Witaj: Niezalogowany | LOGOWANIE | REJESTRACJA
EPISKOPAT IDZIE ZA GŁOSEM PALIKOTA
Wysłane przez Paweł Chojecki w 05-03-2013 [20:49]
Półtora roku temu człowiek z Biłgoraja wskazał "dobrą" drogę dla kościoła katolickiego w PRL-bis:
"My proponujemy samo dobro dla Kościoła – żadnych polityków, żadnej gry politycznej, tylko wierni Kościoła mogą od swoich podatków, które muszą zapłacić, odpisać kwotę 2,5 procent i przeznaczyć to w części lub całości na m.in. kościół taki czy inny. To powoduje, że Kościół nie będzie uzależniony od dotacji z budżetu i gry politycznej, tylko od obywateli (…)." wrzesień 2011
Prawie natychmiast po tym haśle głos zabrał następca abpa Życińskiego:
"Obywatel decyduje o tym, gdzie trafia dwa procent jego podatku: jeden na działalność instytucji pożytku publicznego oraz drugi dla wskazanego przezeń Kościoła czy związku wyznaniowego. Gdyby strona rządowa zgodziła się na takie rozwiązanie, byłoby to korzystne zarówno dla Kościoła, jak i dla państwa. Gotowi jesteśmy do zastąpienia w ten sposób Funduszu Kościelnego, który jest przeżytkiem." abp. Budzik październik 2011
Dziś "Biskupi zaakceptowali decyzję ws. odpisu podatkowego na Kościół":
"Biskupi podczas wtorkowego zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski zaakceptowali decyzję w sprawie wysokości odpisu podatkowego na Kościół. (...) dobrowolny odpis podatkowy na Kościoły i związki wyznaniowe w wysokości 0,5 proc. zakłada roboczy kompromis, który 21 lutego zawarły zespoły konkordatowe: kościelny i rządowy. Odpis ma zastąpić Fundusz Kościelny." kard. Kazimierz Nycz.
W zasadzie to zestawienie nie wymaga komentarza poza może jedną uwagą - ostateczny kompromis (0,5%) w porównaniu z proponowanymi na początku przez P-ta 2,5%, pokazuje jasno jak wielkie przełożenie mają na episkopat komuniści i jak bogate muszą być zasoby teczek personalnych polskich hierarchów (bo tłumaczenie ich decyzji zwykłą głupotą w głowie mi się nie mieści).
Przypomnę jeszcze mój komentarz do tych planów, który napisałem w październiku 2011 ("ABP. BUDZIK USTAMI PALIKOTA?!"):
"W propozycji Palikot/Budzik nie chodzi jednak o właściwe ustalenie relacji kościół-obywatel-państwo. Chodzi o zniszczenie kościoła katolickiego - i piszę to jako ideowy przeciwnik tego kościoła i potencjalny beneficjent układu P/B.
Z dawnej potęgi kościoła katolickiego została już w Polsce tylko potęga materialna. Jego hierarchia skompromitowała się najpierw powszechną współpracą agenturalną z SB, a potem odmową poddania się lustracji, czyli mówiąc językiem ulicy „kryciem kapusiów”. Po 89’ roku porzuciła całkowicie troskę o ducha narodu i zajęła się grą z politykami o powiększanie swego majątku. W tej przepychance przy korcie nie brzydziła hierarchów nawet otwarta współpraca z dawnymi SB-kami. Kulminacją zdrady narodowej, a raczej jej unaocznieniem, było zachowanie hierarchów po katastrofie nad Smoleńskiem, a szczególnie podczas walki Polaków z Bronisławem Komorowskim o krzyż na Krakowskim Przedmieściu.
