GWIAZDORZY I HALABARDNICY ŚLĄSKICH LIST DO PE

Listy mamy już zarejestrowane czyli można zgadywać, kto będzie najważniejszy w tej kampanii. PiS staje do walki z dużymi szansami na zwycięstwo w wyborach ogólnopolskich oraz w Województwie Śląskim. Śląskie może przeważyć szalę jak w 2005 r.
Liderami listy PiS w przeciwieństwie do poprzednich wyborów są osoby związane z partią i z dużym stażem aktywności – parlamentarzyści od 2001 r. (Bolesław Piecha) lub 2005 r. (Jadwiga Wiśniewska i Izabela Kloc), związani z partią od początku. Nie eksperymentowano z nowicjuszami politycznymi jak Marek Migalski w 2009 r. czy spadochroniarzami spoza regionu jak prof. Wojciech Roszkowski w 2004 r. W tym roku spekulowano o kandydaturze mecenasa Stefana Hambury, który wylądował w końcu na listach Polski Razem Jarosława Gowina w Gdańsku. Poza pierwszą trójką na dobre rezultaty mają szanse poseł Stanisław Szwed, były lider bielskiego regionu „Solidarności” (4 miejsce), członek rodu Wojciecha Korfantego b.senator Bronisław Korfanty czy lider sosnowieckiego okręgu PiS posłanka Ewa Malik. Faworytem w walce o drugi mandat jest posłanka Jadwiga Wiśniewska, ważna twarz medialna PiS w ostatnich kilku latach i kampaniach wyborczych.
Listy PO zostały osłabione wycięciem Małgorzaty Handzlik (prawdziwe powody do dzisiaj nieznane) czy Mariusza Kleszczewskiego (po dwóch latach od opisania sprawy w mediach nagle dotacja na restaurację żony okazała się problemem). Tradycyjnie faworytami są Jerzy Buzek (nr 1) i Jan Olbrycht (Nr 3). Dominujące media lewicowo-liberalne nie zadadzą premierowi Buzkowi trudnych pytań np. o nieskuteczność w sprawie pakietu klimatycznego. Drugie miejsce dla totalnie niemedialnej b.minister Krystyny Szumilas dołuje całą listę i praktycznie pozbawia szansy na czwarty mandat jak cztery lata temu. Największe szanse na trzeci mandat ma poseł Marek Plura nastawiony na buszowanie w elektoracie ślązakowskim i odbieranie głosów Kazimierzowi Kutzowi (palikociarze). Nie wiadomo jakie stanowisko zajmie RAŚ – czy poprze Plurę (współpracę z PO w Sejmiku Śląskim zerwano chociaż parę posad jeszcze jest utrzymanych) czy Kutza (frakcja skupiona wokół „Ślunskiego Cajtunga” za jedyną proślązakowską formację uważa twój Ruch). Mało prawdopodobne jest powtórzenie sukcesu przez Bogdana Kazimierza Marcinkiewicza, obecnego europosła i przedsiębiorcę spod Raciborza. Ostatnie miejsce zajmuje Jerzy Ziętek, wnuk komunistycznego wojewody Jerzego Ziętka, wcześniej powstańca śląskiego i posła sanacyjnego. Wojewoda ZIętek uzyskał drugie miejsce w plebiscycie czytelników katowickiej „Gazety Wyborczej” na Ślązaka XX wieku. 
Na liście SLD prowadzi jak poprzednio prof.Adam Gierek, obecny eurodeputowany, syn pierwszego sekretarza PZPR Edwarda Gierka, bardzo do niego podobny. Leszek Miller powstrzymał zapędy nowego lidera śląskiej SLD posła Marka Balta do obsadzenia pierwszego miejsca. Na ostatnim miejscu Jerzy Markowski, za rządów SLD wiceminister odpowiedzialny za górnictwo. On poprzednio prowadził listę SLD i przegrał z prof.Gierkiem. Szanse SLD to jeden mandat.
