METEORYT CZELABIŃSKI

Przewodniczący regionalnego oddziału Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego, doktor nauk geograficznych Sergiej Zacharow z Czelanińska - uważa, że meteor wybuchł na wysokości od 30 do 70 km. Moc wybuchu można oceniać od 0,1 do 10 kiloton ekwiwalentu trotylu.
Według oceny Zacharowa temperatura bolidu osiągała 2500°С. Na podstawie tak przyjetych parametrów można ocenić, że masa Czelabińskiego bolidu mogła być na poziomie 4 ton, a średnica około 1 metra.

Dla porównania: meteoroid Tunguski, który pojawił się nad tajgą syberyjską w 1908 roku miał średnicę około 100 m, moc wybuchu 40 - 50 megaton. Jeśli upadłby 4 godziny później to całkowicie zniszczyłby miasto Wyborg i straty poniósłby również Sankt Peterburg.
Dzięki programowi Imperial College London oraz Purdue University, można policzyć i zobaczyć skutki upadku meteoroidu.
Trzeba mieć tylko następujące dane:
1. średnicę meteoroidu w metrach
2. jego gęstość - można wybrać np żelazny, kamienny meteoroid
3. kąt wejścia w atmosferę
4. szybkość wejścia w atmosferę
5. miejsce uderzenia - trzeba wybrać: sedimentary rock kub crystalline rock, jeśli woda to trzeba podać głębokość zbiornika,
6. podajemy odległość własnego miejsca, w którym się znajdujemy od miejsca upadku bolidu w km.
I wtedy IMPACT CALCULATOR pokaże nam sprawozdanie o skutkach upadku wraz z filmem!


IMPACT EARTH http://www.purdue.edu/impactearth/
A tu będzie wszystko na mapie: EARTHS IMPACT EFFECTS PROGRAM http://impact.ese.ic.ac.uk/ImpactEffectsMap/

Oceny NASA:
Przy wejściu w ziemską atmosferę meteoroid miał rozmiary dochodzące do 17 metrów, a masę 10 tys. ton. Jego szybkość oceniono na 30 do km/sek. Po upływie 32,5 sek od wejścia w geste warstwy atmosfery meteoroid wybuchł nad Czelabińskiem na wysokości 60-70 km. Nastąpił,o to o godz 8:22 rano według czasu moskiewskiego 15.03.2012 r.
Do 500 kiloton ekwiwalentu trotylu mogła wynosic siła wybuchu bolidu o takim rozmiarze. To ooznaczałoby, że wybuch meteoroidu Czelabińskiego był 30 razy silniejszy niż ten w Hiroszimie.
2,7 stopni według skali Richtera – taki wstrząs ziemi spowodował wybuch bolidu według United States Geological Survey na podstawie xzaposów sejsmografów. Chociaż trzęsienie ziemi od tego wybuchu zupełnie nie jest podobne do prawdziwego trzęsienia ziemi.
Ośmiometrową, okrągłą dziurę w jeziorze Czebarkuł mógł spowodować jakiś odłamek meteoroid, lecz nie ma żadnego realnego dowodu, że to się wydarzyło. I przerębel najprawdopodobnie nie ma żadnego związku z bolidem, który raczej całkowicie rozpadł sie przy wybuchu na drobne kawałki.
Gubernator obwodu czelabińskiego ocenił zniszczenia spowodowane falą uderzeniową od wybuchu bolidu na 1 miliard rubli. I zastrzegł się, że to jest pierwsze minimalne oszacowanie, a straty mogą byc większe.
W Czelabińsku I w obwodzie zostało rozbite 200 tysięcy metrów kwadratowych szyb okiennych. Gubernator jednak zaprzecza, że mieszkańcy rozbija;o swoje szyby w oknach sami, licząc na ich wymianę przez państwo.

Od fali uderzeniowej ucierpiały 3724 domy mieszkalne, 671 budynków różnych instytucji, 11 sosjalnie ważnych obiektów, 69 obiektów kultury oraz 5 sportowych.
Temperatura w Czelabińsku to -15, a w nocy -20 stopni Celsjusza.
Mieszkańcy narażeni są na dyskomfort. Szyb na wymianę starcza, brakuje tylko robotników do ich wymiany z oknami. I mieszkańcy częściowo wymieniają szyby sami
W sumie 1142 osoby zwróciły się o pomoc lekarską, a tylko 48 osób zostało hospotalizowano – w większości dzieci.
Władze na Kremlu zastanawiają się jak zabezpieczyć swoich obywateli przed takimi kosmicznymi zdarzeniami w przyszłości.

Najnowsze wiadomości z Czelabińska!
ZA ILE MOŻNA KUPIĆ fragment meteorytu Czelabińskiego?
O, taki fragmencik jak na tym zdjęciu poniżej:

- Nie wiecie?
- No, a ile byście dali?
- W rejonie Czelabińska żądają 100 tysięcy rubli, czyli około 10 tysięcy złotych.
Drogo! Ja bym dał 100 zł. No może ciut więcej!
Ciekawe, czy kosmiczne transakcje mają miejsce?
Są one niebezpieczne! Wszelki ogłoszenia w Internecie na ten temat sprawdza Ministerstwo Spraw wewnętrznych Rosyjskiej Federacji.