Kościół jest jednak nadal groźny dla postępactwa wszelkiej maści swą potęgą materialną. To, że dziś kontroluje ono Episkopat, nie odsuwa trwale groźby, że to może się zmienić. Proszę wyobrazić sobie sytuację, gdyby majątek kościoła katolickiego został skierowany na służbę narodowi i odnowy moralnej. Ileż to Telewizji Trwam, rozgłośni radiowych czy gazet na najwyższym poziomie technicznym można by skierować na front ideologiczny? Takiej perspektywy nie mogą przegapić „przyjaciele” kościoła z koalicji Tusk/Palikot. I stąd propozycja apb. Budzika…
Kto dzisiaj dobrowolnie dawałby podatek na kościół katolicki? Patrioci? Nie, oni są zgorszeni jego zdradą. Obojętne „centrum” naszego społeczeństwa? Tych skutecznie się odstraszy przeróżnymi aferami pedofilskimi „brzuchów przepasanych”, które lada moment zdominują przekaz reżimowych telewizji. A postępactwo swoje podatki skieruje na „kościoły” sodomitów, które wyrosną niebawem jak grzyby po deszczu…"
PS
Tradycyjnie zapraszam na Twittera i kanał "idzpodprad" na YT:
"Czy istnieje związek pomiędzy powrotem Schetyny z Moskwy (nowe instrukcje), a atakiem lewackiej bojówki w Lublinie?"
"@eli_barbur Nie sądzę. Wasze elity walczą w interesie własnego narodu, nasze innych..."
"Jeśli obalenie komunizmu to "gigantyczne, antypolskie kłamstwo", to czyj DUCH "odnowił oblicze tej ziemi"?"
"Andrzej Zybertowicz: Profesor uratował ministra. To nie pierwszy sukces projektu profesor Piotr Gliński. Dalsze niebawem!"
"@AndZyberto Byle tylko Profesor nie uratował całej PO przed rozliczeniem z narodem..."
Ostatnie filmy, które polecam:
"PIH, Bosski i Tadek wypowiadają się o Żołnierzach Wyklętych - koncert Krk"
"Biegły sądowy o rabinach na KUL"
YouTube:
Komentarze
05-03-2013 [21:34] - geozak | Link: Kościół na garnuszku państwowym.
Raz sprzedali naród za srebniki w 1989 ale mozna to zrozumiec niewiedzą.Teraz za smieszne 0.5 % sprzedadzą sie palikociarni i tuskopochodnym.Naród pozostanie przy wierze ale powinien przestac placic na tace i za uslugi religijne wtedy przesiadą sie na rowery.Przeszli na utrzymanie państwa -niech tam szukaja srebnikow.Przy okazji zepsuli sprawe innym wyznaniom które są mało liczne i 0.5 je krzywdzi.
05-03-2013 [22:01] - Paweł Chojecki | Link: @Geozak
"mozna to zrozumiec niewiedzą" - podziwiam Pańską wyrozumiałość!
Pozdrawiam,
Paweł Chojecki
05-03-2013 [23:53] - zz | Link: fałszywa troska
Nudny pan jest panie Chojecki. Nie można pana traktować poważnie. Daleko panu do Pana Cezarego Gmyza. Mam wrażenie że na punkcie KK ma pan jakąś fobie. Ma pan wiele wspólnego z tym z Biłgoraja.
06-03-2013 [00:53] - Paweł Chojecki | Link: @ZZ
Dawno Pani nie widziałem tu na blogu - cóż się stało, że się Pani znowu uaktywniła?
Co do porównanie mnie do Palikota, to może się Pani pochwali, jak pomogła zainstalować jego kolegę z firmy na fotelu burmistrza?
Pozdrawiam,
Paweł Chojecki
06-03-2013 [11:10] - zz | Link: koledzy z firmy :)
Przecenia pan moje możliwości. Nigdy na "Zibiego" nie głosowałam. NIGDY. Myślę, że gdyby pana znajomi, mający wiedzę i niekwestionowane talenty literackie, zechcieli powalczyć piórem z tą kanalią, problem tego oszusta byłby dawno przeszłością.
