Veto? Prezydent zrobił dobrze, ale nie z ogłoszonego powodu

Dlaczego ustawa deregulacyjna jest błędem politycznym? Bo odebrać może tylko ten, kto nadał. Więc odbierając, potwierdzamy tym samym ciągłość instytucjonalną z państwem komunistycznym, co jako żywo jest w sprzeczności ze stwierdzeniami o Marcu'68, że było to działanie komunistycznego kierownictwa ówczesnego państwa satelitarnego bloku sowieckiego, bo Polska nie była wtedy niepodległa.

Jeżeli więc teraz Polska jest niepodległa, to może odebrać tytuły nadane przez państwo komunistyczne tylko w takim zakresie, w jakim uznaje z nim ciągłość instytucjonalną - proste jak konstrukcja cepa. 

Dlatego też jeżeli chcemy ustawą załatwić sprawę komunistycznych dygnitarzy, to należy w pierwszej kolejności rozważyć:

  1. czy akceptujemy źródło ich nominacji
  2. czy uznajemy (w konsekwencji) same nominacje

Jeżeli - tak jak w tym wypadku - chodzi o stopnie wojskowe osób służących reżimowi komunistycznemu, należy sobie postawić pytanie, czy jako wojskowi służyli Polsce Niepodległej. Odpowiedź jest bardzo prosta, bo o tym komu się służy decyduje rota przysięgi.

Jeżeli więc ktoś złożył przysięgę Niepodległej (czyli po 1989 r., 1997 czy którymkolwiek roku, co do którego będzie zgoda że właśnie wtedy zaistniała Niepodległa), no to jest żołnierzem Niepodległej z takim stopniem, jaki ma (nawet jeżeli stopień ten był nadany przed przysięgą, ale został zaakceptowany po przysiędze).

Natomiast jeżeli ktoś przysięgi nie złożył, to w ogóle nie jest żołnierzem i nie ma o czym mówić, równie dobrze mógłby mieć tytuł Marszałka Polnego Nibylandii - no i pięknie mu w lampasach, ale co nas to obchodzi.

Tak więc ustawa była de facto prokomuszym bublem, w konsekwencji sankcjonującym WSZYSTKIE tytuły, nadania, odznaczenia itd. z czasów "słusznie minionych", więc bardzo dobrze że Prezydent ją zawetował, natomiast jego argumentacja o braku trybu odwoławczego jest naprawdę fatalna, bo akurat w tym, najistotniejszym obszarze samych fundamentów, nic nie zmienia, a to jest oczywiście kosmiczny błąd polityczny... 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika HenrykH.

30-03-2018 [16:27] - HenrykH. | Link:

Jedno pytanie.Czy tym nie- generałom i innym postkomuszym nie-oficerom Polska płaci całkowicie realne emerytury?

Obrazek użytkownika Obserwator_3

30-03-2018 [17:06] - Obserwator_3 | Link:

No. I to jest dopiero zagadka, dlaczego różnym generałom z różnych części świata nie płaci, przecież to jawna dyskryminacja...

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

30-03-2018 [17:33] - zbieracz śmieci | Link:

Jak filozof coś już spłodzi to na kidawę Stoperan nie da rady a święta tuż ,tuż!

Wszystkiego Najlepszego a dziś przypominam dzień spowiedzi co pozwoli oczyścić i duszę i rozum.

Obrazek użytkownika jazgdyni

30-03-2018 [23:17] - jazgdyni | Link:

Cześć Janku!

Nie bądź takim legalistą, bo sprowadzi to ciebie na manowce. Wiesz dobrze, że życie jest bardziej zawiłe i paragrafy tego nie wyprostują. Zdrowy rozsądek, prawość, godnosć, honor, etyka >> kultura >> cywilizacja, to prawdziwe fundamenty rozważania o czynach dobrych i złych.
Osobiście popieram decyzję Dudy, choć jej wytłumaczenie było mętne i marne.
Reszta potem.

Już w niedzielę - Chrystus zmartwychwstał!

Serdecznosci
janusz