List do kuzyna w USA

Drogi W., 
dawno nie pisałem, młyn w Brukseli i w Strasburgu, wiadomo: robota lubi głupiego. Wszystko tam  i tu , w Polsce dzieje się bardzo szybko, mija już piąty rok nowego rządu w Polsce i nowego prezydenta. Wiem, wiem, jesteś sceptyczny, zawsze byłeś, choć, prawdę mówiąc, znam szereg polskich naukowców w Stanach, pracujących na amerykańskich uczelniach, jak Ty, którzy mocno ściskają kciuki  za Dobrą Zmianę. Ale nie będziemy się kłócili politycznie, nikt nikogo nie przekona, nie w tym rzecz. Pisze do Ciebie, bo od 2 tygodni blisko jestem w Polsce, niemalże w „areszcie domowym”, który sam sobie wprowadziłem w związku z pandemią. Nagle się okazało, że mam czas na to, na co nie miałem od lat, czyli napisać parę słów do Ciebie. Żyjemy tak szybko, że nawet jak byłem w USA nijak nie szło się z Tobą spotkać. Szkoda, bo przecież Twoja mama to córka brata mojej babci Franciszki. Pamiętam Twojego dziadka, absolwenta uniwersytetu w Grenoble, przedwojennego wicemistrza Wojska Polskiego w tenisie, ważnego  bankowca w  II RP, któremu  niemal cały majątek przepadł podczas okupacji niemieckiej i dla którego było nie do pomyślenia, żeby zapisać się do PZPR. Bardzo, jako dzieciak, lubiłem jego poczucie humoru i tubalny śmiech. Ale piszę do Ciebie w sytuacji dramatu, jaki przetacza się i przez Twoją przybrana ojczyznę i przez Polskę , Ojczyznę naszą, wspólną przecież, mimo że inaczej głosujemy. Piszę w czasie szczególnym, bo trwa kataklizm pochłaniający już tysiące istnień ludzkich w Europie i poza nią. Inaczej niż Ty lubię i szanuję prezydenta Trumpa, ale łapię się za głowę, jak bardzo zlekceważył koronawirusa, mówiąc, że to taka „większa grypa”. Ameryka ma miliony zalet, ale tą zaletą na pewno nie jest Wasz – że tak to określę – system opieki zdrowotnej, a  może jej braku, który powoduje, że nie tylko ludzie niezamożni, ale nawet średnio zamożni oszczędzają na ubezpieczeniach, do lekarzy nie chodzą i nie chcą brać zwolnień, które są powszechnie , być może przesadnie , wykorzystywane w Europie. Tyle, że to w czasie pandemii COVID-19 czy jakiejkolwiek innej będzie u Was służyło rozprzestrzenieniu się zarazy. 
Prawdę mówiąc, drogi W. jestem dumny jako Polak, że moje państwo, inaczej niż Wasze władze nie zlekceważyły tego, co Wasz prezydent nazywa „chińskim wirusem” (akurat to dobrze świadczy o jego PR-owych umiejętnościach w punktowaniu wielkiego rywala USA). Szczerze mówiąc odczuwam narodową dumę i po prostu cholerną satysfakcję, gdy widzę, jak Polska radzi sobie z tym  nieszczęściem, w przeciwieństwie do Włoch, Hiszpanii, Francji, Belgii i tu możemy wymieć jeszcze szereg krajów. Ale przecież nie chodzi tu tylko o rząd, prezydenta, różne służby ,które dwoją się i troją, jak mogą, ale także o Społeczeństwo. Tak, specjalnie napisałem przez duże  „S”, bo jestem pod niesamowitym wrażeniem tej mądrości Polaków, ich zdrowego rozsądku, przezorności, dojrzałości i czegoś co bym nazwał samodyscypliną, porównując to z beztroskimi nacjami, nie tylko przecież w Europie Południowej. Tak, Polacy są mistrzami roztropności. Tak, Polak jest mądry przed szkodą, wreszcie. Słowa wielkiego Norwida, że Polacy jako Naród  to sto, ale jako społeczeństwo to trzy -sa już nieaktualne. To się naprawdę zmieniło.      
Kiedyś byłem w Poczdamie, tam, gdzie odbywała się konferencja, na której Churchill z Rooseveltem zdradzili Polskę. Jest tam taki pałac o francuskiej nazwie Sans Souci. Czy wiesz, co to oznacza  w języku Moliera? „Bez troski”. Tak, to metafora wielu społeczeństw europejskich w czasie podbojów koronawirusa... 
Wiem, wiem: najgorsze przed nami. Wiem, że będzie bardzo ciężko. Mam trzech synów i wnuczkę i też się o nich boję, a mój chory na cukrzycę ojciec ma 86 lat i jest w grupie szczególnego ryzyka. Jednak silniejsza od obaw o najbliższych  jest duma, że nasze państwo zdało egzamin i nasz naród zdał ten egzamin w czasach może największego wyzwania w ostatnich parudziesięciu latach. I to zostanie. Wiem, że właśnie w tej społecznej samoorganizacji, tak samo, jak w działaniach władz, które cały czas udowadniają , że „leci z nami pilot” i że wiedza, co robić , choć  nie ukrywają przed obywatelami, że walka będzie piekielnie trudna i długa – właśnie w tym jest nadzieja, ze przebrniemy przez to wszystko jako wspólnota, jako Naród, mniej pokaleczeni niż nasi bliżsi i dalsi sąsiedzi… 

*list ukazał się w kwietniowym numerze „Nowego Państwa”  

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

11-06-2020 [08:40] - Marek1taki | Link:

Nie czytuję cudzej korespondencji a okazuje się, że warto:
"jestem dumny jako Polak, że moje państwo, inaczej niż Wasze władze nie zlekceważyły tego, co Wasz prezydent nazywa „chińskim wirusem”
Władze "nie zlekceważyły" bo zaostrzyły pod "niesamowitym wrażeniem tej mądrości Polaków, ich zdrowego rozsądku, przezorności, dojrzałości i czegoś co bym nazwał samodyscypliną"
I jak mamy wyjść z bagna z takimi przywódcami?
 

