Nagrody na festiwalu w Ełku

Kilka dni temu zakończył się drugoobiegowy Ogólnopolski Festiwal Filmu Niezależnego w Ełku (28-30 czerwca 2013). Filmy prezentowały wysoki poziom artystyczny, było ciekawie. Na nagrody zasługiwały niemal wszystkie filmy. Gorzej sam Ełk - w tym roku miasto nie było najwyraźniej specjalnie zainteresowane festiwalem.
Komunikat z II Ogólnopolskiego Festiwalu Filmu Niezależnego OKNO
Festiwal, odbywający się z inicjatywy Kongresu Mediów Niezależnych składał się z 2 części: przeglądu filmów i części konkursowej. Festiwalowi towarzyszyły koncerty jazzowe muzyków Edwarda Bierdzińskiego i Aleksandra Śliwy.
W przeglądzie filmów zaprezentowano 3 produkcje pełnometrażowe:
Ubiegłoroczne Grand Prix Festiwalu – film „Pani Weronika i jej chłopcy” Artura Pilarczyka
"October baby” braci Johna i Andy`ego Erwinów – wzruszająca opowieść o tematyce pro life
„Transformacja” cz. I i II Grzegorza Brauna – historia zbrodniczego systemu
komunistycznego, a także archiwalny niemy film przedwojenny „Pan Tadeusza” w reż. Ryszarda Ordyńskiego.
Hasłem tegorocznego Festiwalu było: „Odkrywamy Polskę nieznaną”. Do konkursu
zakwalifikowanych zostało 15 filmów. Filmy konkursowe oceniało jury w składzie:
Krzysztof Czabański, przewodniczący
Teresa Bochwic
Barbara Stanisławczyk,
Ks. Tomasz Jegierski,
Krzysztof K. Karnkowski.
Jurorzy stwierdzają bardzo wysoki poziom artystyczny i ideowy nadesłanych dzieł.
Jury nagrodziło 5 z nich.
Wyróżnienia otrzymują:
1. „Polacy” w reż. Krzysztofa Siuciaka i Piotra Bugajewskiego to historia kresowiaków, których opuściło państwo polskie, ale o których pamiętają młodzi warszawiacy, którzy zawożą im polskie książki.
2. „Lawa” Grzegorza Kutermankiewicza. W filmie wypowiadają się wybitne postaci polskiego życia publicznego, których słowa są rodzajem memento dla rozbitego narodu polskiego.
3. „Prawdziwie spadła z nieba” w reż. Zdzisława Sowińskiego. Jest to film ukazujący niezwykłą historię i artystyczno-techniczną stronę tworzenia tzw. Sukienki dla Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Film w symboliczny sposób łączy to co ziemskie z tym co boskie i co jest ostoja duchową Polaków.
Nagrodę Specjalną Jury postanowiło przyznać filmowi Piotra Uzarowicza z USA. Młody Amerykanin po śmierci ojca idzie śladami rodzinnej historii i odkrywa, że jego dziadek zginął w Katyniu. Film pokazuje historie w sposób ciekawy i przystępny dla zachodniego widza. Należy podkreślić wysoki poziom artystyczny filmu.
Główną nagrodę Grand Prix Festiwalu, dzieło rzeźbiarza Jacka Adamasa, otrzymuje film „Święty Ogień” w reż. Jarosława Mańki i Macieja Grabysy. Film pokazuje nieznaną historię samospalenia Walentego Badylaka na krakowskim Rynku, w marcu 1980 roku w proteście przeciwko ukrywaniu zbrodni katyńskiej przez władze komunistyczne. Tragedia samospalenia bohatera przenosi się na świadków, którzy stają się tym samym bohaterami filmu. W szczególności fotografika Stanisława Markowskiego, który uchwycił na kliszy dramatyzm chwili. Jego oryginalne zdjęcia wykorzystane są w filmie.
Zwycięzcom gratulujemy.
Zdaniem Jury Festiwal powinien odbywać się w różnych zakątkach Polski, propagując ideę kina niezależnego.
Ełk, 30 czerwca 2013

Tekst o pozostawieniu w biedzie kolegów z podziemia:
http://kaska.salon24.pl/518348...