Ceny gazu spadną jednak w niewielkim stopniu

1. W związku ze spadkiem cen ropy naftowej nawet o 50% w stosunku do cen z lata ubiegłego roku wydawało się, że ceny rosyjskiego gazu których wysokość jest powiązana bezpośrednio z cenami ropy w umowach długoterminowych także wyraźnie spadną. Może nie o 50% ponieważ jednocześnie osłabił się złoty w stosunku do dolara a właśnie w USD rozliczamy z Rosją transakcje gazowe. Jednak spodziewano się znaczących obniżek cen gazu. Niestety odbiorcy indywidualni praktycznie nie odczują tych obniżek ponieważ rachunki dla indywidualnych klientów będą zaledwie o 1-3% niższe od dotychczasowych. Wprawdzie ceny samego gazu spadną o 9-10% ale jednocześnie rosną ceny za tzw. przesył i dystrybucję a te ostatnie mają aż 40% udział w całej taryfie po której liczy się ceny gazu dla odbiorców indywidualnych.

 

2. W jeszcze trudniejszej sytuacji będą odbiorcy przemysłowi. Wprawdzie ceny dla tej kategorii odbiorców spadną realnie zaledwie o 6-7%. Po ubiegłorocznych podwyżkach o kilka procent wiele zakładów np. producenci nawozów sztucznych, huty szkła znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Przenieśli, bowiem część tego wzrostu w ceny swoich produktów ale to w znaczny sposób zmniejszyło sprzedaż a tym samym i przychody.

Wszystkie te przedsiębiorstwa w których koszty zużycia gazu stanowią ważną pozycję kosztów wytwarzania liczyły na przynajmniej kilkunastoprocentową obniżkę cen od kwietnia tego roku. Niestety nie udało się mimo jak pisałem wyżej wyraźniej obniżyć cen gazu na rynkach światowych i w związku z tym może się okazać, że wszystkie te przedsiębiorstwa będą zmuszone albo do zmian technologii wytwarzania albo, jeżeli się to nie uda będą zmuszane do zmniejszania produkcji a w konsekwencji być może jej likwidacji.

W związku ze spadkiem cen ropy naftowej nawet o 50% w stosunku do cen z lata ubiegłego roku wydawało się, że ceny rosyjskiego gazu których wysokość jest powiązana bezpośrednio z cenami ropy w umowach długoterminowych także wyraźnie spadną.