Zygmunt Korus – zapomniany bohater?

Mamy między sobą kolegę blogera, którego historia jest pełna dramatycznych przeżyć. A jednocześnie prawdziwego Człowieka Renesansu.
Chyba na tym portalu to nie jest nic specjalnego. Pełno tu takich o wspaniałym życiorysie.
Lecz proszę moi drodzy o chwilę refleksji, cofnięcie się w mroczne czasy komunizmu i przypomnienie sobie, jak wówczas się walczyło i nadstawiało głowę.
Niesprawiedliwość dziejowa, fałsz i obłuda okrągłego stołu sprawiły, że niegdysiejsi oprawcy spokojnie dożywają długich, szczęśliwych lat, z wysokimi, resortowymi emeryturami, a niegdysiejsi bojownicy i przeciwnicy systemu muszą walczyć na każdym kroku.
 
Taką walkę prowadzi właśnie z sądem, nasz kolega bloger Zygmunt Korus. Sąd poważnie się zastanawia, czy rozprawa ma być jawna, czy może, ze znanych tylko sędziom przyczyn, nie dopuścić do jej nagrywania i rejestracji.
To jest wprost nie do pojęcia, że sprawy, które powinny być w mediach i być chlubą wymiaru sprawiedliwości, usiłuje się zamieść i schować w tajnych teczkach.
 
Ja jestem z Gdyni. Gdybym był chociaż z Częstochowy, pojechałbym jutro na ten proces, by dać osobisty wyraz poparcia dla pana Zygmunta. Jednak z Gdyni, to trochę za daleko.
Jednakże wielu z nas mieszka w okolicach Krakowa i w samym mieście. Jeżeli dysponujemy wolnym czasem udajmy się do sądu i wyraźmy naszą solidarność z represjonowanym kiedyś kolegą. Niech sąd nie ma za łatwo. Niech widzi opinię publiczną. Niech nie jest to tylko mała prywatna sprawa między sędzią i panem Zygmuntem Korusem.
 

* * *
 

Bądź SOLIDARNY ! Przyjdź na rozprawę Zygmunta Korusa - przywódcy strajku w 1968 roku w Krakowie.

Po wygranej apelacji "zabawa" w bezstronny, uczciwy proces rusza (po falstarcie 22.X.2013) jakby jeszcze raz od nowa...

Informacje o rozprawie:
Wokanda w Sądzie Okręgowym, Wydz. III Karny,
Kraków, ul. Przy Rondzie 7, pawilon A,
sala A 108,
14.01. 2014 (wtorek), godz. 10,30
- o zadośćuczynienie za represje wobec Zygmunta Korusa, przywódcy strajku w 1968 roku w Krakowie.
O rozprawie (M. Cysewski):
W Krakowie rozpoczął się od nowa proces Zygmunta Korusa - legendarnego przywódcy protestów w Krakowie w 1968 r.
Wydarzenia Marca 1968 r. zaliczają się do najbardziej zakłamanych w historii Polski ostatnich dziesięcioleci. Zostały one anektowane przez środowiska stalinowskie (tzw. „lewicę laicką”), a w rzeczywistości ich przebieg i zasięg były inne. 22 października przed Sądem Okręgowym w Krakowie - w składzie (wg wywieszonej wokandy): Aleksandra Almert (Przewodnicząca) oraz sędziowie Zygmunt Długogórski i Bogdan Jędrys - odbyła się pierwsza rozprawa wznowionego procesu (sygn. III Ko 360/13) o zadośćuczynienie, jaki w związku z represjami komunistycznymi wytoczył Zygmunt Korus, legendarny przywódca protestu w Krakowie w Marcu 1968 r., obecnie dziennikarz i szef klubu "Gazety Polskiej" w Chorzowie, nasz redakcyjny i blogerski kolega. Zygmunta Korusa reprezentuje mecenas Zbigniew Cichoń, senator Prawa i Sprawiedliwości, specjalizujący się w problematyce praw człowieka. Rozprawa trwała krótko. Prokurator obecna na sali (zob. zdjęcie poniżej) sprzeciwiła się jawności rozprawy w szczególności argumentując, że jawna rozprawa mogłaby zdenerwować świadków. Sąd odroczył proces do 14 stycznia 2014 r., by móc zadecydować, czy umożliwić dziennikarzom relacjonowanie sprawy. Sąd wskazał, że odroczenie nastąpiło także wskutek opóźnienia rozprawy tego dnia. Do opóźnienia przypuszczalnie przyczyniły się nadzwyczajne środki kontrolne, jakie sąd przyjął względem przybyłej publiczności.

RELACJA FILMOWA:http://www.youtube.com/watch?v...

Zobacz też poprzednią rozprawę  Z. Korusa w Krakowie:
http://www.youtube.com/watch?v...
http://www.youtube.com/watch?v...

xxxxx Zygmunt Korus - krytyk sztuki, Chorzów. http://naszeblogi.pl/blog/42 Zygmunt Korus (r. 1948) pochodzi spod Dęba Bartka, z Zagnańska na Kielecczyźnie. Absolwent AGH (inżynieria ekonomiczna) i UJ (historia sztuki) w Krakowie. Dziennikarz, krytyk sztuki. Organizator wystaw, plenerów, sympozjów literackich. Współpracownik radia (felietony, słuchowiska) i telewizji (audycje o plastyce). Pomysłodawca i współzałożyciel miesięcznika „Integracje” (1978) i redaktor prowadzący pismo „Sound&Vision” (2001). Opozycjonista, podczas rozruchów marcowych w 1968 r. przywódca Międzyuczelnianego Komitetu Strajkowego, więziony i skazany wyrokiem sądu, później z tzw. wilczym biletem dziennikarz represjonowany za przekonania (areszt 1982). Organizator niezależnych mityngów poetyckich „Pomówmy o wartościach” (Chorzów 1980, 81, 82). Rzecznik prasowy śląskiej „Solidarności”, z jej ramienia kurator spektaklu „Tragedia Romantyczna Dziady-Kordian” (Katowice, Spodek 1981). Członek byłego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich do chwili jego rozwiązania w stanie wojennym. W 40. rocznicę Marca 1968 odznaczony, z rekomendacji prezesa IPN-u, śp. Janusza Kurtyki, przez Prezydenta Rzeczypospolitej, śp. Lecha Kaczyńskiego - Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.