Notre Dame między smoleńską rocznicą a Wielkim Piątkiem

W tym roku rocznica tragedii smoleńskiej przypadła na okres postu wielkanocnego. Wielki Piątek  obchodziliśmy 9 dni po uroczystościach 10. kwietnia. Golgota koło Golgoty. A dzień po Niedzieli Palmowej zapłonęła katedra Notre Dame. Widziało ją wielu z nas, słyszał o niej każdy. Jest (była) sercem chrześcijańskiej Europy, symbolem Europy katedr, obok choćby słynnej katedry w Chartres.
Ten pożar był jak metafora. Historycy piszą, że XIX wiek skończył się tak naprawdę w 1914 roku strzałami serbskiego zamachowca Gawriło Principa do arcyksięcia Franciszka Ferdynanda  i politycznym skutkiem tegoż, czyli wybuchem „Wielkiej Wojny” – jak kiedyś nazywano I wojnę światową, zanim nie wybuchła ta II, dużo większa od swojej poprzedniczki. Tak samo teraz, być może, po iluś dekadach współcześni dziejopisowie uznają, że pożar paryskiej katedry był końcem chrześcijańskiej Europy i początkiem Europy „multi-kulti”, w której wszystkie wyznania są równe, ale jedno w praktyce jest równiejsze … I nie jest to chrześcijaństwo.
W trakcie pożaru Katedry Notre Dame brytyjska  BBC nadając na żywo puściła komentarz dziennikarki z konserwatywnego „The Daily Telegraph”. A ta stwierdziła, że jest rzeczą oczywistą, iż Notre Dame powinna być odbudowana – a jeśli ktoś  wątpi, czy aby to możliwe, to powinien obejrzeć Warszawę, a w szczególności Stare Miasto…
Paryską katedrę zaczęto budować równo ćwierć wieku po podziale dzielnicowym Polski. Podaje to, aby uzmysłowić, że chodzi o rzecz liczącą prawie dziewięć wieków!
Mamy smutny czas. Stara polska pieśń religijna mówi: „Przemień, o Jezu, smutny ten czas/ O Jezu pociesz nas!” Okres Zmartwychwstania Pańskiego to czas radosny, pogodny – ale poprzedzony dramatem Wielkiego Piątku. Smutny czas we Francji trwa już długo.
Z Paryża, w którym walutą jest euro przenieśmy się do Polski,  w której euro na szczęście nie ma. Czy nie jest charakterystyczne, że ci sami ludzie, te same środowiska polityczne, którym podobała się polska obecność w strefie „rubla transferowego” teraz chcą jak najszybszego wstąpienia do eurolandu? Na szczęście zdrowy instynkt polskiego społeczeństwa podpowiada mu, aby pomysłom polityków PO i Nowoczesnej dziarsko pokazać gest Kozakiewicza....
Na koniec słowo o bieżącej polityce. Odbyła się konwencja Koalicji Europejskiej. Jakby ktoś chciał opisać jednym zdaniem ten nowy twór i jego jednorodność (?), to mam propozycję: „Nie chcę - ale muszę”. Słynne słowa Wałęsy pasują do rozmemłanej  KE, jak ulał...

*felieton ukazał się w „Gazecie Polskiej” (24.04.2019)
 
 

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

29-04-2019 [21:54] - Imć Waszeć | Link:

Nie ma przypadków, są tylko znaki. Okazuje się, że w tym samym czasie niemal identycznie spłonął meczet Al-Aksa w Jerozolimie. Źródło z TVP:
Meczet Al-Aksa zapłonął w tym samym czasie, co katedra Notre Dame: https://www.tvp.info/42227114/...