Mobilizacja! Liczy się każdy głos!

Proponuję lekturę zapisu telewizyjnego wywiadu, jakiego udzieliłem TV „Republika”. Rozmowę przeprowadziła red. Ilona Januszewska.
Witam serdecznie, czas zacząć pierwszą rozmowę „Prosto w oczy”, a moim gościem jest europoseł Prawa i Sprawiedliwości, Ryszard Czarnecki. Witam serdecznie, dzień dobry! 
 - Witam Panią, witam Państwa. 
Zaczynamy od słów, które oburzyły nie tylko jedną stronę polityczną, ale chyba wiele środowisk, wiele grup, od słów byłego pana prezydenta, Lecha Wałęsy na temat s. p. już, niestety, Kornela Morawieckiego, od słów niestety, które padły na konwencie Platformy Obywatelskiej, na temat tego, że Kornel Morawiecki był zdrajcą. Jak można skomentować tego typu zachowanie? 
- Wie Pani, ja ostatnio przy okazji Mistrzostw Europy w siatkówce mężczyzn byłem w Paryżu, odwiedzałem cmentarz Pere Lachaise, gdzie jest pochowanych wielu wybitnych Polaków, poruszałem się metrem, bo tak najwygodniej w Paryżu i na stacji metra właśnie „Pere Lachaise”, na plakatach zbiorów sztuki afrykańskiej pod patronatem Jacquesa Chiraca ktoś tak po chamsku napisał „mort”, to znaczy, że nie żyje, przekreślił jego nazwisko. To było bardzo nieprzyjemne i pomyślałem sobie: "jak ja się cieszę, że w moim kraju, w  Polsce jednak takie rzeczy są niemożliwe. No i upłynął tydzień i okazało się, że w moim kraju to jest możliwe, ale nie robi tego jakiś anonim, żul na stacji metra, tylko robi to były prezydent. Ale wie Pani może jeszcze gorsze jest to … 
Ale te jego słowa na tej konwencji, może posłuchajmy jeszcze te słowa, niech nasi widzowie przypomną sobie te słowa, które padły na tej konwencji i je skomentujemy. 
Lech Wałęsa: 
„Wybaczyłem po chrześcijańsku szefowi „Solidarności Walczącej”, bo po chrześcijańsku należało to zrobić. A teraz, co? Oni z niego robią bohatera. Stan wojenny, atakują nas ze wszystkich stron, a on, kozak, zakłada „Solidarność Walczącą”. Co to było? Zdrada, proszę Panów. Zdrajca. Taka jest prawda”.  Na początku tej wypowiedzi, pan Wałęsa powołuje się chyba na chrześcijańskie zachowanie i wartości. No ,chyba ciężko jest szukać chrześcijańskiego zachowania? 
 