Ma pan pełne prawo do swoich opinii o KK, ale wyrażając je, przekracza pan granice przyzwoitości. Powyższy tekst (i nie tylko)jest tego przykładem.
06-03-2013 [02:21] - gorylisko | Link: panie Chojecki czy jest pan katolofobem ?
prosze szanownego pana, widzę, że nie potrafi sie pan powstrzymać od konfabulacji i przemilczeń...zeby tylko dokopać KK... uprzejmie panu przypominam, że KK to nie tylko purpuraci w swych pałacach...ale przede wszystkim ludzie, zwykli Kowalscy, Puszczewicze, Kozłowscy i...Chojeccy...
poza tym widzę, że pańska znajomość Pisma Świętego chyba tutaj przygasła... Jezus zajmował się ludźmi a purpratów ignorował... KK to także, proszę pana śp. Xs. Jerzy Popiełuszko to także Xs. Sywester Zych czy też Xs. Stanisław Suchowolec...
poza tym są także księża którzy walczą słowem i piórem z pomówieniami
szanowny panie, jak na osobe duchowną to widze u pana zbyt dużą chęć deprecjonowania KK któren był głównym motorem wykolejenia sie czerwonego pociągu z nasypu...
co do walki o krzyż...CZY PAN UWAŻAJACY SIE ZA CHRZEŚCIJANINA TAM BYŁ ?? brał pan na siebie szyderstwa i ślinę pałających mniłością (inaczej) podług tuska i jego komandy ? czy też odmawiane zdrowaśki wywołują w panu niepohamowany wstręt do watykańskiego zabobonu odmawianych zdrowasiek...
zgoda purpuratów tam nie było...ale był własnie KK...byli zwykli Kowalscy, Puszczewicze, Kozłowscy i... Chojeccy...i to oni brali na klatę szyderstwa...
czy pan swój zbór zaczyna od siebie czy od ostatnio przybyłego...
co do pańskich przemilczeń, swego czasu palnął pan epistołę o śp. królu Władysławie Łokietku...wszystko byłoby ładnie w tej produkcji gdyby nie to, że przemilczał pan ogromną, wręcz fundamentalna rolę, śp. Prymasa arcybiskupa Jakuba Świnki... opisał pan wiele dookoła sprawy zjednoczenia Polski ale o prawdziwym architekcie zjednoczenia królestwa polskiego nulll, nic, zero... mnie to przypomina wygibasy millera a propos trotylu w wiadomej katastrofie...
panie Chojecki, więcej pokory dla prawdy... i bardzo pana proszę, zeby pan nie próbował być znawca problemów KK
bo KK to nie tylko kościoły, katedry, biblioteki, szkoły, uniwersytety ale zwykli ludzie...
pański kosciól to nie pan, tylko ludzie którzy doń przychodzą... radzę o tym pamiętać...
jako rekolekolekcje zalecam panu wykłady Dave Hunta... można znaleźć w youtube
swoja metodologią idzesz pan szybkim krokiem do metod michnika
06-03-2013 [07:50] - Daf (niezweryfikowany) | Link: @ gorylisko
Porazajaca jest Pana inteligencja i blyskotliwosc umyslu, Panie gorylisko ! No i Panska erudycja ! Akademia Smorgonska, ktorej jest Pan zapewne absolwentem, powinna byc z Pana dumna !
06-03-2013 [11:10] - dogard | Link: @Daf,7,50---widze,iz znana antypolka, produkujaca sie
rowniez w 'wirtualnej polsce' dala glos.Moze w koncu ujawisz sie i okreslisz dokladnie co jest przyczyna twojej nienawisci do POLAKOW, szczegolnie tych antykomuszych i patriotycznej konduity.Szechterek zapewnie jest z was towarzyszko oczen dumny.
06-03-2013 [14:13] - Daf (niezweryfikowany) | Link: dogard 11:10
Chamstwo i brak kultury osobistej. Radze utrzymywac dystans do mojej osoby. Jestem bardzo konsekwentna, a z plebsem nie utrzymuje kontaktow.