Kliknij: METEORYT CZELABIŃSKI fragmenty do ok. 20cm i masa do 1 kg! http://news.mail.ru/infographics/122340/

Uwaga!
Cena fragmentu meteorytu spada! Odłamków meteorytu jest dużo! Podaż pewnie przewyższa popyt!

FILM nie tylko O FRAGMENTACH METEORYTU! http://www.newstube.ru/media/kamennyj-dozhd-nad-chelyabinskom-mozhet-stat-zolotym

Prawdopodobnie na dnie jeziora Czebarkuł leży największy fragment meteorytu, choć v-gubernator oznajmił, że ogromny przerębel o średnicy 8 m powstał z innych przyczyn, a nie z powodu upadku meteorytu. A dostępu do przerębla bronią właściwe służby państwowe

Nie dopuścili nawet w okolice przerębla na jeziorze Czebarkuł uczonych z Uralskiego Federalnego Uniwersytetu, którzy i tak odnaleźli wiele fragmentów meteorytu.

Mówi członek Komitetu d/s Meteorytów Rosyjskiej Akademii Nauk, członek Międzynarodowego Meteorotywego Towarzystwa Wiktor Grochowski z Uralskiego Uniwersytetu Federalnego (wysoko postawione naczalstwo służb ochraniających przerębel odmówiło dostępu i jemu do przerębla):

"Chodziliśmt wokół otoczonego terytorium i znaleźliśmy w metrach 40 od niej dostrzegliśmy rozsypane milimetrowe kamyki czerniejące na śniegu. To zdarzyło się w niedzielę. Do laboratorium naukowo-badawczego centrum "Nanotech" w Jekaterynburg w ilości 53 sztuk zdążyliśmy je dostarczyć przed 22:00. Rozpoczęliśmy ich badanie w tym specjalistycznym laboratorium. Okazało się, że znalezione odłamki - to właśnie prawdziwe kamienne meteoryty, które utrzymywały do 10 procent metalicznego żelaza, a także oliwin, siarczan. To klasyczny chondryt, jeden z najbardziej rozpowszechnionych rodzajów meteorytów, które padają na naszą powierzchnię.

Meteoryty znaleźliśmy po około godzinie poszukiwań. Od 40 lat pracuję z meteorytami i w swoich rękach trzymałem już ich wiele. Znalezione koło Czebarkuł fragmenty Найденные возле Чебаркуля кусочки były jasne przy podstawie z charakterystyczną korą topienia. Dzwonili już do mnie koledzy z USA z prośbą o próbki, ale my jak dotąd nikomu ich nie rozdajemy. Czekamy, aż znajdziemy więcej egzemplarzy."

Uczony liczy także na uzyskanie pozwolenia na wszczęcie poszukiwań na jeziorze Czebarkuł.

I ostatnia uwaga:
Prawdopodobnie meteoryt otrzyma nazwę "METEORYT CZEBARKUŁ", bo tam będzie znaleziony największy fragment!
APPENDIX!
Symulacja Układu Słonecznego pokazująca lokalizacje wszystkich asteroid sukcesywnie odkrywanych poczynając od 1980 r. Odkryte w każdym roku nowe oznaczone są kolorem białym. Finalnie asteroidy oznaczone kolorem czerwonym przecinają orbitę Ziemi. Żółte przelatują w swoim peryhelium w odległości mniejszej niż 1,3 jednostek astronomicznych. Pozostałe oznaczone są kolorem zielonym.Symulacja Układu Słonecznego pokazująca lokalizacje wszystkich asteroid sukcesywnie odkrywanych poczynając od 1980 r. Odkryte w każdym roku nowe oznaczone są kolorem białym. Finalnie asteroidy oznaczone kolorem czerwonym przecinają orbitę Ziemi. Żółte przelatują w swoim peryhelium w odległości mniejszej niż 1,3 jednostek astronomicznych. Pozostałe oznaczone są kolorem zielonym.

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jolanta Pawelec

18-02-2013 [20:19] - Jolanta Pawelec | Link:

wymaga takich danych, że nie wiadomo co było pierwsze:
skutki i zebranie danych np. gęstość
czy przewidywane dane ( średnia meteorytu w metrach, kąt wejścia w atmosferę)
- kiedy pokaże film? przed upadkiem, czy po
Te mózgi elektronowe to jak z bajek Lema.

Ale meteoryty walą - chyba ku radości badaczy. A nie można je przeciągać - na tereny niezamieszkane?
Te mózgi elektronowe tego nie potrafią?

Obrazek użytkownika Zbigwie

18-02-2013 [22:34] - Zbigwie | Link:

Trzeba się nim pobawić.
A Tych odłamków meteorytu w okolicach Czelabińska jest już mnóstwo!

Obrazek użytkownika Teresa Bochwic

18-02-2013 [20:53] - Teresa Bochwic | Link:

10 kiloton trotylu? To ile trzeba na to pasty do butów??!!
:-))

Obrazek użytkownika Zbigwie

18-02-2013 [22:08] - Zbigwie | Link:

Tylko ona to wie!

Pozdrawiam!