceny końcowej. Po zsumowaniu okazuje się, że oferta Point uzyskała 73 punkty, a druga , sporo droższa oferta firmy Windmill 73,54 punkty i wygrała postępowanie. W ten sposób wygrała oferta, za którą podatnik musi zapłacić ponad 65 tysięcy złotych więcej. 
Oglądając obie oferty, rozumiem , że jedna może się podobać bardziej druga mniej lub odwrotnie, ale naprawdę nie widzę żadnych podstaw, by jedna z nich ocenić maksymalnie nisko, a drugą maksymalnie wysoko. Oprócz sytuacji takiej, że jedna z firm po prostu miała wygrać.  Jestem ciekaw w jaki sposób członkowie komisji przetargowej dokonujący oceny ofert wytłumaczą w jaki sposób oferta firmy Windmill np. w kategorii kreatywne wykorzystanie motywu/idei przewodniej Wystawy Światowej Expo w Mediolanie, uzyskała maksymalną ocenę, a jej konkurent minimalną?
Czy ktoś jest w stanie uwierzyć w rzetelność i uczciwość tego przetargu?  Ja nie wierzę. Wysłałem pismo do Marszałka Struzika z żądaniem przeprowadzenia natychmiastowej kontroli w podległej mu spółce. Aparat PO i PSL czuje się zupełnie bezkarny i przekracza wszelkie granice. Wydawanie i publicznych środków przychodzi im z nieznośną frywolnością. Tak, wiem, że to eufemizm. 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

08-10-2015 [16:42] - NASZ_HENRY | Link:

Wiara w marszałka Struzika jest niczym nie POparta ;-)

Obrazek użytkownika alchymista

08-10-2015 [21:06] - alchymista | Link:

@Nasz Henry
Czasem piszemy listy do Świętego Mikołaja, a on odpowiada: piszcie na Berdyczów.
Struzik nie Struzik, ale papier z żądaniem zostaje. Można temat drążyć, co p. Wąsik zapewne nie omieszka uczynić...