06-03-2013 [14:46] - gorylisko | Link: wooooow qrka wodna... hrabina de futro florida się odezwała
widzę, że reprezentuje pan(i) poziom markaza niesiołowskiego któren też z plebsem się nie zadaje...
proponuje muchę plujke w herbie
06-03-2013 [15:27] - dogard | Link: @Daf 14,13--na familijnych wlosciach
skradzionych nam przez komuchow,co najwyzej dojarka cie widze , pod troskliwym okiem ekonoma oczywiscie.
06-03-2013 [11:40] - gorylisko | Link: eeeee, akademia smorogonska ?? nie wiem
czy uczą tam kroju i szycia czy tez może jak ugotować zupę pomidorową bez użycia pomidorów ;-))
jestem tylko tępym fizykiem któren bez odpowiednich experymentów potwierdzajacych prawa fizyki tudzież odpowiednich badań nie potrafi uzasadnić np. ludzkiego wpływu na efekt cieplarniany
a tak z ciekawości czy ta akademia mieści się w Izraelu czy może w Rzymie ? Bywam tu i tu, choć preferuję Rzym...
tak, tak, Luter pieprzył coś od rzeczy w temacie Rzym, tak samo zresztą jak w temacie Kopernika zresztą...
proponuje dokończyc kawkę z mleczkiem i iść na operatywkę z prowadzącym...
06-03-2013 [10:57] - Paweł Chojecki | Link: @Gorylisko
Napisał Pan stek bzdur nie wartych polemiki, a gdzie 1 (słownie: jeden) argument w temacie?
Paweł Chojecki
06-03-2013 [11:46] - gorylisko | Link: panie Chojecki, czy był pan pod krzyżem i modlił się pan ?
j.w. czy przyjmował pan lżenie wykształciuszków ? bo to zwykli ludzie czyli żywy KK tam był...
imieniem Jezusa i Bożej Rodzicielkie protestował przeciwko złu... A PAN GDZIE BYŁEŚ wtedy ? duchowo podporo chrześcijaństwa polskiego ?
pańska odpowiedź potwierdza...michnik kłaniać się, razem z kalim zresztą
proszę pana, rozpatrywać historię Polski bez katolicyzmu, to jak gotować zupę pomidorową bez pomidorów
06-03-2013 [13:51] - Paweł Chojecki | Link: @Gorlisko
Widzę, że dalej z braku argumentów merytorycznych eksploatuje Pan wątek ataku personalnego. Niestety oprócz demonstrowania głupoty, oddał Pan strzał we własne kolano:
Proszę sobie zobaczyć zwiastun filmu "Krzyż" u Pospieszalskiego (od 3 min):
http://www.youtube.com/watch?v...
A gdyby Panu było mało, proszę zwrócić się do warszawskiego Klubu GP z pytaniem, kto wystawiał pierwsze warty pod Krzyżem.
Paweł Chojecki
06-03-2013 [15:12] - gorylisko | Link: qrka panie Chojecki, czy ja muszę przypomnieć panu
słowa, "niech mowa wasza bedzie tak, tak a nie, nie a wszystko co ponadto jest..." dalej chyba pan wie co było powiedziane ?
Proszę pana o proste odpowiedzi na proste pytania...
07-03-2013 [00:57] - zz | Link: to chyba żart
To teraz odgrywa pan rolę obrońcy krzyża? Już pan zapomniał jak Go pan znieważał?
07-03-2013 [01:20] - Paweł Chojecki | Link: @ZZ
Proszę tylko o odrobinę uczciwości. Niech Pani nie czyni siebie wyrocznią - coś, co Panią obraża niekoniecznie jest obrazą w sensie obiektywnym. Gdy na przykład powiem, że Pani jest stara, to obraza czy komplement? Odpowiem, zależy do kontekstu i intencji nadawcy.
