Po wizycie Maasa, przed wizytą Merkel

A oto treść wywiadu, jakiego w związku z wizytą nowego szefa MSZ RFN udzieliłem Piotrowi Czartoryskiemu-Szilerowi z portalu wpolityce.pl

wPolityce.pl: Jaka Pana zdaniem jest waga wizyty Heiko Maasa w Polsce. To gest polityczny w naszym kierunku?

Ryszard Czarnecki: Uważam, że to  wyraz pragmatyzmu ze strony Niemiec. Najpierw wizyta we Francji, a więc w największym- poza Niemcami- kraju Unii, a potem wizyta w największym kraju nowej Unii, czyli w Polsce. To nie jest żaden gest. Proszę tego tak nie traktować, bo to nie jest żadna łaska, tylko wyraz realizmu strony niemieckiej.

Pytam o to, bo dzisiejszy „FAZ” pisał, że „Maas dąży do dialogu z Polską i stawia na akcenty wschodnie”. Minister krytykował wcześniej Polskę za reformę wymiaru sprawiedliwości, dziś chwalił jednak prezydenta Dudę za za jego interwencję w proces legislacyjny. Jak to tłumaczyć?

Cieszę się, że minister Maas zmienił zdanie co do Polski, bo jeszcze w lipcu zeszłego roku starał się być prokuratorem- oskarżycielem wobec Polaków lub naszym  nauczycielem- wychowawcą. Pouczał nas, co to jest demokracja i praworządność. Jeżeli już te poglądy uważa za niebyłe, to dobrze. Mam nadzieję, że to nie jest jednak tak, że w lata nieparzyste będzie Polskę krytykował, a w parzyste chwalił. Naprawdę nie ma co wpadać w zachwyt, poczekajmy na konkretne efekty wizyty.

To znaczy, że sceptycznie podchodzi Pan do tych wizyt?

Nie, ja po prostu nie patrzę na gesty, tylko na konkrety. I wszystkim to radze, bo to wypływa z mojej znajomości polityki międzynarodowej. Gesty są ważne, ale ważniejsze są konkrety i fakty.

Prezydent Duda wyraził zadowolenie, że Niemcy- podobnie jak polskie władzę- chcą przywrócenia konsultacji w formule Trójkąta Weimarskiego. Polska mogłaby wnieść do niego perspektywę lidera Europy Środkowo- Wschodniej?

Tak, więcej:całej nowej Unii. Cieszymy się z tego, że Trójkąt Weimarski nie umarł i warto, żeby napełnić go żywą treścią. Za czasów PO- PSL był bowiem jedynie formułą odświętną, symboliczną. Wtedy to była rzeczywistość wirtualna, mam nadzieję, że teraz będzie realna.

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika anakonda

17-03-2018 [07:12] - anakonda | Link:

Pan Czarnecki jak zwykle leje wode, minister Maas ( SPD czyli lewak ) i Merkel ( CDU ale z lewckimi pogladami )
probuja, beda probowac, przekonac polskie wladze ( Duda + Morawiecki ) do poparcia idei Macroma stworzenia
tzw. " Stanow Zjednoczonych Europy ", co w efekcie koncowym oznacza koniec z " panstwami narodowymi ",
ale takze wspolna odpowiedzialnosc za dlugi poszczegolnych krajow UE. ( Wloch, Francji czy Grecji itd. )
O calkowitym podporzadkowaniu sie brukselskim derektywom nawet nie wspominam.

Obrazek użytkownika Ptr

17-03-2018 [08:35] - Ptr | Link:

Trudno zapomnieć ,ze nasz kraj został napadnięty z dwóch stron i zniszczony w jednej trzeciej. W 1989 zamrożony, ale i rozbudowywany za żelazną kurtyną potencjał i rynek o dużej wartości dostał się w ręce zachodnich posiadaczy prawie za darmo, bo tak ustawiono to politycznie i propagandowo : "Nikt nikomu nie daje nic za darmo" ( chyba ,że równiejszym), "Polacy będa utrzymywać się z pracy własnych rąk" ( bo majatek przejmą obcy ).
A co dzisiaj zostanie ustawione na przyszłe lata ? Może wypłacą nam reparacje pod warunkiem , że 0,8 z każdego euro  wróci do Niemiec, a reszta pójdzie na dofinansowanie zachodnich inwestorów i projektów ideologicznych. Może za to wyprzemy się własnej narodowości i zostaniemy kolonią? Bedziemy bronieni przez europejski Wehrmacht. I będziemy kupowac rosyjski gaz od Niemiec ?