Oświata, patriotyzm, matury…

Piszę te słowa, gdy trwa – i bardzo dobrze – oświatowy „okrągły stół” zwołany na Stadionie Narodowym, a więc w miejscu, gdzie reprezentacja Polski po raz pierwszy pokonała Niemcy i zawsze walczy o honor Biało-Czerwonych. To jest jakaś metafora, ponieważ bój o kształt polskiej oświaty to walka o przyszłość narodu: dumnego albo samoredukującego się do roli  kosmopolitów słuchających innych.
Kilkunastodniowy, kompletnie nieudany polityczny strajk ZNP wspierany przez opozycję był okazją do zobaczenia kto jest kim. Kto szedł zastępować nauczycieli, aby ratować egzaminy dzieciom – i kto poddawał tych dzielnych ludzi szantażom i oczerniał. Kto pracował z myślą o młodzieży, a  kto przebierał się za krowy i śpiewał w chórkach, rujnując autorytet zawodu nauczycielskiego. Rząd rozegrał strajk znakomicie, wygrał go i uzyskał poparcie znaczącej części opinii publicznej rozczarowanej postawą związkowców i nauczycieli, którzy walczyli z władzą kosztem dzieci, młodzieży i rodziców. Obserwując ten strajk i sprawnie przeprowadzoną rządową ustawę ratującą dzieciom matury, przypomniałem sobie słowa szefa Kedywu (Kierownictwo Dywersji) AK, pułkownika Józefa Rybickiego, z zawodu nauczyciela, który mówił, że w szkole II Rzeczpospolitej „patriotyzmu nie uczono, bo się nim oddychało”. I tego życzę polskim uczniom, rodzicom i nauczycielom, którzy powinni pamiętać, że są też – uwaga – wychowawcami…

*komentarz ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (27.04.2019)
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika xena2012

28-04-2019 [12:39] - xena2012 | Link:

Pisze autor o ,,kompletnie nieudanym strajku nauczycieli i ZNP''.Ja tak nie uważam,bo  to było kilkanaście dni chaosu,niepewności,nawet strat.Rodzice musieli sobie radzić z nietypową sytuacją w kwestii opieki na dziećmi,rząd zamiast wypełniania wszystkich obowiązków skupił się na rozmowach ze strajkujacymi i organizacją egzaminów i matur Jedynym plusem jest tu pokazana jak na dłoni ruina wizerunku nauczycieli-roszczeniowych,rozpolitykowanych i infantylnych.Mam nadzieję ,że do września kadra nauczycielska i jej dzielny wódz Broniarz ochloną nieco,przyjrzą się swoim wyczynom strajkowym i przynajmniej zawstydzą się słysząc kretyńskie piosenki,ogladając swoich kolegów i kolezanki jako ryczace krówki. Moje nadzieje są zresztą nikłe,bo kadra teraz przyjeła taktykę obrony strajku jako swoja heroiczną,,walkę'' o zmiany programowe w oświacie wymownie milczac o pieniadzach,których tak się przecież domagali.Po łaskawym obsłużeniu matur z pewnością razem z KE ( senator Libicki już się zdradził ) obmyślą kolejny wariant na wrzesień a więc mówienie o nieudanym strajku to lekkomyślność.