Pozdrawiam,
Paweł Chojecki
07-03-2013 [10:54] - zz | Link: :)
Staram się być uczciwa. A na wyrocznię to pan się kreuje. A tak z ciekawości, co sąd uznał w sprawie "o znieważanie uczuć religijnych"? Wszyscy moi znajomi "bałwochwalcy" poczuli się obrażeni pana pomysłami. To nie były tylko moje subiektywne odczucia. Bolało bardziej, niż krzyż z puszek. Ale tego pan nie zrozumie.
Nie można wykluczyć, że stracę wiarę, tak jak możliwe są powroty tych, którzy odeszli od KK http://www.ultramontes.pl/sche... Nie jestem wrogiem pana i pana przyjaciół - tych starszych, a szczególnie tych młodych. Życzę im z całego serca by znaleźli swoje miejsce i by wiara ich uskrzydlała. Nie mogę pogodzić się tylko z pana agresją w stosunku do KK. Do treści ma pan prawo jako wolny człowiek, ale forma jest nie do zaakceptowania. Zestawienie Palikot - Episkopat, jest zwyczajnie głupie i źle świadczy o jego autorze.
07-03-2013 [14:23] - Paweł Chojecki | Link: @ZZ
Przyjmuję Pani deklarację za prawdziwą. Co do ciekawości - to żadnego sądu nie było - może to Pani sprawdzić w lubelskich sądach wszelkiego rodzaju. To kuriozalna sprawa - ktoś czuje się urażony i prokuratura uruchamia machinę - rewizja, przesłuchanie. Ale efekt żaden - od razu odstąpiono od sprawy, choć procedury podobno muszą wdrożyć. To typowa maczuga na niepokornych - raz zastosują ją do mnie, raz do ks. Małkowskiego czy innego "nienawistnika" w rozumieniu Boniego.
Co do bólu Pani i znajomych - szczerze współczuję, bo uważam Was za ludzi ideowych, gorliwych, choć błądzących (w tym ostatnim przypadku wiem, że myśli Pani to samo o mnie, ale to powinno raczej rodzić troskę o sprowadzenie na właściwą drogę niż walkę). Poczucie obrażenia nie wynika jednoznacznie z faktu, który zaistniał, ale z jego interpretacji. To ona decyduje o tym, czy czujemy się obrażeni i czy jest nam przykro. Proszę spojrzeć na tę grafikę - czy czuje się Pani obrażona?
Zakładam, że nie.
Gdy jednak patrzy Pani na tę po lewej stronie:
Już tak, choć różnica w przekazie tych grafik jest nieznaczna.
Zachęcam do refleksji nad tym, bo inaczej nie wyzbędzie się Pani nienawiści do mnie, która kieruje Panią w stronę oszczerstw i złośliwości, na które, przyznaję niekiedy reaguję odwetem.
cdn.
07-03-2013 [14:23] - Paweł Chojecki | Link: cdn.
Co do zestawienia Palikot / Episkopat - czy rzeczywiście nie dostrzega Pani zbieżności w pomyśle Palikota podatku kościelnego i decyzji Episkopatu? Czy nie widzi Pani zbieżności w nawoływaniu P-ta do układania się z Rosją i np. pojednania Episkopatu z cerkwią Putina? Nie wierzę. Odczytuję, że przyjecie prawdy o duchowej naturze hierarchów jest jeszcze dla Pani za trudne. Jestem jednak przekonany, że niebawem i Pani to dostrzeże.
Prawda o Episkopacie nie dyskwalifikuje jeszcze całego KK (choć jest poważną przesłanką do refleksji nad jego naturą). Zapewne Pani w to nie uwierzy, że ostrzeganie przed pomysłami Palikota, które wprowadza w życie Episkopat robię także w trosce o KK! Mam doskonałą świadomość, że jak P-t i spółka zniszczą KK, przyjdą po mnie...