- Tak, to prawda. A po drugie, jest to kwestia polskich obyczajów, polskiej tradycji, tego, co Feliks Koneczny nazywa „polską cywilizacją”. I obojętnie od tego czy się wierzy czy nie wierzy, majestat śmierci generuje szacunek dla rodziny i nieżyjących. 
Ale dajmy czas po prostu na ochłonięcie… 
- Obojętnie czy ktoś jest profesorem, czy człowiekiem, który spędził całe życie przy maszynie – jednak każdy wie, że tuż po śmierci nie mówi się o człowieku źle, tylko dobrze. Pan Wałęsa łamie tę konwencję wielowiekową. Ale jaka jest reakcja ludzi na konwencji Platformy? On dostaje owacje. 
I tutaj w kontekście tej wypowiedzi przejdźmy właśnie do całej sytuacji, do całego zachowania. 
- Oni napisali: „Koalicja Obywatelska. Ja-obywatel”. W tym momencie oni nie byli obywatelami. Byli „tłumem”, który oklaskuje haniebne słowa. To warto naprawdę zapamiętać. Wałęsa Wałęsą, on jest człowiekiem nieobliczalnym, łamiącym wszelkie standardy ludzkiego zachowania, ale ta reakcja polityków Platformy. Oni chcą sprawować władzę nad krajem, a oklaskują coś takiego… Niebywałe. 
Przejdźmy teraz właśnie do zachowania Platformy Obywatelskiej, bo po tej wypowiedzi wiele osób skrytykowało te słowa pana prezydenta Lecha Wałęsy. Niektórzy z ugrupowania Platformy również chcieli się jakby od tego odciąć, ale w większości ta reakcja zaraz po słowach, to były rzeczywiście brawa. W kontekście tej wypowiedzi czy takie zachowania, tak jak Pan sam powiedział, że  Wałęsa jest nieobliczalny, czy to pomoże wygrać wybory Koalicji Obywatelskiej? 
- Myślę, że w sztabie Platformy dzieje się coś bardzo złego. Bo sam pomysł zaproszenia Wałęsy, kiedy wiemy, że jest nieobliczalny w tym, co mówi – i to na finiszu kampanii, tuż po śmierci Marszałka-seniora Kornela Morawieckiego, kiedy wiadomo było, co twittuje Wałęsa na temat Kornela Morawieckiego. No ktoś, kto go zaprosił albo jest naszym, Prawa i Sprawiedliwości, agentem… 
Może jest waśnie waszym pracownikiem, tylko Pan się nie chce przyznać? To teraz proszę to powiedzieć. 
- Właśnie tak, albo Jarosław Kaczyński go przemycił, albo ktoś kompletnie nie myśli, bo ta konwencja  bardzo zaskoczyłaswoim przebiegiem wyborców PO.  To nie jest tak, że wyborcy Platformy zagłosują na PiS – bo te przepływy są minimalne, ale myślę, że część wyborców Platformy zniesmaczonych tym Wałęsą, tym ,co bredzi mówiąc wprost i reakcją oklaskujących go liderów Platformy, po prostu nie pójdzie na wybory. Muszę powiedzieć, że to jest strzał nie tylko w stopę, co jeszcze w kolano. Jakieś takie samobójstwo polityczne, podobnie jak sprawa z panem Neumannem. 
No i właśnie do tego przejdziemy zaraz, ale zanim to, dodam jeszcze, że prezes Kaczyński zaznaczył, że Kornel Morawiecki nie był w ugrupowaniu Prawa i Sprawiedliwości, że współpracował, natomiast sam w nim nie był. A tutaj jest walka pomiędzy Prawem i Sprawiedliwością a Platformą Obywatelską – więc dlaczego tak zaatakował Kornela Morawieckiego? 
- Bo jest zakładnikiem swoich emocji, kompleksów, bo wie, że Kornel Morawiecki był człowiekiem niezłomnym, który nie kłaniał się okolicznościom. 
Co to w ogóle za określenie – „kozak”, „ten kozak zakłada Solidarność Walczącą”? 
- Słowo „kozak” – ja bym machnął ręką na kozaka. 
 Ale to miało być pejoratywnym słowem? 
 - Jeżeli Lech Wałęsa, który podpisał dokumenty współpracy z SB, który - jak słyszymy od historyków - przez lata otrzymywał za to pieniądze, mówi o zdradzie, też sobie strzela w stopę, bo przecież bardzo łatwo, automatycznie można mu przypomnieć właśnie okres, kiedy on nie był z robotnikami, tylko był z SB. 
Teraz przejdźmy do sytuacji, do afery Sławomira Neumanna. Do tych taśm, posłuchajmy, bo on zareagował na początku też po opublikowaniu taśm przez telewizję publiczną. Posłuchajmy: 
Sławomir Neuman: 
 „Rzygam tym Tczewem, Słowo honoru ci daję, rzygam Tczewem (…), dlatego mówiąc szczerze, nie chcę zajmować się Tczewem. Tam są same p…by. Naprawdę” 
