Platforma zapomniała, że najpierw jej ludzie zostaną ...

Platforma zapomniała, że najpierw jej ludzie zostaną rozliczeni za 8 lat jej rządów

1. Wczoraj na posiedzeniu Rady Krajowej Platformy w Warszawie, przewodniczący Grzegorz Schetyna miał wygłosić przemówienie programowe, ale skończyło się na wielokrotnym wymienianiu i odmienianiu słów Prawo i Sprawiedliwość przez wszystkie przypadki, a także nazwisk Jarosława Kaczyńskiego, Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego.

Za jakieś elementy programu można uznać tylko wezwanie przez Schetynę do stworzenia wspólnych list z Nowoczesną, PSL-em i Lewicą w wyborach samorządowych, a także propozycję stworzenia wspólnego prezydium klubu parlamentarnego z Nowoczesną.

Była także zapowiedź rozliczania przez wymiar sprawiedliwości posłów i ministrów rządu Zjednoczonej Prawicy za jak to określił przewodniczący Schetyna „łamanie Konstytucji, upolitycznianie sądownictwa i zamach na demokrację”.

I właśnie ta zapowiedź spowodowała długo trwający aplauz na sali, wcześniejsze fragmenty przemówienia natomiast były z rzadka i niemrawo oklaskiwane, mimo tego, że Grzegorz Schetyna odczytywał je z promptera wyjątkowo sprawnie.

2. Wydaje się, że zgromadzeni na posiedzeniu Rady Krajowej politycy Platformy zapomnieli, że najpierw to oni, zostaną rozliczeni i to zapewne w jakieś części także w procesach karnych za 8 lat ich rządów.

A nazbierało się tego sporo, przy czym udowodnienie winy wymaga ogromnej pracy wymiaru sprawiedliwości, a czasami także powoływania dodatkowych instytucji, co doskonale obrazuje praca komisji śledczej ds. afery Amber Gold czy komisji weryfikacyjnej ds. spraw reprywatyzacji w Warszawie, ale także kilku innych dużych miastach.

Wielu polityków Platformy doskonale wie, że sprawiedliwość zbliża się do nich coraz szybszymi krokami, dlatego przez 2 lata robili wszystko w Sejmie, na ulicach i za granicą, aby sparaliżować głęboką reformę wymiaru sprawiedliwości, a tam gdzie stawiane są już im konkretne zarzuty, krzyczą na cały świat, że to z powodów politycznych.

3. Platforma chce także zablokować przejęcie samorządów z ich rąk przez Prawo i Sprawiedliwość w najbliższych wyborach samorządowych (stąd propozycja budowy wspólnych list z szeroko rozumianą opozycją) i osunąć obecnie rządzących od władzy w wyborach parlamentarnych za 2 lata.

Ale Grzegorz Schetyna nie zaprezentował żadnego programu, z którym Platforma chce iść do wyborów samorządowych czy parlamentarnych, który mógłby odbudować poparcie dla tej partii w opinii publicznej.

Krzyki o zamachu na sądownictwo, faszyzacji kraju, wreszcie końcu demokracji jak widać nie wystarczają, bo sumaryczne poparcie w sondażach dla całej opozycji jest niższe niż dla Prawa i Sprawiedliwości.

4. Teraz doszły jeszcze oskarżenia o przygotowaniach do sfałszowania wyborów samorządowych w związku z przeprowadzanymi właśnie zmianami w ordynacji wyborczej i kodeksie wyborczym.  

Mimo tego, że zmiany idą w stronę zdecydowanej poprawy przejrzystości wyborów, poddania ich kontroli szeroko rozumianej opinii publicznej (między innymi kamery w lokalach wyborczych i obligatoryjne obserwowanie dzięki nim procesu liczenia głosów), pozbawienia wpływu na organizację wyborów tych, którzy są nimi bezpośrednio zainteresowani (wójtów, burmistrzów, prezydentów miast ich urzędników), Platforma próbuje zagłuszyć te nowe rozwiązania, krzykami o przygotowaniach do ich sfałszowania.

Tak jakby Platforma i PSL zapomniały i nie miały na sumieniu odpowiedzialności za przygotowania, przebieg i proces liczenia głosów w wyborach samorządowych 2014 roku, w których było ponad 5,3 mln nieważnych głosów, a dowiedzieliśmy się o tym od Państwowej Komisji Wyborczej, dopiero 4 miesiące po wyborach.