Pozdrawiam,
Paweł Chojecki
07-03-2013 [18:26] - zz | Link: Poczucie obrażenia, wynikło z
Poczucie obrażenia, wynikło z przekonania o złych intencjach. A nazwanie różnicy znikomą, to próba minimalizacji winy lub dowód na gruboskórność. Krzyż, to znak szczególny i jako taki powinien być szczególnie traktowany przez wszystkich, niezależnie od poglądów.
Okładka książki nie budzi moich złych emocji. Jest całkiem niezła. Nie zgadzam się z tym co Mackiewicz napisał o Pawle VI, inne mam poglądy na temat "Solidarności"... ale był człowiekiem wybitnym, któremu ani wiedzą ani talentem, ani osiągnięciami do pięt nie dorastam. Bliski mi jest jego antykomunizm. Choć nigdy do nikogo, nie czułam nienawiści. Do pana, też jej nie czuję. (Nie jest to moją zasługą.)
Bywa, że podejmuję walkę, ale bardziej z przekonania ,że bierność to przyzwolenie na zło.
Jestem przekonana, że decyzje jakie podejmuje Episkopat, nie są efektem pomysłów Palikota i pana tezę postawioną w tytule uważam za nie do udowodnienia. To prowokująca insynuacja. Po takie metody chrześcijanie sięgać nie powinni.
07-03-2013 [22:30] - Paweł Chojecki | Link: @ZZ
Nie wiem, czy to właściwe miejsce do dyskusji na tak szeroki temat, ale proszę zwrócić uwagę na fakt, że żąda Pani, by Pani prywatne przekonanie obowiązywało wszystkich. Ja rozumie, gdyby to dotyczyło Pani domu, ale już nie przestrzeni publicznej. Może zechce Pani rzucić okiem na wywiad Piotra Zychowicza na ten temat : http://www.rp.pl/artykul/404988.html
Nie zamierzam minimalizować swojej winy, bo się do niej nie poczuwam. Pani po prostu dopisała mi pewne intencje i niejako sama się nimi obraziła. Gdyby Pani odrzuciła to posądzenie, przestałaby Pani mnie obwiniać. By Pani pomóc, wskażę temat artykułu, któremu towarzyszyła grafika - komunizm zwyciężył tylko w krajach, gdzie dominował katolicyzm lub prawosławie. Grafika miała to właśnie wyrazić - nic więcej. Intencje obrażania uczuć są wyimaginowane.
Pozdrawiam,
Paweł Chojecki
08-03-2013 [00:36] - zz | Link: Nic nie żądam. Uważam, że ma
Nic nie żądam. Uważam, że ma pan na punkcie KK fobie. Brak poczucia winy nie świadczy o tym, że nie przekroczył pan granic przyzwoitości. Na zakończenie tej bezowocnej dyskusji, dedykuję panu fragment katolickiej modlitwy z 1937r.
(...)
Największy Męczenniku naszej polskiej ziemi,
Stań na straży od wschodu przed komuny trądem,
Broń odeń, czy przybywa morzem, czy też lądem.
Niech go moc twej modlitwy zniszczy i oniemi.
Ściśnięci bezbożnictwem z wschodu i zachodu
Modlimy się do Ciebie, Patronie narodu![1]
(...)
Wymowa tekstu kierowanego do świętego Andrzeja Boboli nie jest w żadnej mierze wyjątkowa - stanowi świadectwo i czasu i obyczajowości. Świata dobra i zła. Zdanie: "komunizm zwyciężył tylko w krajach, gdzie dominował katolicyzm lub prawosławie." to zdanie fałszywe. W Chinach dla przykładu nie było tej dominacji. A jeśli zwyciężał również tam,gdzie była dominacja, to wcale nie oznacza to, że katolicyzm był tego zwycięstwa przyczyną.
Bez odbioru.
07-03-2013 [01:31] - Paweł Chojecki | Link: @ZZ
W tym temacie pokażę Pani coś jeszcze ciekawszego: http://www.podprad.org/archiwum-2.php?idg=1450&tyt=JESTEM%20BA%C5%81WOCHWALC%C4%84?
