Co rzeczywiście tak zestresowało Grzegorza Turnaua?

Gdybyś niedźwiedziu wiedział, że masz w dupie przedział, to byś cicho w mateczniku siedział!
(Wiesław Dymny)

Przed chwilą w TVN24 w audycji „Fakty po faktach” wystąpił Grzegorz Turnau. Zapytany przez prowadzącą dziennikarkę, o to, co obecnie czuje powiedział, cytuję w miarę dosłownie, to, co sobie zapisać zdążyłem:

„Ja się teraz czuję, jakby ktoś odebrał mi połowę życia (…) jestem przeciw temu, co dzieje się w polskim państwie (…) i znów pierwszy sekretarz, potulni wykonawcy (…) po prostu Gogol (…) mamy w Polsce kryzys moralny (…) nie umiemy mówić o tym, co nas dzieli…”, koniec cytatu.

Mówiąc szczerze mógłbym nawet pana Grzegorza do pewnego stopnia zrozumieć, bo jak ostatnio pisałem nowa władza robi dużo błędów, ale nie potrafię się oprzeć wrażeniu, że to nie Jarosław Kaczyński i jego bezwolni podwładni, nie kryzys moralny i nie troska o podziały tak wnerwiły pana Grzegorza, jak to, że to nie on, ale Leszek Długosz został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a także, że to Leszek miał swój jubileusz w Teatrze Słowackiego. I wiem, co mówię, bo codziennie na kawę do miasta chodzę.

Już tłumaczę, dlaczego takie kudłate myśli chodzą mi po głowie.

Otóż dziś w TVN24 pan Grzegorz Turnau powiedział, że ma na lodówce przylepioną kartkę z cytatem z Dantego Alighieri: „Najbardziej gorące miejsce w piekle jest zarezerwowane dla tych, którzy w okresie kryzysu moralnego zachowują swą neutralność” i dlatego on, ziemianin z zasadami, nie będzie cicho siedział wobec tego, co się w Polsce teraz dzieje.

Otóż mam do pana Grzegorza pytanie.

Zarówno Pan, jak Leszek Długosz wyszliście z krakowskiej Piwnicy pod Baranami, która was artystycznie ukształtowała i nie zaprzeczycie panowie, że to Zygmunt Konieczny waszą muzyczną wrażliwość wycyzelował. Byliście panowie obaj członkami piwnicznej rodziny, gdzie zawsze przed Bożym Narodzeniem, przy pięknie przystrojonym wonnym sianem, jabłkami, orzechami i frykasami domowej roboty świątecznym stole, po modlitwie, rozlegał się uświęcony trzask przełamywanego opłatka, a wszyscy byli sobie bliscy, mili i wolni od codziennych zazdrostek.

I wszystko byłoby cudnie, gdyby nie to, że razu pewnego Leszek Długosz postanowił kandydować do Senatu z listy Prawa i Sprawiedliwości i wszystko szlag trafił.

Bo, co wtedy zrobiła zdawałoby się lita i nierozerwalna piwniczna rodzina?

No to panu przypomnę Panie Grzegorzu.

Dokonaliście wtenczas na Leszku Długoszu bezdusznego i bestialskiego linczu. Tak! Tak! Ci sami piwniczni „przyjaciele”, którzy przez lata mówili, że Długosz to nad wyraz wrażliwy poeta i wyjątkowo uzdolniony piosenkarz, z dnia na dzień, zaczęli na niego pluć i złorzeczyć, że to, cytuję za niegdyś poczytną Gazetą: "wierszokleta, który nut czytać nie umie…”, koniec cytatu.

I niestety, nikt z piwnicznego środowiska przeciw temu szalbierstwu nie zaprotestował, a wręcz przeciwnie niszczyliście go, jak bezwzględni egzekutorzy.   

Pytam tedy Panie Grzegorzu. Gdzie Pan wtedy był??? Czemu Pan cicho siedział?  Nie widział Pan tego ówczesnego draństwa?

Więc niech mi Pan, przepraszam za wyrażenie nie pitoli, dla kogo jest miejsce w dantejskim piekle zarezerwowane.

I rym cym cym!... i tra la la!...

Krzysztof Pasierbiewicz (em. nauczyciel akademicki, wieloletni sympatyk Piwnicy pod Baranami, gdzie zostawił młodość i spory kawałek wątroby)

 

YouTube: 

GALERIA

2015. Kraków. Protest KOD-u.

...

