COVID-19: liczby i ludzie

Na całym świecie na koronawirusa zachorowało przeszło ćwierć miliona ludzi, a zmarło ponad 10 tysięcy. Na pocieszenie: wyzdrowiało niemal dziewięć razy więcej (około 90 tysięcy) niż umarło. Ciekawe, że tylko 5% ludzi zarażonych choruje ciężko, pozostałe 95% ma raczej łagodne objawy. Nie zmienia to faktu, że w szeregu państw europejskich oraz w USA pandemia stała się egzystencjalnym zagrożeniem. COVID -19 nie zna granic i nie słyszał o Brexicie, więc dotknął mocno znajdującą się od zawsze poza EWG Szwajcarię oraz będącą od niedawna poza UE – Wielką Brytanię, ale też szczególnie kraje, które zakładały Europejską Wspólnotę Węgla i Stali, jak Włochy czy Francję.
Ale poza liczbami są także ludzie. Na naszych, polskich oczach zobaczyliśmy społeczeństwo, w które wielu nie wierzyło: świadome, zdyscyplinowane, mądre, dojrzałe. W sklepach mądrzy ludzie wieszają ulotki namawiające do np. mycia owoców i warzyw przed jedzeniem, sięgania po pieczywo przez jednorazowe rękawiczki albo korzystania z kart, a nie gotówki, czy dezynfekowania telefonów komórkowych. Na ekranach, gdzie pojawiały się zwykle reklamy, teraz  jest także miejsce na apele sanitarno-medyczne. Polska zdaje egzamin jako państwo i jako społeczeństwo. Ale najtrudniejsze przed nami…

*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej” (21.03.2020)
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika sake3

23-03-2020 [11:20] - sake3 | Link:

Pan poseł jeszcze nie zdążył wrócić z Marsa.Tak, z oddolnych inicjatyw możemy być dumni,ale sądząc z pozbawionych elementarnego braku przyzwoitości działań opozycji-Targowicy nie jest tak wspaniale.Do akcji przeciw rządowi włączają się nawet współmałżonkowie posłów opozycji ubolewając,że w Polsce jest zbyt mało zmarłych i chorych.Bezmózgie stworzenie -żona pana Brejzy nie mające zielonego pojęcia o skali zagrożenia i prognoz wynikających z obliczeń i wykresów krzywych atakuje ministra Szumowskiego.Oczywiście nie zapomniała wrzucić kokieteryjnie swojej fotki do sieci.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

23-03-2020 [11:59] - NASZ_HENRY | Link:

– Na koniec tego tygodnia możemy mieć dobrych parę tysięcy przypadków zarażenia. Tak to wygląda gdzie indziej, mamy modele innych krajów – mówił w RMF FM minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Widać bloga @Coryllusa nie czyta. Jak by czytał to by wiedział, że kilka tysięcy to będzie za miesiąc ☺
 

Obrazek użytkownika Roz Sądek

23-03-2020 [14:15] - Roz Sądek | Link:

Pan Panie Pośle musi widzieć, da się gdzieś kupić jednorazowe maseczki? Choćby takie jakie w Chinach kupili dla swoich obywateli Czesi?