Część moich braci w wierze z innych kościołów protestanckich oskarżyła mnie (i mój kościół) o bałwochwalstwo. Przedstawiłem im swoją obronę (link powyżej), ale nie dali się przekonać i zerwali ze mną wspólnotę. Ubolewam nad ich głupotą, ale cóż zrobić. Proszę nie iść za ich przykładem!
Pozdrawiam,
Paweł Chojecki
06-03-2013 [13:30] - Celarent | Link: Można z Chjeckim się nie zgadzać, ale nie tak to formulować
P. Chojecki pisze skrótowo i uogólnia, to chyba prowadzi do nieporozumien. Może też jest jakaś fobia. Nie rozstrzygam po czyjej stronie... ale co, ma kadzić? Kościół walczył jako cała wspólnota. Kto jednak był ofiarą PRL i walki z nim? Wyszyński, Popiełuszko, Suchowolec i Zych właśnie. Walentynowicz i Żołnieże wyklęci i ci wyklęci, którzy żyją. Nie jakieś Bolki - świeckie i w sutannach. A tak, byli i są tacy. To dlatego glos Episkopatu jest jaki jest - język migowy i każdy sobie. Brakuje dziś takich, którzy bronią krzyża. Gdzie głos Episkopatu w obronie krzyża? Dlaczego wierni broniący go zostali opuszczeni przez wielu biskupów? W tym czasie owi sprawowali Eucharystię!!! Dla nich to była fanaberia, jak określili to pałacowi populiści. Milczą i dziś w obronie K-ła i wartości, wiernych. Mówią nieliczni, odosobnieni. W Episkopacie są tacy, co nie powinno ich tam być. To poniża K-ół, odziera z roli i godności. Nie Chojecki. Msce bpów jest pod krzyżem, ale on ma być na ich plecach a nie u ich stóp!!! W K-le są czarne owce, jest patologia, ale K-ł pozostanie święty. Mozna świętość budować, ale dzieki kapłanom,wyrobnikom Ewangelii, nie kadzidłom maskującym. Bez tych wierni czują się opuszczeni i pisza, co piszą, bo dym kadzidła pochlebstw i pychy zasług nie zakryje wszystkiego. Ewangelia nie kryje zaparcia się Piotra - upadku. Pokazuje jego łzy skruchy. Mamy za to dumnych "arcykapłanów" z gestem Piłata. Potrzebujemy pasterzy a nie pastucha. K-ół to budowa. Jest Architekt, plan. Trzeba robotników a nie stróżów. Mamy ich nadmiar. Więcej zaufania, Bracie duchowny, kiedy czytasz i pokory, szacunku, kiedy odpowiadasz. Takie wypowiedzi to wyraz troski, może nieumiejętnie formułowanej. To głos wołającego, ale widać na puszczy. Tu nie chodzi o to by dokopać K-łowi. Siedza księża w okopach i rzucają granaty na oślep do tych, co proszą: wyjdźcie do nas, stańcie po naszej stronie, wysłuchajcie nas. Wołają ich wiedząc jacy są przecież. Po co więc ta tarcza i kopia do tego? Przepraszam za ostrze noża. Delikatnie proszę czytać, to, Bracie, nie pokaleczysz się.
06-03-2013 [14:58] - gorylisko | Link: panie kolego...
pięknie dziękuje za pozwolenie nie zgadzania się z KK
ale pan wybaczy, jak to wyrazam to moja sprawa, zadałem kilka prostych pytań
i powiedziałem coś co najwidoczniej p. Chojeckiemu się nie spodobało a co jest oczywistą oczywistością
KK to nie kościoły, klasztory, szkoły, uniwersytety... KK to zwykli ludzie którzy wyznają Jezusa...
czy to dociera do umysłów szanownych państwa i pana Chojeckiego w szczególności !!!!
Najwidoczniej ta prosta prawda jest zbyt trudna do przyjęcia faktu...
