Wybory w USA: Trump przyspiesza i wciąż jest w grze

Donald Trump ma szansę na wygranie jesiennych wyborów prezydenckich w USA na pewno  mniejsze niż pół roku temu i na pewno większe niż pół miesiąca temu. Czterdziesty piąty w dziejach USA prezydent przestał zjeżdżać po sondażowej równi pochyłej i zaczyna dościgać starszego o trzy i pół roku Joe Bidena. Trump jest ofensywny, ruchliwy, aktywny. Biden pozoruje aktywność, a jego siła polega na … antytrumpizmie. Trochę tak, jak siła Rafała Trzaskowskiego polegała na antypisizmie. W Polsce owo „anty” okazało się niewystarczające. Czy amerykańskie „anty” dowiezie Bidena ponownie do Białego Domu – tym razem nie w roli wiceprezydenta, jak za obu kadencji Baracka Obamy tylko w  roli głównego lokatora Białego Domu? Okaże się to w nocy z pierwszego wtorku na pierwsza środę miesiąca listopada, bo wtedy w USA odbywają się wybory Głowy Państwa.
To, co ważne, to fakt wyraźnego awansu sondażowego kandydata Republikanów i urzędującego prezydenta odnotowany nawet przez nieznoszący Trumpa CNN. Może szczególnie istotny jest wzrost poparcia w tzw. „swing states” czyli w stanach, które nie są „safe constituencies” dla obu głównych partii czyli nie wiadomo jak zagłosują, a przechodzą zwykle z rąk Demokratów do prawicy  – i  odwrotnie. Tutaj Donald John Trump zbliżył się do Josepha Robinette’a Bidena Jr. na odległość tylko procenta (choć niektóre wcześniejsze sondaże dają byłemu „wice -Obamie” większa przewagę). Gdyby nie koronawirus, ta zaraza XXI wieku, Trump mógłby już dzisiaj patrzeć jeszcze wyżej z Białego Domu niż patrzy, a Melanie mogłaby kupować nowe meble i boazerię. Ale zaraza stała  się faktem. Trump w fatalny sposób ja zlekceważył, co w sytuacji kontrowersyjnego, niespotykanego w Europie systemu opieki zdrowotnej w USA miało fatalne konsekwencje. Przede wszystkim jednak COVID-19 uderzył w USA w gospodarkę i miejsca pracy. To mogło być  (i może być) gwoździem do trumny republikańskiego prezydenta. Tyle, że w tej chwili w tym właśnie obszarze Biały Dom odzyskuje teren: wyraźnie zwiększa się liczba miejsc pracy, gospodarka przyspiesza i nie ma mowy o „hibernacji” amerykańskiej gospodarki, jak to w jakiejś mierze działo się jeszcze kilka tygodni temu.

Zatem wybory prezydenckie w Stanach nie są jeszcze rozstrzygnięte. Na dwoje babka wróżyła. Obaj kandydaci mają w sumie 151 lat, co świadczy o jednym: Amerykanie i amerykańskie partie polityczne stawiają na doświadczenie …

*tekst ukazał się na portalu dorzeczy.pl (18.08.2020)
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika RinoCeronte

10-09-2020 [08:57] - RinoCeronte | Link:

Co z tym Biedroniem Panie Kochanku? Jak mawiał książę Pan...

Obrazek użytkownika Marek1taki

10-09-2020 [10:08] - Marek1taki | Link:

Proszę był chociaż odrobinę pobłażliwym dla tego Putina bo się popłacze jak będziecie go z Biedroniem tak cisnąć:
""Uważamy, że w tych trudnych czasach Rosja ma do odegrania kluczową rolę. Nie jest tajemnicą, że Moskwę i Mińsk łączą szczególne stosunki oparte na bliskich powiązaniach historycznych, kulturowych i gospodarczych. W tym kontekście wzywamy władze rosyjskie do poparcia prawdziwego dialogu między władzami politycznymi, opozycją demokratyczną i społeczeństwem obywatelskim Białorusi w celu rozwiązania obecnego kryzysu politycznego, przy pełnym poszanowaniu niezależności i suwerenności Białorusi. Dialog ten, aby był merytoryczny i prawomocny, musi oczywiście obejmować Radę Koordynacyjną powołaną przez kandydatkę zjednoczonej opozycji, panią Swiatłanę Cichanouską, która jest powszechnie uznawana za kandydata, który uzyskał większość głosów w wyborach" - napisali."
https://www.salon24.pl/newsroo...

