Wizyta Donalda Trumpa w Polsce przyniosła konkrety

Nie mam wątpliwości, że wizyta Prezydenta Donalda Trumpa w Polsce to wydarzenie historyczne dla budowy w pełni partnerskich stosunków Polski ze Stanami Zjednoczonymi. Zaznaczmy, że oprócz wzruszającego przemówienia na placu Krasińskich w Warszawie, przyniosła ona ze sobą także konkrety w obszarze obrony narodowej i bezpieczeństwa energetycznego.

Po pierwsze, Donald Trump poświęcił bardzo wiele miejsca możliwości eksportu amerykańskiego gazu łupkowego do Europy. Na uwagę zasługuje wypowiedź Prezydenta, w której podkreślił, że Stany Zjednoczone nie pozwolą, aby dostawy gazu były w dalszym ciągu wykorzystywane jako broń polityczna przeciwko Polsce i innym państwom naszego regionu.

Z tej deklaracji bez wątpienia nie będzie zadowolony tandem rosyjsko-niemiecki, ściśle współpracujący ze sobą w obszarze handlu gazem. Już dzisiaj Niemcy sprowadzają do swojego kraju kilkadziesiąt metrów sześciennych rosyjskiego gazu, posiadając jako jedno z nielicznych państw zgodę Rosjan na reeksport tego surowca.

Przypomnijmy, że Rosja i Niemcy planują jeszcze bardziej pogłębiać tę współpracę, dążąc do budowy omijającego Polskę gazociągu Nord Stream 2, który potencjalnie mógłby podwoić ilości sprowadzanego dotąd gazu. Wszystko to Berlin forsuje z pominięciem Polski, wbrew słynnej zasadzie solidarności europejskiej.

Po drugie, przy okazji wizyty Prezydenta Donalda Trumpa doszło do podpisania memorandum dotyczącego zakupu przez Polskę baterii rakiet Patriot. Tym samym rząd Stanów Zjednoczonych zgodził się na przekazanie nam dwóch kluczowych technologii, tzn. nowoczesnego radaru oraz rakiety przeciwlotniczej SkyCeptor.

Jak informuje polski MON, w ciągu najbliższych dwóch do trzech lat rozpocznie się wprowadzanie nowego systemu dowodzenia i łączności systemu Patriot w ramach architektury obrony powietrznej Stanów Zjednoczonych. Podpisanie memorandum oznacza, że Polska jest pierwszym krajem, który uzyskał prawo do wyposażenia naszej armii w ten system równolegle z wojskami amerykańskimi.

Warto podkreślić, że zgodnie z zapowiedziami naszego resortu obrony, Polska postawi na ambitny udział naszego rodzimego przemysłu w tym przedsięwzięciu. Przed nami szansa, dzięki której nie tylko wzmocnimy nasze zdolności obronne, ale i zapewnimy polskiemu przemysłowi udział w zaawansowanych technologicznie projektach.

Punktem kulminacyjnym wizyty Donalda Trumpa w Polsce było oczywiście przemówienie na placu Krasińskich w Warszawie. Podkreślam, że jestem głęboko przekonany, iż żaden zachodnioeuropejski przywódca nie wygłosiłby dzisiaj takich słów. Prezydent Trump odwoływał się do wartości zapomnianych przez lewicowe elity Unii Europejskiej, takie jak Bóg, rodzina i tradycja.

Prezydent Donald Trump wygłosił te słowa w Polsce, jednym z ostatnich bastionów chrześcijaństwa w Europie. Podkreślił, że w cywilizacyjnym wymiarze swojej prezydentury zamierza on oprzeć Stany Zjednoczone o wartości fundamentalne dla naszego kręgu kulturowego. Polacy, w przeciwieństwie do narodów zachodniej Europy, wciąż wiernie przy tych wartościach trwają.

Innym aspektem przemówienia, który zrobił na mnie olbrzymie wrażenie, są tak głębokie odwołania do polskiej historii. Przypomnienie przez Prezydenta Stanów Zjednoczonych tego, co spotkało Polskę w XX wieku, w tym zbrodni niemieckich i sowieckich, bardzo konkretnie wsparło polską politykę historyczną. Wątek ten podsumowało podkreślenie znaczenia art. 5 Paktu Północnoatlantyckiego, czyli wspólnej obrony w razie napaści.

Warto także zaznaczyć, że Prezydent Trump zdecydował się na przyjazd do Warszawy i wsparcie idei Trójmorza przed wizytą w Hamburgu na szczyt G20. W pewien sposób amerykańska dyplomacja przedłożyła stosunki z Polską i państwami naszego regionu nad rozmowy, m. in. z kanclerz Niemiec i Prezydentem Rosji. Dowodzi to rosnącego znaczenia Polski na arenie międzynarodowej pod rządami Prawa i Sprawiedliwości.

Ostatnimi aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest różnica między tym, jak Prezydenta Trumpa przyjęli Polacy, a zamieszkami  w Hamburgu. Wizyta Donalda Trumpa to kolejne wydarzenie międzynarodowe, z zabezpieczeniem którego doskonale poradziły sobie polskie służby. Jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, to porównując Polskę do Niemiec naprawdę możemy mówić o „Europie dwóch prędkości”.

Zachęcam do polubienia mojej strony na Facebooku: http://facebook.com/WasikMaciej