Obrazek użytkownika angela

11-06-2020 [19:21] - angela | Link:

Wirusa COVID 19, pokonaliśmy,  ale trzeba  jeszcze  pokonać wirusa KO 20, dlatego nie ma oddechu, trzeba  iść na wybory i pozbyć się tej zarazy definitywnie. 
Polsce potrzeba jeszcze 5 lat spokoju, zeby wyjsc na prostą,  a PO KO,  zostanie tylko ślad i niemiły zapach POdliny. 
A teraz, wszystkie rece na pokład, i na wybory  !!!!  bo to będzie,  być albo nie być, Polski i Polaków. 

Obrazek użytkownika Maverick

11-06-2020 [22:58] - Maverick | Link:

Obrazek użytkownika Maverick

11-06-2020 [23:44] - Maverick | Link:

https://www.trunews.com/stream...

odtrutka od głupoty nie tylko polskiej!!

Obrazek użytkownika Maverick

12-06-2020 [00:31] - Maverick | Link:

Na tym blogu istnieje antypolska cenzura pociskająca narrację masońską i kabalistyczną, gotowa przehandlować wolność Polaków i Polski.
Dlatego szkoda czasu na udręczanie się i spróbowanie otwarcia patrzałek Polakom w miejscu takim jak to:

Oni nie rozumieją że naród to pozytywne słowo, to coś co nas jednoczy przed zdominowaniem poprzez obcych, przed zniszczeniem naszej kultury czy języka oraz wiary, ten naród wyznaczają granice, a nie jakieś multi-kulti i mieszanie się z innymi. Moderatorzy tego forum są słabi z historii, Nie wiedzą jakie konsekwencje, ponieśliśmy poprzez zaproszenie Krzyżaków, nie wiedzą co angielscy koloniści zrobili z Indianami, nie widzą jaki los spotkał Palestyńczyków za zezwolenie na lądowanie na ich terytorium żołnierzy z Wermachtu pochodzenia żydowskiego, nie widzą ilu Polaków zamordowano już po zakończonej II wojnie światowej rękoma enkawudzistów z polskimi nazwiskami nasłanymi do Polski poprzez Berię i Stalina, tak naprawdę niewiele wiedzą.
https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika angela

12-06-2020 [09:18] - angela | Link:

Nie wiedzą też, lub szybko ,,zapomnieli,, że przez 8 lat, a generalnie od samej tzw transformacji , tzn paktu z komunistami, rozkradziono, albo wyprzedano za bezcen spółki SP, banki zakłady pracy, zwinęli państwo, a w konsekwencji wypchano ludzi za granice, a w konsekwencji z braku dzieci,  pozamykano wiele szkól,  posterunków policji, komunikacje autobusową,  likwidacja kolei!!!!
itd, jednocześnie okradanie na miliardy państwa przez mafie VAT, ogromne sklepy zagraniczne BEZ PODATKÓW,  kiedy nasze małe sklepiki obciazano dużym podatkiem.
Panstwo padało!!!!  Żeby ratować ZUS,  okradziono Polaków z OFE na ponad 150 miliardów, a wiek emerytalny podniesiono  do 67 roku. Umowa na gaz najdrozszy na świecie, darowano Rosji lekką ręką  8 miliardów złotych!!!!!!!!!!!!  Warszawa oddawala???? kamienice za 500 zl, 120 letnim właścicielom, a ludzie lądowali na bruku. 

Przedszkola  będą  opanowane przez  instruktorów masturbacji, i adopcja dzieci przez homoseksualistów. 

Ponadto zlikwidowano wojsko, żeby Polacy jak ich rządy się nie podobają nie mogli się  obronić.!!!!!wiemy i pamietamy.
Dlatego, WSZYSCY NA WYBORY!!! Musimy wybrać PREZYDENTA Andrzeja Dudę,  bo w innym przypadku, czeka rząd obstrukcja nie tylko w senacie,  ale i z prezydentem,  i rząd nie zrobi NIC, a wręcz wszystkie przywileje dla społeczeństwa,  zostaną cofniete.
Bieda znow zapanuje, a  dzieci beda glodne.  Widzimy, co robi z  senatem "czecia osoba w państwie", na którą wpłynęło blisko 100 zarzutów korupcyjnych.
Czy tacy ludzie mają rządzić  naszym krajem????

 

Obrazek użytkownika Marek1taki

12-06-2020 [09:59] - Marek1taki | Link:

Co zrobił Duda by zostać wybranym przez całą kadencję? Co zrobił by zostać wybranym 10 V 2020? Co zrobił żeby w senacie zasiadł jego ojciec a PiS miał 51 senatorów? Kogo ma wokół siebie i jak kogoś wartościowego to go nie słucha?