Pandemia niejedno ma imię…

„Dżuma XXI” wieku albo „Hiszpanka po stu latach”  –  oba te określenia pasują do tego, co dzieje się z koronawirusem na Starym Kontynencie, choć przecież nie tylko w „rodzinnej Europie” – by użyć tu, może w nieco ironicznym kontekście tytułu znanej książki Cz. Miłosza. Chciałoby się, aby straty narodów europejskich – tak właśnie: narodów europejskich, bo Bogu dzięki, nie ma i nie będzie „narodu europejskiego” – były mniejsze niż te z XIV wieku, gdy w Europie śmiertelne żniwo zbierała dżuma. No, może nie w całej Europie. Krajem, który się oparł była Polska, ale też – piszę to jako historyk – kawałek Czech, kawałek Niemiec (na terenie późniejszej… NRD) oraz kawałek królestwa, nad którym nie zachodziło słońce czyli Królestwa Hiszpanii. Czy tak się teraz stanie? Medycyna jest dzisiaj  na innym poziomie niż siedem wieków wstecz, ale też ludzie są mniej odporni, słabsi (efekt zmian cywilizacyjnych) niż wtedy. 
Ale przecież tak jak Azja Azji nierówna, tak samo Europa A. D 2020 też nierówna Europie. W Azji, przynajmniej oficjalnie Chiny radzą sobie (poradziły sobie?) z COVID-19, a Korea Południowa, Tajwan i Singapur dzięki zastosowaniu testów przesiewowych poczyniły kolosalne postępy w walce z koronawirusem. Cóż, ciekawe, że Seul, Tajpej, ale i Singapur postępowały wbrew… zaleceniom Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Do tejże WHO pasuje złośliwe w tym kontekście polskie powiedzenie „drogowskazy nie chodzą”. Oto bowiem siedziba ŚOZ mieści się w  Genewie, a  więc w mieście, w którym w zeszłą środę, gdy tam byłem (ale nie w związku z WHO, tylko z ONZ, bo tam również znajduje się europejska siedziba Narodów Zjednoczonych ) liczba zachorowań była przeszło dwukrotnie większa niż… w Polsce (200-tysięczna Genewa – 59 przypadków, 38-milionowa Polska – 26 wtedy). 
Wracając do Azji: w ChRL chorować mają już tylko ci, którzy przylatują z zagranicy. Wspomniana już Korea, Tajwan i Singapur opanowały sytuację, ale pandemia zagrania Indie i Indonezję, zaś Tokio  - wg ekspertów – radzi sobie jednak gorzej niż Seul.   
W Europie też jest rożnie. Są trzy różne grupy państw z odmiennym podejściem do koronawirusa. W pierwszej jest  Polska jako „trendsetter”, ale też np. Czechy i Dania. Zamykamy granice, wprowadzamy restrykcje, akceptowane przez społeczeństwo. Grupa druga to kraje państwowego i obywatelskiego chaosu : Włochy, Hiszpania i nie tylko…. Wreszcie grupa trzecia z podejściem, nazwijmy to „eugenicznym” czyli Wielka Brytania, Holandia i Szwecja funkcjonujące pod hasłem: „nie hamujemy gospodarki, a ludzie jakoś sobie muszą poradzić…” 
 Wierzę, że wybraliśmy najlepszą drogę. 

 *tekst ukazał się na portalu dorzeczy.pl

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika sake3

24-03-2020 [10:06] - sake3 | Link:

Opozycja zachowuje sie tak jakby pandemia spowodowana koronawirusem panowała wyłacznie w Polsce.Kryzys gospodarki opozycja traktuje jako efekt złych rządów a nie wynik załamania się gospodarki światowej.Jeszcze trochę a gęby demokracji pełne zaczną ryczeć by w proteście przeciw obecnym rzadom zalecającym siedzenie w domu wyjść gremialnie na ulice.Oni przezornie nie wyjdą.,ale cóż to ,,kasta i elyta''. 

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

24-03-2020 [11:38] - NASZ_HENRY | Link:

To nie jest pandemia !!!!!!!!!!!!!!
To jest III Wojna Światowa
I WŚ Chemiczna
II WŚ Atomowa
III Wś Biologiczna
Czas przejrzeć na oczy ☺
 

Obrazek użytkownika Pani Anna

24-03-2020 [12:21] - Pani Anna | Link:

A Elvis i tak żyje 😂

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

24-03-2020 [14:31] - NASZ_HENRY | Link:

Niebawem go Pani spotka ☺
 

Obrazek użytkownika RinoCeronte

24-03-2020 [12:31] - RinoCeronte | Link:

Henry! Zawsze byłeś taki rozważny w komentarzach. Co się teraz dzieje?

Obrazek użytkownika paparazzi

24-03-2020 [14:10] - paparazzi | Link:

Przeszedł na ciemna stronę Mocy ;-).

Obrazek użytkownika HenrykH.

24-03-2020 [15:42] - HenrykH. | Link:

Zajumali mu laptopa i ktosik zmienił hasło na NB.Taka akcja byla z foros .No chyba że p.Henio ..)...;

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

24-03-2020 [14:46] - NASZ_HENRY | Link:

Bo to jest wojna hybrydowa bomby spadają w Syrii a wirus kosi wszędzie.
Ta hucpa medialna na skalę światową ma charakter rewolucyjny, więc chodzi o zmianę stosunków własnościowych. Wirus paniki jest jedynie pretekstem i odwróceniem uwagi od trwającej akurat wielkiej zwały na giełdach, która zazwyczaj poprzedza rzeczywisty krach gospodarczy. Bez paniki!  Codziennie tyle osób ginie w wypadkach drogowych co zmarło do tej pory w Polsce od koronawirusa ☺

 

Obrazek użytkownika Jabe

24-03-2020 [16:54] - Jabe | Link:

Wyśmienita okazja do nakazywania i zakazywania. To dopiero wirus!

Obrazek użytkownika sake3

24-03-2020 [20:44] - sake3 | Link:

Co Panu tak nakazują?

Obrazek użytkownika Marek1taki

24-03-2020 [12:33] - Marek1taki | Link:

Tak. To nie tylko alternatywa dla śmierci ze starości. To paraliż postępowy.

Obrazek użytkownika adarus2

24-03-2020 [12:53] - adarus2 | Link:

Kto kogo?

Obrazek użytkownika Marek1taki

24-03-2020 [22:16] - Marek1taki | Link:

Dla gospodarki, dla niedobiej cywilizacji.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

24-03-2020 [20:47] - NASZ_HENRY | Link:

Jutro pojawi się 1000 zakażony, w/g moich symulacji i danych z MZ
Ale ma pan pośle fajny blog i dużo komentarzy☺

Obrazek użytkownika sake3

24-03-2020 [20:52] - sake3 | Link:

Nasz Henry zmienił sie w filozofa.Powazna sprawa.Prosze siegnać do Decamerona.W czasie zarazy ludzie odizolowani na kwarantannie w zamkach świetnie się bawili choć i tam ich dosięgało przeznaczenie.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

25-03-2020 [07:30] - NASZ_HENRY | Link:

@sake3 - 3 tygodniowy osesku, lata nauki przed tobą zanim tak konkretnie zaczniesz filozofować ☺