Swiat zgłupiał? Nie,zgłupieli konkretni ludzie ...


Często dziś powtarzamy, że „świat zwariował” albo „świat stanął na głowie”. To nie tak, Drodzy Państwo! Mądre francuskie przysłowie mówi: „To nie świat oszalał, tylko człowiek”. Nic dodać, nic ująć. To ludzie świrują, odlatują, wywracają ustalone porządki wartości oraz gardzą tradycją . Ten tzw. świat to my – ludzie. A mówiąc konkretnie:   nie my, tylko oni…
        Angielski pisarz, zreszta katolik, jak wielu najwybitniejszych ludzi pióra Wielkiej Brytanii w XX wieku Aldous Huxley (na tej liście są tez Graham Greene, Bruce Marshall, Archibald J.Cronin czy Gilbert Chesterton) z dużą swadą pisał o lewackich utopiach w „Nowym Wspaniałym Świecie”. Teraz takich „nowych wspaniałych światów” funduje nam się codziennie kilka, pod każdą czy niemal każdą szerokością geograficzną, a później jeszcze żąda się ode mnie czy od nas, żebyśmy klaskali, mówiąc, jaki ten „nowy wspaniały świat” jest cudowny , piękny i postępowy. Celnie to ujął Stanisław Jerzy Lec: „Wyznania: „Świat jest piękny!”- ządają ode mnie zwykle ci, co mi go obrzydzili” . Autor pokaźnej liczby świetnych aforyzmów S. J.   Lec , nasz rodak, był mistrzem w lapidarnej ocenie owego „świata”. W ostatnich kilkunastu dniach niemal codziennie przypomina mi się jego maksyma: „Świat nigdy nie może przebaczyć tym, którzy nic nie zawinili”. Skądinąd parę wieków przed polskim aforysta, Francuz Francois de La Rochefoucauld pisał ze znajomością rzeczy, która okazała się   absolutnie ponadczasowa: „ Świat przeważnie wyżej ceni zasługi pozorne niż rzeczywiste”. O,mój Boże , jakie to aktualne!
      A jednak, mimo wszystko,wbrew różnym idiotom i kretyńskim trendom, bardzo proszę, abyśmy tak strasznie na owym „świecie” nie wieszali psów! Ustaliliśmy już bowiem, że świat to ludzie i o konkretne zło, głupoty, chamstwo, szarganie świętości oskarżajmy raczej konkretnych ludzi, konkretne środowiska . To będzie bardziej efektywne i racjonalne niż biadolenie i inne pitu-pitu.   

 Wszystkim nam zatem dedykuję w tym kontekście myśl mędrca z Indii Rabindranatha Tagore, który napisał kiedyś: „My źle odczytujemy ten świat, gdy zaczynamy się nań uskarżać”…

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

14-08-2020 [15:19] - Imć Waszeć | Link:

A nie łaska zrobić jakiejś kwarantanny, żeby ci co wariują nie zarażali innych, hę?

Obrazek użytkownika hr.Levak-Levatzky

14-08-2020 [16:26] - hr.Levak-Levatzky | Link:

Obatel wciąż jeszcze się produkuje publicznie,a żeby odpowiedzieć na pytania czy prawdą jest, że dopuścił się machlojek i przekrętów przy rozliczaniu eurodiet na szkodę UE ,a na swoją korzyść w wysokości 100 tysięcy euro, to jakoś brak odwagi.