Obrazek użytkownika mmisiek

10-09-2020 [19:48] - mmisiek | Link:

"...Cichanouską, która jest powszechnie uznawana za kandydata, który uzyskał większość głosów w wyborach"

To jest niezły patent i prawdopodobnie będzie też zastosowany wobec Trumpa, który co prawda wygra wybory, ale lewica "powszechnie uzna", że zwycięży Biden. Killary już to nawet zapowiada. Będzie gorąco.
U nas też nic nie stało na przeszkodzie aby ostatnio "zwyciężył Trzaskowski", kwestia jednej decyzji możnych gdzieś na wysokościach.
 

Obrazek użytkownika Marek1taki

10-09-2020 [20:45] - Marek1taki | Link:

Powszechnie uważana w gronie tych, którzy wyszli na ulicę, a i to niepewne. Zwyczajowo aktywiści wypowiadają się w imieniu milczącej większości. Za nagłośnienie odpowiada propaganda marksistowskiej agentury.
Reprezentujący Polskę politycy akceptując żądania nielicznych protestujących na Białorusi zaakceptowali mechanizm odwołania samych siebie. Zatem niech odejdą prezydent, premier i politycy większości parlamentarnej i ich ulubionej opozycji, którzy się z tym mechanizmem zgadzają. Niech odejdą, tak jak tego oczekuje mniejszość na Białorusi, ustępując przed mniejszością niedemokratyczną w Polsce. Odwołuję ich. Są gotowi co widać po zdolności do ustępowania we wszystkich sprawach istotnych dla większości.

Obrazek użytkownika mmisiek

10-09-2020 [23:40] - mmisiek | Link:

"Odwołuję ich."

To się nie liczy, tak samo jak by się nie liczyło gdyby za Cichanowską nikt nie stał.
Rządzący w Polsce politycy-harcownicy wciągając i apelując do UE zaakceptowali de facto mechanizm, że to nie głosowanie, ale jakiś zagraniczny ośrodek decyduje czy wybory w takim czy innym kraju były ważne i wskazuje kto je wygrał. W zasadzie to docelowo w bantustanach mogłoby się nawet obyć bez głosowania, bo i po co, ale jakiś świecki rytuał dla ludu trzeba zostawić.
Zmiany następują skokowo, co ciekawe u nas zwykle jakimś cudem akurat za rządów PiSu.

Obrazek użytkownika Marek1taki

11-09-2020 [08:44] - Marek1taki | Link:

Co było do udowodnienia.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

10-09-2020 [21:02] - Imć Waszeć | Link:

Ciekawostka: https://www.youtube.com/watch?...
Coś mi tak się wydawało już w marcu tego roku. Może to tylko złudzenia? ;)

"China confident ‘de-dollarization’ is fast underway amid tense times": https://www.globaltimes.cn/con...

Obrazek użytkownika Marek1taki

10-09-2020 [23:25] - Marek1taki | Link:

Dziękuję. Ciekawe linki. Wojna jest radykalną ucieczką do przodu przed poniesieniem kosztów bankructwa systemu. Czujemy przez skórę, że dobre czasy mamy za sobą. Pandemia nas oswaja z nędzą.

Obrazek użytkownika RinoCeronte

11-09-2020 [09:31] - RinoCeronte | Link:

Ci dwaj mogą Panu Michalkiewiczowi buty czyścić! Od prawego do lewego ;-)