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika marsie

15-12-2016 [23:23] - marsie | Link:

"Przed chwilą w TVN24 w audycji „Fakty po faktach” wystąpił Grzegorz Turnau." No cóż, kolejny krakowski "pożyteczny idiota". Na ich, czyli "Krakusów" usprawiedliwienie powiedzmy, że w Poznaniu jest ich równie wiele, z prezydentem miasta na czele! Jak długo jeszcze to potrwa?

Obrazek użytkownika Domasuł

16-12-2016 [00:12] - Domasuł (niezweryfikowany) | Link:

Az obala ten rząd

Obrazek użytkownika ExWroclawianin

16-12-2016 [04:19] - ExWroclawianin | Link:

Niedoczekanie bolszewickich zaprzancow.......

Obrazek użytkownika Domasuł

16-12-2016 [00:11] - Domasuł (niezweryfikowany) | Link:

Ten swiatek artystyczny tak mnie mierzi ze się rzygac chce. Na szczęście sa w zyciu przyjemniejsze zajecia od choćby poswiecenia jednej myśli tym wszystkim Turnauom i innym debilom :)

Obrazek użytkownika Parexcellence

16-12-2016 [01:16] - Parexcellence | Link:

Człowieku, czyś ty chociaż przeczytał przed wklejeniem ten stek bzdur, które z jakiejś bezrozumnej nienawiści do artystów wyrzygałeś z siebie?

Obrazek użytkownika gorylisko

16-12-2016 [06:59] - gorylisko | Link:

panie, popatrz pan na zdjęcie jewropejczyka kondrata, skądinąd niezłego aktora, z tym znaczkiem koderasty... jak tu nie rzygnąć...albo nerwowy olbrychski, niegdyś znany jak azja tuhajbejowicz... temu to chyba wtedy pal mózg chyba naruszył...

Obrazek użytkownika szara_komórka

16-12-2016 [09:09] - szara_komórka | Link:

C..j ten znaczek, proszę popatrzeć na te nieogolone pyski "elity".
Te Kondraty, Rzeplińskie, Olbrychskie - po prostu żule spod kiosku z piwem po nieprzespanej nocy.

Obrazek użytkownika ruisdael

16-12-2016 [09:12] - ruisdael | Link:

Cóż tu komentować nt. teścia i zięcia.

Obrazek użytkownika Parexcellence

16-12-2016 [01:09] - Parexcellence | Link:

Czy Pan trochę nie pokręcił faktów ze swoimi sympatiami? Wydawało mi się dotychczas, że jest Pan tu najbardziej wyważonym w swych opiniach autorem. Leszek Długosz już kiedyś bezskutecznie kandydował na senatora PiS i nikt go za to ani nie wyśmiewał (no, może trochę),ani nie potępiał, ani mu nie zazdrościł (to raczej pewne). Aż tu akurat teraz wg. Pana, niemal 2-krotnie młodszy od 80-latka Długosza Grzegorz Turnau ma mu zazdrościć i to czego? Talentu chyba nie, bo wielu uważa Turnaua za lepszego piosenkarza, choć wg. mnie Długosz jest znacznie lepszym od niego poetą. Orderu? Dlaczego Turnau miałby mieć pretensje o nie odznaczenie go orderem? Obaj panowie występowali w Piwnicy, ale oczywiście "staruszek" Długosz znacznie wcześniej, o co chyba Turnau nie może mieć pretensji. A że mu się obecna pisowska rzeczywistość mało podoba, to nie jemu jednemu i choć to "tylko" piosenkarz, to chyba wolno mu (jeszcze) wyrażać swoją opinię na ten temat. Bo chyba świetną sobie przyswoił myśl Dantego Alighieri (nie Olighieri), za którą też nie ma powodów go od czci wszelkiej odsądzać.

Obrazek użytkownika Mikołaj Kwibuzda

16-12-2016 [06:34] - Mikołaj Kwibuzda | Link:

Drogi Panie lub Pani... Przecież Leszek Długosz został kompletnie wyrzucony z mediów i agencji koncertowych. Żeby śpiewać, jeździł po Polsce po klubach osiedlowych. A sprawność głosową miał zupełnie dobrą, wiem, bo sam słyszałem. No ktoś to 70- i 80-latkowi zrobił, prawda? "Nikt go nie potępiał"? - hultaje nie są takie głupie, żeby się obnosić ze swoim hultajstwem, w tych kręgach metodą jest "zamilczeć na śmierć", przecież widzieliśmy to tyle razy. I chyba p. Turnau, gdyby zachował się po koleżeńsku, przy swoich możliwościach nie dopuściłby do tego, prawda? A skoro palcem nie kiwnął - znaczy, że się zgadzał. A że order dla innego może zaboleć, to żadna mistyka, przecież takie zachowania wśród bliźnich są powszechne, czyż Pan lub Pani dziecięciem jest niewinnym? A już w rozintrygowanym krakówku, który jest prawdziwym kłębowiskiem żmij, to chleb codzienny.

