Trendy 2020

Rok 2020 w wymiarze globalnym nie będzie żadnym przełomem, ale kontynuacją czy intensyfikacją pewnych tendencji. Nie zmieni się na przykład fakt, że w 28, a za chwilę w 27 krajach członkowskich Unii aż dwie piąte młodych ludzi (poniżej 24 roku życia) pracuje na „śmieciówkach” – umowach na określony czas. To powoduje poczucie niestabilności, a także radykalizuje scenę polityczną – co z kolei prowadzi do osłabienia tradycyjnych partii politycznych. Widać to szczególnie we Francji i we Włoszech, w  pewnej mierze w Niemczech. Ciekawe, że  z kolei na czasowych umowach o pracę  w całej UE, gdy chodzi o ludzi powyżej 55 roku życia pracuje ich aż sześć razy mniej niż tych najmłodszych, między 18 a 24  rokiem życia.  To problem Unii, ale też globalny – i w niemałej mierze także Polski. 
Inne wyzwanie Polski już nie dotyczy, ale w świecie to poważny problem: przeszło 40 krajów skupiających jedną trzecią liczby mieszkańców świata cierpi na brak wody. Na całym globie aż 2 miliardy używa wody zanieczyszczonej, a  prawie 800 milionów nie ma możliwości korzystania z wody pitnej. Choć powszechnie mówi się o wyścigu zbrojeniowym, to mniej o wyścigu w kosmosie. Tymczasem w  najbliższym czasie opanowanie Marsa planuje nie tylko amerykańska NASA i Europejska Agencja Kosmiczna, ale także Chiny i bogate Zjednoczone Emiraty Arabskie. Warto to wiedzieć: SN nie jest pępkiem świata. 

*komentarz ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (25.01.2020) 

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika kaliszanin

28-01-2020 [08:21] - kaliszanin | Link:

Pan znasz fakty zanim te nastąpią, się zdarzą, miejsce będą miały!!! santo subito!!!

Obrazek użytkownika Marek1taki

28-01-2020 [19:09] - Marek1taki | Link:

Nie będzie przełomem, że zamiast 28 będzie 27 - zakładników unijnego marksizmu, ani zamiast 28 będzie 29 - dni w lutym. Generalnie mało się dzieje, a SN nie jest pępkiem świata, więc zostaje pisać o śmieciówkach. Zastanawiające, czy europosłowie mają etaty czy śmieciówki? Z racji wieku chyba te drugie. Z etatów się wyrasta im bliżej emerytury i trzeba coś odłożyć.