Wyścig kolarski 2016 Giro d'Italia przeszedł do historii

  Ta kolarska epopeja trwała od 6.05 do 29.05.2016.  W sumie 21 etapów + trzy dni odpoczynku.  Oglądałam relacje Eurosportu z wszyskich etapów, od trzech w Holandii poprzez Kalabrię, Apeniny, Toskanię, okolice Wenecji po Lombardię i Piemont, a także Francję.  Meta była w Turynie.  Dobrą cechą tegorocznego wyścigu była jego nieprzewidywalność.  Dość powiedzieć, że lider zmieniał się 8 razy.  Najpierw był nim Dumoulin, potem Kittel, następnie znów Dumoulin, dalej Brambilla, potem kolejno Jungels, Amador, Kruijswijk, Chavez i na końcu Vincenzo Nibali, który ostatecznie wygrał cały wyścig.

 Drugi w klasyfikacji generalnej był Esteban Chavez, a trzeci Alejandro Valverde.  Jeśli chodzi o zwycięstwa etapowe, to najwięcej ich mieli kolarze niemieccy, bo aż siedem [dwa - Kittel, trzy Greipel oraz po jednym Kluge i Arndt].  Włosi mieli sześć [Ulissi - dwa i po jednym - Brambilla, Ciccone, Trentin i Nibali].  Po jednym zwycięstwie mieli:  Dumoulin [Holender], Wellens [Belg], Roglic [ Słoweniec], Nieve [ Hiszpan - Bask], Chavez [Kolumbijczyk], Foliforov [Rosjanin], Valverde [Hiszpan] i Taaramae [Estończyk].

 Na ostatnim etapie zdarzył się zgrzyt.  Pierwszy linię mety przekroczył Nizzolo, ale zostal przez sedziów zdyskwalifikowany, gdyż zajechał drogę Modolo i przycisnął go do barierek.  Zwycięstwo przypadło więc Arndtowi..  Klasyfikację punktową wygrał Niccolo, górską Nieve, a młodzieżową Jungels.  Wyścig toczył się wśród pięknych krajobrazów i oglądanie go było prawdziwą przyjemnością.  Miło było patrzeć na wesołych kibiców i specjalnie udekorowane [na rożowo] mijane miejscowości.  Panowała prawdziwie świąteczna atmosfera. 

 Jeśli chodzi o udział Polaków, to Jakub Mareczko - polski kolarz z wloską licencją wycofał się juz po pierwszym etapie.  Wkrótce potem zrobił to Przemysław Niemiec.  Paweł Poliański wyścig ukończył, ale cały czas był chory i nie dokonał wiele.  Debiutujący w Giro Łukasz Wiśniowski nienajgorzej jechał na pierwszych etapach.  Nasz as atutowy, czyli Rafał Majka, zajął piąte miejsce w klasyfikacji generalnej.  To najlepsze miejsce jakie Polak uzyskał kiedykolwiek w tym wyścigu [ w 2013 - Majka był siódmy, w 2014 - szósty].  Można więc uznać to za sukces, ale osiągnięty on był w nie najlepszym stylu.  Majka jechał kunktatorsko wożąc się nieustannie na kole Valverdego lub Nibalego.  Taktyka ta zdala egzamin, ale zachwytu nie wzbudziła.

 Cechą tegorocznego Giro d"italia bylo też wycofywanie się najlepszych kolarzy, zwycięzców etapowych lub nawet liderów, bez wyraźnej przyczyny.  Tak postąpili: Dumoulin, Kittel, Greipel, czy Ciccone.  Uznawali oni, iż dość się namęczyli i pora odpocząć.  Trochę to niesportowe.  Mam nadzieję, że w przyszłym roku tak nie będzie.  Ogólnie jednak - wyścig był bardzo ciekawy.  Najładniejsze etapy były w Dolomitach i w Alpach.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika maks jamnicki

29-05-2016 [20:22] - maks jamnicki | Link:

Zadanie wyznaczone przez właściciela grupy Tinkoff dla Majki to było trzecie miejsce. Trochę mu zabrakło, choć kompromitacji nie było :). Fajnie, że tylu kibiców przy trasie, chociaż dopingujących cymbałów którzy powodują kolizje z kolarzami, jak ten kibic co próbował zrobić zdjęcie, powinni rzucać na pożarcie lwom. Żartuję. Ale niekiedy oni są strasznie irytujący.

Obrazek użytkownika elig

30-05-2016 [00:14] - elig | Link:

Ten kibic zrobił to nieumyślnie. Gorsi są złośliwcy, tacy jak ten, co na zeszłorocznym Tour de France polał Froome'a moczem.

Obrazek użytkownika smieciu

30-05-2016 [00:30] - smieciu | Link:

Również oglądałem. Majka jak się wydaje nie trafił z treningiem. Zabrakło w nim pobytu na wysokościach powyżej 2 tys. metrów. Poza tym wyścig znakomity chociaż żal mi Kruijswijka, który otarł się o zwycięstwo. Miał pecha. Szkoda, ponieważ byłoby to zaskakujące i w sumie takie budujące. Że zwycięża ktoś z drugiego szeregu, ze słabszej drużyny.
A poza tym to mam wątpliwości co do zaskakującego wzrostu formy Nibalego. Czego wcześniej nic nie zapowiadało. Ale takie jest kolarstwo. Nigdy się nie wie czy te wszystkie ataki to naturalna czy sztuczna moc kolarza...

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

30-05-2016 [10:37] - NASZ_HENRY | Link:

Majka był liderem zespołu i dlatego mógł się wozić na kółku. We Francji już tak nie będzie ;-)