"Arcana" po raz 117-ty

Ukazał się właśnie trzeci w tym roku, a 117 w sumie numer dwumiesięcznika „Arcana”. Tematem numeru są: „Zatrute korzenie transformacji”. Piszą o nich były minister obrony narodowej w rządzie Jana Olszewskiego Jan Parys (właśnie o tymże gabinecie), Sebastian Gilarski i Grzegorz Majchrzak o Radiokomitecie pod prezesurą „TW” Andrzeja Drawicza oraz Maciej Zakrzewski o zredefiniowaniu antykomunizmu. W archiwum „Arcanów” dokument sowieckiego politbiura o kryzysie ZSRS i jego satelitów. Są też wspomnienia o luminarzach polskiej kultury i nauki: o Marku Nowakowskim pisze Maciej Urbanowski, o Tadeuszu Różewiczu Elżbieta Morawiec, a o profesor Annie Pawełczyńskiej – Zofia Zielińska.

Dział: „Transformacja w Europie Środkowo-Wschodniej” zawiera teksty o Czechach (Michał Kubat), Węgrzech (Sebastian Kęcik), Litwie (Almantas Samalavicius) oraz Rumunii (fragment książki doktora Jerzego Targalskiego o pierestrojce).

W ankiecie „Arcanów” o „Wielkiej transformacji komunizmu z perspektywy 25 lat” wypowiadają się m. in. Jadwiga Staniszkis, Krystyna Trembicka, Antoni Dudek, Marek Jan Chodakiewicz. Tomasz Mianowicz, Jerzy Targalski, Bogdan Musiał, Włodzimierz Marciniak, Kazimierz Dadak i Wojciech Roszkowski.

„Arcana” prezentują też prace konkursowe na temat: „Dziedzictwo i testament ideowy Lecha Kaczyńskiego”. Są to: „Polityka historyczna a solidarność pokoleń” Maksymiliana Sitarskiego i „Idea prometeizmu w polskiej polityce zagranicznej Lecha Kaczyńskiego” Wiktora Wieczystego.

Wojciech Baliński pisze o „Bierzmowaniu Polski. Wzywania, ofiara, odrodzenie”. Nawiązuje do pierwszej pielgrzymki polskiego Papieża do Ojczyzny i pożegnalnej mszy na krakowskich Błoniach 10 czerwca 1999, gdy Jan Paweł II dokonał „bierzmowania” naszych dziejów.

Wreszcie stałe rubryki czyli 26 odcinek „Przeglądu Niemieckiego” Tomasza Gabisia, 27 odcinek „Przeglądu Amerykańskiego” Jacka Koronackiego oraz – tu kamyczek do mojego ogródka – 24 odcinek rubryki Ryszarda Czarneckiego „Polski punkt widzenia”. Tym razem piszę o odcinaniu sowieckiej pępowiny czyli ostatnim ćwierćwieczu i zrywaniu pęt komunizmu (lub nie zrywaniu…) w Polsce, Czechach, Słowacji, Estonii, Łotwie, Litwie i Rumunii. Konkluduję, że: „nie zawsze i nie wszędzie w naszym regionie było ono (ostatnie ćwierćwiecze – dop. R. Cz.) 25-leciem wolności”.

Polecam najnowszy numer wydawanego w Krakowie dwumiesięcznika „Acana” nie tylko ze względu na mój artykuł.