Bruksela obroniła  Polskę, raz przed Pawlakiem i raz przed.

Bruksela obroniła  Polskę, raz  przed Pawlakiem i przed Kulczykiem
 
Chociaż Bruksela w stosunku do Polski wsadza nos w nieswoje sprawy , to co najmniej w dwóch przypadkach pomogła Polsce.

Pierwszy raz, kiedy to ekipa Tuska w postaci Pawlaka negocjowała kontrakt na dostawy gazu do Polski,  Pawlak tak negocjował, że w efekcie tych negocjacji płacimy najdrożej w Europie za gaz dostarczany z Rosji.  Umowę podpisano do roku 2022 r.  ale nastąpiło to dopiero po burzliwej debacie w Sejmie, zarządzonej zresztą na wniosek PiS i interwencji Brukseli , bo wcześniej rząd Donalda Tuska forsował umowę gazową z Rosją aż do roku 2037 r.

Wydaje się, że ta umowa ta, to jeden z większych przekrętów i zarówno Tuska jak i Pawlaka, trzeba wziąć za cztery litery.

Drugi raz , kiedy to  KE orzekła, że pomoc  państwa dla firmy Autostrada Wielkopolska  w latach 2004- 2011 była nieuzasadniona i firma musi zwrócić 895 mln zł plus odsetki.  Jakimś  dziwnym trafem podstawą do wypłacania były nieaktualne przepisy.

W ogóle  Autostrada Wielkopolska to jeden wielki przekręt, nie dość , że najdroższa w Europie, oddana w pacht Kulczykowi prawie na pół wieku.

Dobrze, że minister Ziobro zlecił sprawdzenie umów podpisywanych z Kulczykiem, gdzie właściciel autostrady robi co chce.

https://wpolityce.pl/polityka/129671-za-gaz-placimy-jak-za-przyslowiowe-zboze-to-skutek-umowy-ktora-w-grudniu-2010-wicepremier-pawlak-podpisal-ze-sieczinem
https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/autostrada-wielkopolska-komisja-europejska,105,0,2358377.html