Obrazek użytkownika Parexcellence

17-12-2016 [02:58] - Parexcellence | Link:

Leszek Długosz zawsze mógł i występował z różnymi koncertami nie tylko w Krakowie, wielokrotnie np. Pod Kurantem, gdzie promował i sprzedawał swoja książkę o Piwnicy. Czy Kwibuzda wie co to takiego ta Piwnica? Nie taka jak u niego w chałupie, ale to za trudne dla Kwibuzdy, żeby mu teraz to tłumaczyć.A Kwibuzda to z jakiego kłębowiska się wywodzi: zaprzańców, trucicieli jaj, czy innych gnojków?

Obrazek użytkownika Mikołaj Kwibuzda

17-12-2016 [07:35] - Mikołaj Kwibuzda | Link:

Przede wszystkim nie występował w radiu ani w telewizji, skąd p. Turnau nie wychodził. Ani w Piwnicy.

Pozostałe uwagi szanownego Pana lub szanownej Pani pozostaną par excellence ilustracją kultury dyskusji charakteryzującej jego środowisko.

Obrazek użytkownika krystal

17-12-2016 [14:21] - krystal | Link:

LD przez lata miał (czy obecnie ma-nie wiem)swoja audycje w radio, parę lat temu radio wydało mu płyte CD zawierająca poszczególne audycje, całe lata miał felieton w Dzienniku Polskim, dopiero parę miesięcy temu przestał tam drukowac (mając swoje o wiele lepiej płatne "okienko" w "wSieci"),lewackie wydawnictwo Literackie wydalo mu zbiór wierszy, nie mówiąc o prawicowych (pisowskich) wydawcach itp, itd. Żadnej krzywdy LD nie miał, jedynie niesnaski w Piwnicy z obecnym kierownictwem, a także utrata fuchy dla żony LD w Piwnicy były przykre.

Obrazek użytkownika Zofia

16-12-2016 [17:39] - Zofia | Link:

Wg mnie autor dokonał prawidłowej analizy wypowiedzi Turnaua. Ja przeżyłam też obrażenie się zięcia na moją rodzinę,tylko dlatego,że mamy konserwatywny stosunek do norm życia i że wspieram Gazetę Polską zamiast GW,Fakty i inne polsko-języczne gazety. Nie przyjeżdża już od paru lat.I co pan/pani na to? Ano to współczesny świat,który twierdzi,że nie ma wolności i jest cenzura.On chce czytać GW a ja Gazetę Polską i komu to przeszkadza? Ano przeszkadza nienawistnikom,którzy miotają się w życiu i swoją frustracją obarczają innych.A zięć jest dziennikarzem.

Obrazek użytkownika Parexcellence

17-12-2016 [03:09] - Parexcellence | Link:

I nawet wiadomo kto u nas w Polsce doprowadził do tak głębokich podziałów nawet w rodzinie - z tego powodu szczuci na siebie Polacy zaczynają się coraz bardziej nienawidzić.

Obrazek użytkownika Parexcellence

16-12-2016 [01:20] - Parexcellence | Link:

Panie Autorze! To na tej codziennej kawce u Noworola czy Pod Kurantem powziął Pan te druzgocące informacje o zazdrości Turnaua ,że nie dostał Komandorii..?

Obrazek użytkownika terenia

16-12-2016 [10:33] - terenia | Link:

Koniecznie trzeba tu zamieścić jedno z ostatnich dokonań kompozytorskich G.Turnaua.....https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika witamina

16-12-2016 [17:09] - witamina | Link:

Witam serdecznie.
Nigdy nie lubiłem jego durnych piosenek - po Krakowu? - no ale ja jestem w sprawach muzycznych dyletantem - nie znam się na muzyce,,, ale jego wywód na tematy polityczne aktualne dzisiaj - to był durny bełkot - bez sensu i konkretów - po prostu wypowiedż durnia. I tyle.
Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Parexcellence

17-12-2016 [03:02] - Parexcellence | Link:

Jak się nie ma zielonego pojęcia w danym temacie, a więc nic do powiedzenia, to się sypie chamskimi inwektywami i prostackimi wyzwiskami - nieprawdaż? Prawdaż...