Wygrana bitwa to jeszcze nie wygrana wojna

Na naszych oczach zmienia się paradygmat uprawiania polityki w Polsce. Polacy przestają kierować się emocjami w wyborach politycznych. Dziś chodzi o konkretne interesy lub idee. Świadczą o tym wyniki wyborów. Zjednoczona Prawica powyżej 45%, Koalicja post-Europejska 38% – to dwie siły, które mając szansę na większość, są w stanie załatwiać interesy, które reprezentują.

Oba stronnictwa zostały jednak oskrzydlone. Około 6% uzyskały Wiosna i bliska przekroczenia progu Konfederacja, które odwołują się do podobnych postaw – progresywnych, bądź konserwatywnych – tylko bardziej. Z wnętrza obu ugrupowań usłyszałem podobne pomruki: oczekiwaliśmy więcej... dwucyfrowego wyniku! Nie świadczy to o zbyt realistycznym patrzeniu na rzeczywistość... Ale bieguny mają nadawać ton, zmieniać atmosferę publicznego dyskursu, a nie cokolwiek załatwić. Wyborcom, którzy skusili się na ich ofertę mniej zależy na faktycznym urzeczywistnieniu postulatów, jak na ich wyrazistości.

Bardzo wysoka frekwencja jak na wybory europejskie świadczy o „karności” elektoratów. O tym, że wyborcy coraz rzadziej kierują się emocjami, a coraz częściej utożsamiają się ze swoimi partiami. „Trzecie plemię”, które miał angażować ruch Kukiz'15, okazało się zasadniczo bierne i niezainteresowane polityką – wciąż ponad połowa wyborców nie poszła do urn. Ci, którzy dali Pawłowi Kukizowi 20% poparcia w wyborach prezydenckich rozeszli się między K'15, Konfederację i Wiosnę. A nowych nie udało się z bierności obudzić.

Różnice są również widoczne w sposobach komunikacji. Partie catch all docierają do swych wyborców poprzez mainstream medialny, radykalni „skrzydłowi” głównie przez internet, którego znaczenie dla młodszych roczników wciąż wzrasta. Internet przyniósł zwycięstwo Andrzejowi Dudzie oraz Prawu i Sprawiedliwości w 2015 r. PiS musi odzyskać dla siebie to narzędzie, jeżeli nie chce tracić młodych roczników na rzecz Konfederacji.

Wielkimi przegranymi tych wyborów są liderzy partii wchodzących w skład Koalicji post-Europejskiej. Brak charyzmy uzupełnili całkowitym rozmyciem programów. Najbardziej kuriozalny jest przypadek Władysława Kosiniaka-Kamysza, który chyba uwierzył w to, że wieś da się skusić na LGBT+PSL. KE uzyskała w PE 22 mandaty wobec 28 – które miały osobno partie składowe po wyborach w 2014 r. i wobec 35 w 2009 r. Walka o przywództwo i odzyskanie wiarygodności nie tylko wśród własnych wyborców, ale i kadr, może doprowadzić tę koalicję do rozpadu. Kwestią jest czy nastąpi to przed, czy po wyborach jesiennych.

Niezaprzeczalnym zwycięzcą wyścigu jest Jarosław Kaczyński. Po 2009 r. Prawo i Sprawiedliwość miało 15 europosłów, po 2014 – 19, a po tych wyborach – już 27. Jednak 45% PiS-u wobec 38% dla KE – to nie jest wynik, który mógłby napawać spokojem: „Przed naszymi europarlamentarzystami ogromne zadania – mobilizował prezes PiS-u podczas wieczoru wyborczego: – Ale trzeba też pamiętać, że rozstrzygający bój o przyszłość naszej Ojczyzny odbędzie się na jesieni!

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Pani Anna

29-05-2019 [00:42] - Pani Anna | Link:

Z całym szacunkiem, ale to nie jest zbyt głęboka analiza, a na koniec taki kwiatek "Jednak 45% PiS-u wobec 38% dla KE – to nie jest wynik, który mógłby napawać spokojem". Obawiam się, że pan zupełnie nie zna specyfiki ordynacji wyborczej do PE, gdzie jest 51 mandatów, a różnica 1-2 mandatów juz daje sporą różnicę procentową. To nie wybory parlamentarne, proszę podejść do tego matematycznie, a nie emocjonalnie.
Wszyscy optymiści spodziewali się góra 3% różnicy, wynik jest szokiem, a uczyniła go frekwencja, gdyż do tej pory elektorat PIS wybory do PE miał w głębokim poważaniu.
Co nie zmienia faktu, że Prezes jak najbardziej ma rację, że nie wolno się za bardzo napawać sukcesem, tylko myśleć już o jesieni.

Obrazek użytkownika Marek1taki

29-05-2019 [06:37] - Marek1taki | Link:

"dwie siły, które mając szansę na większość, są w stanie załatwiać interesy, które reprezentują."
Samo sedno. Po to są. Racja stanu pęta się gdzieś w okolicy.

Obrazek użytkownika Trotelreiner

29-05-2019 [08:17] - Trotelreiner (niezweryfikowany) | Link:

Z myśli Sun-Tzy.
Nie wystarczy wygrać bitwe,trzeba wygrać wojnę...nie wystarczy wygrac wojnę...trzeba wyniszczyć wroga do ostatniego ....trzy pokolenia  wstecz i trzy pokolenia wprzód.
Wtedy trzeba uważać...czy się dokładnie wyeliminowało potencjalnych wrogów.

Obrazek użytkownika Darek65

29-05-2019 [09:05] - Darek65 | Link:

Ludzie, opamiętajcie się. Wygrana źle, wygrana wysoko źle, zza każdego węgła czyha snajper. Popadniemy w paranoję. PIS wygrał, bo min. "nie oglądał " się za siebie, a robił swoje. To oni ciągle byli w defensywie, oni musieli gonić, to oni musieli się zastanawiać, co zrobi PIS. I to jest sposób. Narzucać swoją narrację, wyprzedzać ruchy przeciwnika. Oczywiście nie na rympał, nie na oślep. Używając terminologi wojskowej główna kolumna ( prezes i spółka) musi przeć do przodu, wywiad, rozpoznanie (PR)  iść na przodzie, a odpowiednie oddziały zabezpieczać boki i tyły. Wygraliśmy, trzeba się cieszyć, wszem i wobec mówić dlaczego wygraliśmy. Budować wiarę, pozytywny przekaz. Wygraliśmy, bo jesteśmy uczciwi, bo mamy plan, bo pokazaliśmy, że umiemy. Polacy muszą widzieć, że to poważna formacja, która jest silna, zwarta i ma pomysł. Na słabeuszy nikt nie postawi. Jeśli zaś będzie tylko malkontenctwo, no niby wygraliśmy, ale musimy uważać, musimy to sramto-tamto , to sami się prosimy o przegraną. Inna sprawa, to czyszczenie instytucji ze złogów. Nie można tego zrobić już, zaraz. PIS nie może otwierać kolejnych frontów. Kluczem jest tu druga kadencja. Wtedy zaczną się kończyć kadencje tego robactwa, które trzeba wymieniać na lepszy sort. ZWYCIĘSTWO ZACZYNA SIĘ W GŁOWIE.