Deflacja w Unii Europejskiej

1. Eurostat podał dane o wysokości inflacji w poszczególnych krajach Unii Europejskiej w miesiącu marcu tego roku. Ze względu na kryzys w całej UE występuje spadek wskaźnika inflacji a aż w czterech krajach nie tylko nie było wzrostu cen ale nastąpił ich spadek czyli deflacja. O ile wzrastająca inflacja nie jest dla gospodarki a także dla obywateli poszczególnych krajów procesem korzystnym to jeszcze gorszym zjawiskiem jest spadek cen czyli deflacja. Powoduje on bowiem konieczność zmniejszania produkcji a w konsekwencji obniżki płac i redukcję miejsc pracy. To z kolei powoduje kolejna falę zmniejszania popytu na co przedsiębiorcy muszą zareagować kolejnym zmniejszaniem rozmiarów produkcji. W taką spiralę spadku cen a w konsekwencji zmniejszania produkcji wpadła Japonia na początku lat 90-tych poprzedniego stulecia. Z tej spirali udało się Japonii wyjść dopiero po 10 latach starań przedsiębiorców i rządu Japonii który zdecydował się dopiero po paru latach na silne wsparcie gospodarki środkami budżetowymi.

 

2. Ceny spadły w marcu w ujęciu średniorocznym w Irlandii o 0,7%, Portugalii 0,6%, Luksemburgu 0,3% i Hiszpanii 0,1%. Najprawdopodobniej w następnych miesiącach to zjawisko się nasili i wystąpi jeszcze w kilku innych krajach „starej Unii Europejskiej”.

Ale już w tej chwili jest to bardzo niebezpieczne zjawisko z punktu widzenia kraju kandydującego do strefy euro. Jednym z kryteriów jakie kraje kandydujące muszą spełnić to osiągnięcie wskaźnika inflacji nie wyższego niż 1,5 pkt procentowego od średniego wskaźnika inflacji w trzech krajach o najniższym poziomie inflacji w całej Unii Europejskiej.

Gdyby któryś z krajów chciał wejść do strefy euro teraz to jego inflacja nie mogłaby być wyższa niż 1 pkt procentowy. Średnia z trzech krajów o najniższej inflacji wynosi -0,53% a więc po dodaniu1,5 pkt procentowego mamy wskaźnik inflacji poniżej 1%.

Jeżeli proces deflacji się pogłębi to żeby wejść do strefy euro kraj kandydujący będzie musiał dążyć do deflacji czyli spadku poziomu cen co byłoby oczekiwaniem absurdalnym. Jest to więc dobry moment aby kraje kandydujące rozpoczęły dyskusję z Komisją Europejską i Europejskim Bankiem Centralnym o absurdach niektórych kryteriów członkowstwa w strefie euro.

Eurostat podał dane o wysokości inflacji w poszczególnych krajach Unii Europejskiej w miesiącu marcu tego roku. Ze względu na kryzys w całej UE występuje spadek wskaźnika inflacji a aż w czterech krajach nie tylko nie było wzrostu cen ale nastąpił ich spadek czyli deflacja.