Teraz Platforma i PSL lansują tezę, że większość tych nieważnych głosów, to były puste karty głosowania i wynika to ponoć z badań przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Batorego, tyle tylko, że większość samorządów zniszczyła oddane głosy w tych wyborach, bardzo szybko po ich przeprowadzeniu.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Mikołaj Kwibuzda

17-12-2017 [09:25] - Mikołaj Kwibuzda | Link:

Moim zdaniem polityka nieustannego oskarżania obecnego rządu i prezydenta o urojone łamanie konstytucji i wszelkich możliwych praw - to celowe zniszczenie tych pojęć po to, by po odzyskaniu władzy mieć całkowicie wolne ręce i wyeliminować każde zagrożenie dla mafii wszelkimi środkami. Nie popełnią więcej tego błędu, by pozwolić komuś spoza mafii wygrać wybory. Nie wolno do tego dopuścić, trzeba tych ludzi rozliczyć i wyeliminować z życia publicznego. A zostały już tylko niespełna dwa lata.

Tymczasem wprawdzie minął już etap sadzania płotek i widzimy pierwsze przypadki wsadzania średniego szczebla samorządowego, ale do p. Jana Burego jeszcze bardzo daleko, a nawet średnia generalicja jeszcze nie siedzi. A właśnie onegdaj sąd apelacyjny uniewinnił prokuratora złapanego na goracym uczynku przyjmowania łapówki 300 tysięcy zł, ze względu na "błędy proceduralne" policji. Jeśli autor tego bezczelnego wyroku nie zostanie szybko i spektakularnie ukarany, ludzie dojdą do wniosku, że jesteście za słabi i nie warto się dla Was narażać. Mafia jeszcze potrafi wymuszać posłuszeństwo.

Obrazek użytkownika Jabe

17-12-2017 [10:33] - Jabe | Link:

Obie strony tak się zachowują, czego tu mamy przykład.

Obrazek użytkownika xena2012

17-12-2017 [11:21] - xena2012 | Link:

Tu - to znaczy gdzie?

Obrazek użytkownika Jabe

17-12-2017 [11:44] - Jabe | Link:

W tym wpisie – skończyło się na wielokrotnym wymienianiu i odmienianiu słów Prawo i Sprawiedliwość przez wszystkie przypadki, a także nazwisk Jarosława Kaczyńskiego, Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego. – Obie strony zajmują się komentowaniem niegodziwości przeciwników. Ten spektakl jest wystawiany już od ponad dekady.

Obrazek użytkownika xena2012

17-12-2017 [13:10] - xena2012 | Link:

Rozumiem że niegodziwości drugiej stron( mam na myśli opozycję ) powinny zostać przykryte pełnym wyrozumiałości milczeniem .No ,a rozliczanie za afery i korupcję powinno się po chrześcijańsku wybaczyć i zaniechać.No i naturalnie przeprosić za niedogodności i utrudnienia w rozkradaniu Polski.

Obrazek użytkownika Jabe

17-12-2017 [13:50] - Jabe | Link:

Rozliczanie idzie opornie, za to spektakle w rodzaju Amber Gold i „reprywatyzacji” od razu ruszyły pełną parą.

Proszę zrozumieć, ja nie neguję niegodziwości tamtej strony. Zwracam tylko uwagę, że obie strony zajmują się nawzajem sobą. To dla odwrócenia uwagi, bo w tym sporze obie strony mają rację.

Obrazek użytkownika Lektor

18-12-2017 [00:19] - Lektor | Link:

Panie, pan pieprzysz jak pobity osioł !

Obrazek użytkownika Lektor

18-12-2017 [00:17] - Lektor | Link:

Dobry komentarz, ale:
„rozliczyć i wyeliminować z życia publicznego.”
Tak rozliczyć ich musi prokuratura i sądy, a wyeliminować z życia publicznego – my, wyborcy !!!
 
„Jeśli autor tego bezczelnego wyroku nie zostanie szybko i spektakularnie ukarany, ludzie dojdą do wniosku, że jesteście za słabi i nie warto się dla Was narażać”
No widzi pan, że tutaj przeczy pan sobie. Bo to co mieli do zrobienia posłowie PIS-u zrobili dobrze, a reforma sądownictwa ruszy z kopyta jak tylko prezydent podpisze te nowe ustawy. Nie możemy więc obwiniać poslów, że są słabi. I jeszcze jedno, jeśli uważasz, że głosowanie na wybraną przez ciebie opcję polityczną jest dla ciebie narażaniem się, to pytanie – po cholerę chodzisz na wybory ?!