Dlaczego Krzyż?

Jest rzeczą niemożliwą w kilku akapitach bloga wyczerpać ogrom treści najnowszej książki Benedykta XVI – „Jezus z Nazaretu cz. II”. Tym bardziej, że poruszana w niej problematyka dotyczy m. in. delikatnych kwestii teologicznych. Choćby takich jak Krzyż i ludzkie cierpienie. Książka Josepha Ratzingera w tych dniach trafi do księgarń.

Doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że osoby dotknięte cierpieniem bardzo trudno pocieszyć słowem, które wydaje się płaskie i płytkie w porównaniu z ludzkim życiem. Ojciec Święty nie należy do tanich moralistów, którzy spełniają swój nauczycielski obowiązek pouczając chorych. Benedykt XVI pisze przede wszystkim o Bogu, który umiłował człowieka, który sam zstąpił na ziemię by stać się jednym z nas.

Pozwolę sobie zacytować fragment książki. „Czy Bóg domagający się nieskończonej ekspiacji, nie jest Bogiem okrutnym? Czy nie jest to idea uwłaczająca Bogu? Czy ze względu na czystość obrazu Boga nie powinniśmy odrzucić pojęcia ekspiacji?” ...”Rzeczywistość zła, niesprawiedliwości, która deformuje świat i jednocześnie zanieczyszcza obraz Boga – ta rzeczywistość jest czymś realnym, spowodowanym naszą wina. Nie można jej po prostu zignorować, trzeb jej stawić czoło. Nie jest jednak tak, ze okrutny Bóg domaga się czegoś nieskończonego. Jest dokładnie odwrotnie. Sam Bóg czyni siebie miejscem pojednania i w swoim synu bierze na siebie cierpienie. ... Sam Bóg „pije kielich” całej potworności i w ten sposób przywraca prawo przez wielkość swej miłości, która w cierpieniu przekształca ciemność”.

Książki Benedykta XVI na pewno warte są przeczytania. Joseph Ratzinger jest przecież jednym z najlepszych współczesnych teologów. Jego język jest jasny i w sposób dostępny dla szerszego czytelnika przedstawia trudne zagadnienia wiary i moralności. Polecam.