Ostatnie ugrupowanie z szansą na fotel w Brukseli to Twój Ruch. Mieszkający od 30 lat w na Mazowszu (w Warszawie i okolicach) senator Kazimierz Kutz liczy na pozyskanie dodatkowych głosów na fali popularności swoich dawnych filmów. Raczej nie zaszkodzą Kutzowi niedawne przeprosiny jakie musiał złożyć wobec Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry za swoje wypowiedzi o rzekomym zamordowaniu Barbary Blidy. Miejsce za Kutzem zajmuje była europosłanka SdPl prof.Genowefa Grabowska ale większe szanse ma obecny poseł z Sosnowca Witold Klepacz (wybrany z listy SLD z drugiego miejsca przeszedł do partii Palikota). Halabardnikiem zapewne będzie Andrzej Potocki z Gliwic, 1991-2001 poseł Unii Demokratycznej i Unii Wolności oraz rzecznik prasowy i sekretarz generalny UW. W 2006 opuścił Partię Demokratyczną protestując przeciwko koalicji z SLD. Teraz jako aktywista Stronnictwa Demokratycznego trafił jeszcze gorzej. To dosyć smutny finał dla byłego działacza KPN i NZS oraz założyciela Ruchu Obywatelskiego Akcja Demokratyczna.
Pozostałe ugrupowania czyli Kongres Nowej Prawicy, Polska Razem Jarosława Gowina, Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry, PSL i Ruch Narodowy odegrają wyłącznie rolę halabardników. Kluczowe znaczenie dla rezultatu Kongresu Nowej Prawicy będzie miał wynik Janusza Korwin-Mikke w naszym regionie. Po uzyskaniu 7% w wyborach do Senatu w Rybniku lider KNP znowu nas odwiedza. Poza standardowymi hasłami jak dziki kapitalizm i niskie podatki JKM obiecuje autonomię regionu. Pomysłem na wyjście JKM z getta są debaty liderów małych partii prawicowych (KNP, SPZZ, PRJG, RN i PR Marka Jurka) pod patronatem Klubu GP w Rudzie Śląskiej czy Gliwickiego Forum Frondy. Oprócz JKM jedyna znana postać to Dobromir Sośnierz, syn Andrzeja – ostatnio przegrał wybory do rady dzielnicy w Katowicach.
Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry rzutem na taśmę wsparła się kandydaturą boksera Tomasza Adamka. Tygodnik „WPROST” właśnie zapytał boksera o współpracę z Bogusławem Bagsikiem i gangsterów w jego otoczeniu. Na drugim miejscu mieszkaniec Malborka Tadeusz Cymański a na trzecim Andrzej Rozpłochowski. Nikt z pierwszej trójki nie jest członkiem śląskiej organizacji Solidarnej Polski i może z tego powodu rezygnację z kandydowania złożył radny Sejmiku Śląskiego Michał Wójcik, lider śląskich struktur SP. Rozpłochowski po nieudanym kandydowaniu z PiS w 2010 r., nieskonsumowanej współpracy z PJN (chciał mediować między Joanną Kluzik-Rostkowską a Jarosławem Kaczyńskim) czy PO (order od Prezydenta Komorowskiego w  2010 r. po katastrofie smoleńskiej) odwiedza kolejne ugrupowanie. Na ostatnim miejscu umieszczono Jana Ziobro, posła z Podkarpacia.
Polska Razem Jarosława Gowina po pewnych wątpliwościach jednak jest prowadzona przez Marka Migalskiego, już byłego wiceprezesa PRJG i byłego członka sztabu. Nie ma znanych postaci jak Prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz czy były dyrektor Śląskiej Regionalnej Kasy Chorych Andrzej Sośnierz. Na liście są co najmniej dwie pracownice europosła Migalskiego.
Ruch Narodowy prowadzi warszawiak Artur Zawisza. Na drugim miejscu jest lider śląskiej Unii Polityki Realnej Sławomir Sławski. Sławski w 2010 r. startował do Rady Miasta Katowice z pierwszego miejsca z listy … Ruchu Autonomii Śląska. RAŚ raczej chodzi o naród śląski a nie polski. Ale małe partie pewnie nie mają natłoku kandydatów.
Na liście PSL ciekawostki to obecność na trzecim miejscu Arkadiusza Hołdy, prezesa prywatnej Telewizji Silesia (TVS) i na ostatnim posła Artura Bramory, który z partii Palikota przeszedł do PSL.
Prawdopodobny rozkład mandatów to PiS – 3, PO – 3, SLD-1. Pytanie czy mandat uzyska Twój Ruch i czyim kosztem.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika donowa

22-04-2014 [09:38] - donowa | Link:

@ autor
I takich mamy ludzi z PiS-u, nie znających tematyki Sląska czy Zagłębia.
Otóż Adam Gierek to SYN Edwarda Gierka.
Wynik wyborów umocni wasze twarde pośladki od upadku.