Berlin musi zapłacić

Reparacje wojenne Polski od Niemiec nie są nowym tematem. Pamiętał o nich ówczesny prezydent Warszawy i późniejszy prezydent Rzeczypospolitej śp. Lech Kaczyński. Na jego zlecenie powstał specjalny raport szacujący straty poniesione przez Warszawę w wyniku niemieckich zniszczeń -zwłaszcza we wrześniu 1939 i w okresie Powstania Warszawskiego 1944 oraz kolejnych miesiącach po nich postępujących gdy Niemcy systematycznie burzyli naszą stolicę. Dziś sprawa znowu pojawiła się w agendzie politycznej – i bardzo dobrze. Warto przypomnieć, że Niemcy dopiero niedawno zaczęli wypłacać odszkodowania polskim ofiarom pracy przymusowej – nie robili tego przez ponad 60 lat! Skądinąd ich ekspert graf Lambsdorff twierdził, że żadne odszkodowania Polakom się nie należą, ponieważ… Polacy tradycyjnie przez wieki dobrowolnie jeździli pracować do Niemiec (sic!).
Już w przyszłym tygodniu ma być gotowa analiza prawna odnośnie Polskich reparacji od RFN. Berlin podkreśla, że wszystko już wypłacił powołując się m.in. na umowy podpisane między rządem w Bon a władzami PRL. Ciekawe, że ci sami Niemcy nie chcą uznać wielu decyzji władz komunistycznej NRD, ale pasują im decyzje komunistycznego rządu w Warszawie!
Te pieniądze Polsce się należą – i będziemy się ich zdecydowanie domagać. 

* Komentarz ukazał się w " Gazecie Polskiej Codziennej" 5.08.2017

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika anakonda

06-08-2017 [10:52] - anakonda | Link:

" Te pieniądze Polsce się należą – i będziemy się ich zdecydowanie domagać. "
---------------------------------------------------------------
Jak ???

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

06-08-2017 [14:03] - Imć Waszeć | Link:

Obrazek użytkownika paparazzi

06-08-2017 [20:49] - paparazzi | Link:

Jak??? Napisz do nas  Bundesnachrichtendienst.eu to ci wytlumaczymy.

Obrazek użytkownika Domasuł

06-08-2017 [14:09] - Domasuł (niezweryfikowany) | Link:

To wszystko się zgadza, ale cos mi poseł Czarnecki za bardzo ogolnie wymachuje szabelka. Czyzby proby podlizywania się prawicowej ekstremie? To jest ostatnia rzecz, której PiS potrzebuje! Mam nadzieje, ze poseł Czarnecki jednak to rozumie i wymachiwanie szabelka jest tylko na pokaz i nie oznacza podzielania pogladow prawicowych ekstremistow.

Obrazek użytkownika mmisiek

06-08-2017 [15:16] - mmisiek | Link:

Niezależnie od tego czy cokolwiek z tego dostaniemy to podniesienie tej sprawy zdecydowanie poprawia atmosferę i prawidłowo ustawia polsko-niemieckie relacje. I to jest największa korzyść z tego wszystkiego bo czas pokazał, że spolegliwa postawa względem Niemiec to droga donikąd, co najwyżej do "polskich obozów", "polskich nazistów" i dobrych Niemców broniących Żydów przed Polakami.
 

Obrazek użytkownika anakonda

06-08-2017 [16:19] - anakonda | Link:

Prof. Theodor Schweisfurth - Polnische Forderungen. Reparationen an Polen?

" Polen habe keine völkerrechtlich fundierten Reparationsansprüche mehr gegenüber Deutschland, sagt Professor Dr. Theodor Schweisfurth. Ein Überblick zum Potsdamer Protokoll und den Folgevereinbarungen."

http://www.silesia-schlesien.c...

