Schetyna „uczciwie” ostrzega

Nasz kochany Petru właśnie obwołał się wodzem opozycji i symbolem nadziei. Bardzo jestem ciekawa, co na to Schetyna - Tuska nareszcie załatwił, to teraz mu Petru wskoczył na wolne miejsce, oj, będzie się działo..... , ale do rzeczy – otóż Grzesiu S. obiecał za to większą „aktywność w terenie”. A dokładnie budowę  koalicji „obywatelskiej” przeciwko obecnej władzy w województwach, miastach i powiatach. Co to oznacza?
Ano dokładnie to, o czym już pisałam zaraz po wyborach - sejmiki wojewódzkie, rady powiatowe i prezydenci dużych miast, rzekomo niezależni, za to rządzący latami z powodu braku kadencyjności - jako główne zaplecze obecnej opozycji >
O ustroju państwa – temat pierwszy

Nie chcę się powtarzać, można zajrzeć do poprzedniego wpisu - rzecz sprowadza się do zmiany ustawy samorządowej tak, aby zlikwidować rady powiatów, zmienić sposób działania ( i wyborów) do sejmików wojewódzkich, zlikwidować odrębne wybory na wójta/burmistrza/prezydenta, a przynajmniej wprowadzić kadencyjność -  jednym słowem przywrócić gminom rangę zapisaną w Konstytucji,  która to ranga od piętnastu lat jest systematycznie niszczona, także przez kolejne zmiany w podziale obowiązków oraz w ustawach o planowaniu przestrzennym.
Napisałam o tym już 29 października, bowiem z racji zawodu jestem jedną z niewielu osób, które zdają sobie sprawę z tego, jak dalece plany rządu są uzależnione w realizacji od tzw. „samorządu” wojewódzkiego, a także jak dalece różnego typu ustawy dają możliwość absolutnej blokady zamierzeń władzy centralnej na poziomie sejmików. Jeśli do zapowiadanego „włoskiego strajku” sędziów dojdzie jeszcze blokada sejmikowa, to nic się nie uda, sejmiki opanowane przez PO/PSL to następna zapora do pokonania, dlatego proponuję wyjście najprostsze – odebrać im uprawnienia pierwotnie przyznane gminom (a potem ordynarnie odebrane dla swoich partyjnych interesów), przywrócić stan prawny sprzed reformy Buzka.

W jesieni powinny się odbyć nowe wybory do gmin, inaczej cała reforma finansów psu na budę. A od dziś trzeba zacząć zmiany wielu ustaw, w tym zwłaszcza ustawy o planowaniu przestrzennym. Przy okazji można dokonać ewentualnych korekt terytorialnych albo w ogóle przemyśleć cały system, bowiem poprzedni został stworzony pod „landyzację” (która szczęśliwie nie doszła do skutku) i jest po prostu idiotycznym przerostem administracji quasi państwowej ukrytej pod nazwą kolejnych stopni samorządu. 
Podsumowując – trzeba przywrócić ustrój państwa stworzony na początku transformacji i zapisany w Konstytucji. Tylko tyle i aż tyle.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

02-01-2016 [19:45] - Marek1taki | Link:

@autor
Miasta i gminy z deficytem budżetowym powinny dostać zarząd komisaryczny ze wzgl. na niegospodarność zagrażającą bytowi państwa. Dzisiaj właśnie Kraków - 2200000000zł długu - wydał pieniądze żeby Krakowianie sobie pojeździli za darmo tramwajami i autobusami. Pretekstem jest lansowany ostatnio smog. Pomysł na olimpiadę nie wypalił a potrzeba wydawania pieniędzy jest permanentna jak u nałogowych hazardzistów. Może by państwo polskie zaopiekowało się samorządowcami - to się szybko zwróci. Najlepiej kluby anonimowych samorządowców (leczenie z nakazu sądowego).

Obrazek użytkownika Jabe

02-01-2016 [21:28] - Jabe | Link:

Kłopot w tym, że wcale nie ma pewności, że zarząd komisaryczny będzie gospodarował lepiej.

Obrazek użytkownika Marek1taki

03-01-2016 [14:56] - Marek1taki | Link:

@Jabe
Zmiany osobowe są konieczne ale racja, że niewystarczające.

Obrazek użytkownika twardek

02-01-2016 [19:50] - twardek | Link:

Zmiany (i ich tryb !) przywracają mi zdrowie. Jeżeli jeszcze powoła się żeński pododdział policji szturmowej dla neutralizowania zbyt krewkich protestów, w tym okupacji państwowych budynków, to poza pożądanym rezultatem będziemy mieli jeszcze sporo ubawu. Tęsknię za widokiem np. Żakowskiego, wyprowadzanego z "podkręconą" ręką przez ładną dziewczynę z pałą u boku...
Tak na poważnie, to zagrożenie może stworzyć Soros, wytyczając agresywny szlak "uchodźców" do Polski - z Serbii przez Rumunię i Ukrainę. Wyposażenie ich w paszporty ukraińskie, nie będzie dla niego problemem - my go później będziemy mieli.
Drugą poważną sprawą jest niejawna "agresja" handlowa Niemiec. Wziąłem agresję w cudzysłów, ponieważ w grę wchodzi stopniowa podmiana polskich dostawców na choćby Czechów czy Słowaków...

Obrazek użytkownika kwintesencja

02-01-2016 [20:04] - kwintesencja | Link:

Popieram. Trzeba by jak najprędzej wyciągnąć wnioski i zacząć budowę od fundamentu, a nie od dachu. Ważne też jest to, żeby takie uwagi, opinie docierały bezpośrednio do obecnej Władzy. Mam nadzieję, że obecnie rządzący chcą i mogą zrobić porządek. Tego życzmy sobie i naszym "wybrańcom". Prosimy zarazem, aby inaczej myślący, nowemu rządowi nie przeszkadzali. Damy radę!!!

Obrazek użytkownika Jabe

02-01-2016 [21:52] - Jabe | Link:

Obawiam się, że próba wykurzenia PO&PSL z samorządów będzie powtórką manewru Gierka i bardzo mi się ta perspektywa nie podoba. Padają pomysły likwidacji powiatów, a nawet uczynienia z Warszawy województwa. Mam nadzieję, że jeśli już podobny zabieg zostanie przeprowadzony, liczba województw nie zostanie zwiększona, tylko zmniejszona (lubuskie i opolskie; były pomysły innego kształtu świętokrzyskiego).

Nie rozumiem, w jaki sposób bezpośrednia wybieralność władzy wykonawczej obniża rangę gmin. Moim zdaniem, jest przeciwnie. Problemem jest niskie zaangażowanie ludzi w sprawy samorządu (przynajmniej w miastach). Nie ma autentycznej walki o prezydentury, więc kolejną kadencję dostaje się przez zasiedzenie.

Trzeba wprowadzić prawo odwoływania prezydentów w referendach bez progu ważności (z jednoczesnym warunkowym wyborem następcy). To powinno zresztą dotyczyć wszystkich referendów. Wtedy kacykowie będą mieć bat nad sobą.

Gminy (i generalnie samorząd) są popychadłem władzy centralnej. Mają realizować zadania. Słusznie Pani na to zwraca uwagę. To sprawa kluczowa, bo po co uczestniczyć w głosowaniu na marionetki?

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

03-01-2016 [10:58] - NASZ_HENRY | Link:

Aby jakaś ekipa polityczna miała szansę przetrwać wszyscy, którzy ją popierają, a także większość tych którzy pozostają obojętni lub wrodzy musi mieć szansę na swój indywidualny rozwój! Czas na reformę samorządową ;-)