11 listopada

Andrzej Owsiński
 
Jak uczcić Święto Niepodległości
 
Odpowiedź jest prosta: jak najuroczyściej zarówno od strony oficjalnej, a także i indywidualnego udziału.
Dla Polaków pozbawionych niepodległości przez stulecia to święto ma szczególne znaczenie.
Doceniano je przed wojną chociaż oficjalnie jako święto państwowe zostało uznane dopiero w 1937 roku. Nie przeszkadzało to jednak w organizowaniu corocznych obchodów rocznicy 11 listopada i dopóki żył I Marszałek to z Piłsudskim na czele.
Przebieg uroczystości opisywałem przy okazji kolejnych rocznic i dziś można sięgnąć do tych praktyk gdyby nie pandemia.
W czasach panowania sanacji obchody odbywały się w atmosferze silnej walki politycznej, a mimo to nie dochodziło do incydentów takich jak współcześnie. Pamiętam jak w przeddefiladowym przeglądzie generał odbierający ją pozdrawiał poszczególne formacje, a między innymi stojących obok siebie wyraźnie niechętne wzajemnie usposobionych „Strzelców” „Hallerczyków” – słowami: „czołem strzelcy Komendanta Józefa Piłsudskiego”, a następnie: „czołem bohaterscy żołnierze generała Józefa Hallera” i sytuacja była rozładowana.
 
Współcześnie od paru lat odbywa się w tym dniu marsz niepodległości stanowiący w części inicjatywę państwową, ale w przeważającej – narodową organizowaną przez reprezentacje różnych organizacji o zabarwieniu narodowo – prawicowym, zwanym przez przeciwników „faszystowskim”. Oczywiście bez bladego pojęcia o tym czym jest faszyzm i czym różni się od polskich ruchów narodowych, chodzi bowiem tylko o pretekst do urządzenia kolejnej awantury zmierzającej do wyczerpania cierpliwości rządu i spowodowania w efekcie jego osłabienia, a nawet upadku.
 
Święto Niepodległości nie jest okazją do antyrządowych demonstracji, w tym dniu powinno się okazać powszechną solidarność w sprawie niepodległości i gotowość do poświęceń na jej rzecz.
Żyjemy w dziwnych czasach w których umożliwia się bezkarnie organizować nie tylko antyrządowe, ale wprost antypolskie, obrzydliwe w najgorszym rynsztokowym stylu,- zbiegowiska i awantury, ale nie wolno zademonstrować naszych uczuć do idei Niepodległej Polski
 
Jako wyraz naszej postawy proponuję zatem zamiast marszu indywidualne składanie kwiatów i zapalanie zniczy w miejscach uświęconych ofiarami walki o naszą wolność narodową i niezawisłość państwową.
Jest to okazja do użycia tych kwiatów których nie pozwolono nam złożyć na grobach naszych bliskich w polskie święto Zaduszek.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

10-11-2020 [18:23] - Jabe | Link:

Skorzystano z okazji, by wygasić to, co nie jest antypolskie. Tak? Zatem antyrządowe demonstracje są na miejscu. Nie?

Marsz Niepodległości nie jest w najmniejszej części inicjatywą państwową. Owszem, zdarzyło się, że oficjele się przedeń wepchali, ale na tym skończyła się ich inicjatywa.

Obrazek użytkownika Marek1taki

10-11-2020 [21:41] - Marek1taki | Link:

Pytam się w niedzielę na cmentarzu: Nie ma chryzantem?
Na szczęście już nie ma słyszę odpowiedź.
Nie grzebajmy jeszcze Rzeczpospolitej.
Wsiadajmy w samochody i dajmy w rurę :-)))
...
Dali nam przykład szwoleżerowie,
gdzie kowida mamy.