#####################################################################
" Mit Hilfe der USA konnte das Aufleben der Reparationsdebatte - für die Öffentlichkeit unbemerkt - umgangen werden. Dafür war es aber erforderlich, dem Ende des Kalten Kriegs dadurch Rechnung zu tragen, dass Deutschland nun eine Entschädigung der NS-Opfer in den Staaten des ehemaligen Warschauer Pakts nachholte. Ähnlich wie in den 60er Jahren mit den westlichen Staaten wurden so zwischen 1991 und 1998 bilaterale Entschädigungsabkommen mit Polen, Russland, der Ukraine, Weißrussland, Estland, Lettland und Litauen geschlossen. "

http://www.bundesarchiv.de/zwa...

Wychodzi na to, ze cala aktualnie podniesiona przez PiS reparacyjna wrzawa prowadzi donikąd, a jedyne co z niej wyniknie, to dalsza izolacja PiS-u na arenie miedzynarodowej.
 

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

06-08-2017 [18:26] - Imć Waszeć | Link:

Bzdurzy ten Dr Schweinwurst, ponieważ sprawa reparacji jest zawsze częścią traktatu pokojowego. Ponieważ ten traktat z woli Niemiec jest nadal w krzakach, więc również ich uzasadnienia wyzierają z krzaków:
http://newsweb.pl/2016/11/28/j...

Obrazek użytkownika anakonda

06-08-2017 [19:15] - anakonda | Link:

@ Imć Waszeć

Slusznie, reparacje sa sprawa traktatu pokojowego, tylko ze o tym czy bedzie takowy negocjowany decyduja rzady zwycieskich czterech mocarstw a nie Niemcy lub Polska.
Wrzawa ktora aktualnie PiS podnosi tylko sprawie szkodzi, przedewszystkim dlatego, ze Polska po pierwsze, jest odosobniona w tych żądaniach , a po drugie nie ma
żadnych srodkow przymusu wobec Niemiec aby swoje żądania wyegzekwowac.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

06-08-2017 [22:50] - Imć Waszeć | Link:

Nie ma jednak czegoś takiego, jak ciało polityczne złożone z czterech mocarstw. Jest dalej sprawa pomiędzy Polską i Niemcami. Rosja nie może dziś być nawet żyrantem kredytu na założenie fermy kurczaków, a cóż dopiero gwarantem umów międzynarodowych. Ponadto Rosja jest zamieszana w sprawę aż po brudne stalinowskie uszy i też powinna płacić, a nie gadać.

PS: Żebyśmy nie byli gołosłowni, to zapłacicie z nawiązką za to, tak samo jak nas wrobiliście w Jedwabne:
https://www.youtube.com/watch?...
Trzeba było sobie odpuścić te gierki, skoro interesowała was wspólna Europa, a nie "wspólna" Rzesza. Ponadto niebawem dojdzie do sytuacji, że to my wejdziemy do was i będziecie nas tam witać ze łzami w oczach. Jeśli nie, to "Przejmujemy wasz kraj": https://www.youtube.com/watch?...
Długo z nimi nie pociągniecie, więc i wyzwoleńców nie będzie wielu. Sorry Winetou.

Obrazek użytkownika anakonda

06-08-2017 [22:31] - anakonda | Link:

" Nie ma jednak czegoś takiego, jak ciało polityczne złożone z czterech mocarstw."
---------------------------------------------------------------
OK, zycze powodzenia na drodze prowadzacej do nikad.

Obrazek użytkownika anakonda

07-08-2017 [05:44] - anakonda | Link:

@ Imć Waszeć

Tobie moze pomoc tylko rada pana Zagloby.

https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

06-08-2017 [16:43] - Imć Waszeć | Link:

Proszę zauważyć, że przy tej okazji nasi odwieczni uchodźcy również dziwnie spokornieli i przycichli. Ostatnio przeprosili nas nawet za wskazanie kibiców Legii jako nacjonalistycznych bandytów napadających każdego, kto nosi pejsy. Że nic w sumie nie było, to pikuś, ważne że oni również chyba dostrzegli jakąś szansę w wydębieniu od Niemców tej oszałamiającej kasy i stąd bierze się wyczekiwanie. Proponowałbym jednocześnie zażądać reparacji od nowego ZSRR, bo w przypadku, gdyby wieczni uchodźcy zechcieli partycypować w zyskach, moglibyśmy im "dać" jakieś Inflanty ;)