Rząd przygotowuje rozwiązania antykryzysowe

1. Rząd ma przygotować do końca kwietnia projekty ustaw które są odpowiedzią na 13 postulatów zgłoszonych wspólnie przez związki zawodowe i pracodawców podczas prac Komisji Trójstronnej. Premier zapowiedział w ostatni wtorek, że będzie to wręcz pakiet antykryzysowy. Dobrze, że takie rozwiązania zostaną przygotowane ale dlaczego tak późno (przecież jeżeli rząd je prześle do Parlamentu pod koniec kwietnia to przyjmując nawet szybką ścieżkę legislacyjną trudno je będzie uchwalić przed wakacjami). Co więcej pakiet antykryzysowy jest przygotowany przez rząd w odpowiedzi na postulaty związkowców i pracodawców tak jakby rząd nie wiedział co i w jaki sposób trzeba zmienić w przepisach polskiego prawa aby złagodzić skutki kryzysu choćby na rynku pracy gdzie tylko w dwóch pierwszych miesiącach tego roku straciło pracę 260 tys osób.

 

2. Jedną z głównych propozycji rządu mają być dopłaty państwa do wynagrodzeń pracowników, których zakłady mają przestoje z powodu kryzysu. Pracownik mógłby liczyć na pensję minimalną w wysokości 1276 zł płaconą w części przez pracodawcę w drugiej części z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W tej chwili składka na ten fundusz wynosi 0,1% wynagrodzenia  każdego pracownika i żeby fundusz mógł sprostać wypłatom ma być podniesiona do 0,25% wynagrodzenia do roku 2011 włącznie. Jeżeli jednak jakaś firma by z tego funduszu skorzystała 0,25% od płac swoich pracowników będzie płacić i po roku 2011.

Z tytułu podniesienia obciążeń na ten fundusz będzie dodatkowo wpływało 1 mld zł rocznie przy czym propozycja ta ma taki charakter, że to pracodawcy ostatecznie ponoszą jej ciężar. Wprawdzie druga połowę wynagrodzenia pracownikom, którzy nie pracują wypłaca FGŚP ale składają się na ten fundusz dodatkowo pracodawcy.

Co więcej ci, co ze wsparcia funduszu skorzystają będą płacić wyższą składkę na fundusz w kolejnych latach. Mam poważne wątpliwości co do tej propozycji która przecież zwiększa koszty pracy a więc pogarsza konkurencyjność firm w sytuacji kiedy np. ze środków Funduszu Pracy ma się spłacać kredyty mieszkaniowe przez ludzi którzy takie kredyty zaciągnęli a teraz stracili pracę.

Rząd ma przygotować do końca kwietnia projekty ustaw które są odpowiedzią na 13 postulatów zgłoszonych wspólnie przez związki zawodowe i pracodawców podczas prac Komisji Trójstronnej. Premier zapowiedział w ostatni wtorek, że będzie to wręcz pakiet antykryzysowy.