„Nie wiedzą kto to jest. Będą widzieli atakowanych niepisowskich prezydentów z aktami oskarżenia (…) Będzie Hania Zdanowska, Żuk, Witkowski, Adamowicz, Karnowski, Jaśkowiak. On będzie w takim gronie zacnych ludzi, że k…a nikogo to nie ruszy (…) Nasz elektorat, ten anypisowski  uzna, że to jest k…a atak PiS-u, żeby go zabić. I pójdą jeszcze bardziej na niego. Tak to wygląda. (…)” 
I tak, jak informują media, Polska Agencja Prasowa, Sławomir Neumann wydał oświadczenie, w którym rezygnuje z pełnienia funkcji przewodniczącego klubu Platformy Obywatelskiej. No, właśnie, to czy teraz Platforma Obywatelska – ostatni tydzień kampanii, tutaj afera Sławomira Neumana. Co dalej, Panie europośle? 
- Ja zwracam uwagę na sytuację, w jakiej szef klubu Platformy, a więc osoba „numer dwa” w partii po prezesie, po Grzegorzu Schetynie składa rezygnacje. Dzieje się to nie wtedy, kiedy prokuratura stawia mu oficjalne zarzuty, kiedy jest oskarżonym. Dopiero wtedy, kiedy się medialne mleko rozlało. 
Wcześniej nie było tak głośno, więc nie było tego ciśnienia. Tej presji. 
- Dostał zarzuty prokuratorskie w sprawach korupcyjnych ,kiedy był wiceministrem zdrowia. Zatem dla pana Neumanna i dla Platformy nie są ważne działania wymiaru sprawiedliwości i zarzuty prokuratury, tylko jak dziennikarze się czymś zajmą. Publikacja „taśmy prawdy”,  kolejnej-  to wtedy trzeba reagować. Zresztą jest to pozorne, bo przecież klub parlamentarny  się nie zbiera, zapewne Neuman będzie miał znaczącą funkcję w Platformie po wyborach. Ale tutaj, jakie to są standardy w Platformie? Czy Platforma wycofała go z listy? Nie, oczywiście dalej jest liderem listy Platformy w swoim okręgu. Rzeczywiście Platforma jest na równi pochyłej. Same polityczne samobójstwa na finiszu kampanii, ale to nas nie powinno demobilizować, trzeba walczyć o każdy głos. Dlatego ja apeluję do telewidzów TV Republika,  żeby mogli mobilizować wszystkich: znajomych, przyjaciół, sąsiadów, rodziny w swoim sąsiedztwie. Także w innych częściach Polski, telefonicznie ,bo tutaj każdy głos - naprawdę każdy głos - się liczy. 
To jest ostatnia prosta. Tak naprawdę zostało te kilka dni do ciszy wyborczej. Tutaj wyskakuje także Lech Wałęsa z taką wypowiedzią czy Sławomir Neumann. Czy wszystko wskazuje na to, że Prawo i Sprawiedliwość będzie rządziło samodzielnie w takim razie, z tymi sondażami? 
- Sondaże są bardzo dobre. Ale jak podkreślałem cały czas, nawet kiedy sondaże były znacznie gorsze czy złe-a ja pamiętam taki moment w grudniu 2008 roku : Platforma - 60%, PiS - 18%. Teraz sondaże są dobre, ale liczą się wybory, to ,co będzie 13 października. Stąd z pokorą podchodzimy do tych sondaży, a ważny jest każdy głos. O to też Państwa proszę. 
Panie Pośle ostatnie pytanie, żeby nie było tylko o aferach Koalicji czy też Platformy – toteż KO otworzyła taką stronę „100 afer Prawa i Sprawiedliwości” – przeglądał Pan tę stronę? 
- Nie, nie przeglądałem strony.  Nie słyszałem o aferach 
A czy wiedział Pan, że jest ich aż sto? 
- Nie. Przypomina się takie znane ludowe przysłowie, że „ubrał się diabeł w ornat i na mszę dzwoni”, albo że „złodziej krzyczy : łapać złodzieja”. To ,myślę, pasuje jako podsumowanie tej strony internetowej. 
Bardzo Panu dziękuję za ten komentarz. 
- Również dziękuję 
Dużo snu życzę, bo teraz ten czas taki napięty dla wszystkich kandydatów. Życzymy dużo snu. Bez względu na ugrupowanie, żeby nie było. Bardzo Panu dziękuję, Ryszard Czarnecki, europoseł Prawa i Sprawiedliwości był moim i Państwa gościem. 
 
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

10-10-2019 [08:25] - NASZ_HENRY | Link:

*************************************
Bardzo celowy apel bo moje przewidywania:

SEJM
PiS-44,7%
POKO-27,9%
SLD-13,1%
PSL-6,9%
KONFEDERACJA-5,3%
Inne opcje-2,1%

plus/minus 10% od średniej
SENAT
PiS – 54 mandaty
plus/minus 10%
wskazują, że 13 wszystko się może zdarzyć ;-)

 
 

Obrazek użytkownika Trotelreiner

10-10-2019 [09:26] - Trotelreiner | Link:

Weź poprawkę...3% na różnice +/-   i na "sondażownie"...czyli osrodki kształtowania opinii społecznej.
Jakie sondaze ma PiS....prywatnie?!