Pan Chojecki jest zirytowany gdyż to proste stwierdzenie burzy jego ładną kosntrukcję
w temacie KK...
KK to marsze, różańcowe, krucjata różańcowa, to także Caritas który wydaje 30 tys. goracych posiłków dziennie...
gwoli sprawiedliwości, tez jestem rozczarowany postawą purpuratów KK... ale to nie zoncza, ze KK kończy się na biskupach czy kardynałach... KK to tez ja i innych Kowalski, Kozłowski, Puszczewicz i inne Chojecki...
panie Chojecki czy to bzdura co napisałem ?
Czy pański zbór to pan i wierni czy wierni razem z panem ? czy to bzdura ? Czy pyatnie jest za trudne ?
06-03-2013 [18:09] - zz | Link: @gorylisko
Doskonale rozumiem dlaczego panu Chojeckiemu nie podoba się odpis 0,5% podatku. Ja też uważam, że nie jest to dobry pomysł.Ale insynuacje jakoby Episkopat szedł za głosem Palikota, są na tyle (bardzo delikatnie rzecz ujmując) nieuczciwe, że ich autora nie można traktować poważnie. Zestawianie krzyża z sierpem i młotem, wyśmiewanie się z Ojca Świętego, wyzywanie nas od bałwochwalców... przekreśla możliwość dialogu.
07-03-2013 [00:46] - Celarent | Link: Tu, pełna zgoda
- czym jest Kościół Katolicki. Dla mnie w ogóle jest on przede wszystkim świeckimi, bo liczebnie przewyższamy kler, ale ten jest nam potrzebny jak studnia na pustyni. Pan Chojecki, jak widzę, nie bardzo rozumie naturę naszego Kościoła, jest innego wyznania i trudno mu to pojąć. Ocenia K-ł z boku i z perspektywy krytyka z wrodzonymi animozjami. Nie bardzo rozumiem też skąd pomysł opisywania "stanu" K-ła u osoby z zewnątrz, która nie wie, co dzieje się środku a jedynie słyszy, że coś się dzieje.
Wskazuję na sposób artykułowania opinii i prowadzenia sporu tylko, dlatego że taka dyskusja to nie dyskusja a konflikt. Nie lubie konfliktów wokół K-ła. Idea nie współbrzmi dobrze z tym. Taki naturalny odruch.
07-03-2013 [01:16] - Paweł Chojecki | Link: @Celarent
Nie wiem, na jakiej podstawie plasuje mnie Pani jako "kogoś z zewnątrz"? Byłem katolikiem do 27 roku życia, a ostatnie lata spędziłem jako bardzo aktywny członek KK - zaliczyłem kilka duszpasterstw (jedno było pod kuratelą ks. Rydzyka, którego bardzo dobrze wspominam), byłem animatorem oazowym DA, byłem odpowiedzialny za ewangelizację czołowych lubelskich uczelni; przed odejściem odbyłem wielogodzinne osobiste rozmowy z duszpasterzem o nauce KK (dziś profesor KUL), dyskusje w gronie animatorów i pośrednio rozmowę z biskupem - jak więc mogę uchodzić za kogoś z zewnątrz nie znającego KK od środka? Myślę, że niewielu katolików udzielających się na tym forum zna w podobnym do mnie stopniu teorię i praktykę KK (i nie uważam tego za przechwalanie się - chętnych do sprawdzenia mnie zapraszam do otwartej debaty).
Dla porządku dodam, że nie jestem też luteraninem - a takie zdaje się odniosła Pani wrażenie.
Jeszcze raz pozdrawiam,
Paweł Chojecki
06-03-2013 [11:20] - Ewakropkapl | Link: Niestety...
obawiam się, że Autor (pastor) ma tu rację. Cóż, może powrót do korzeni, Kościoła ubogiego materialnie, ewangelizującego(mobilnego),stricte według wzorca- Nauczyciela, będzie jego oczyszczeniem... Jednak skutki owego paktu będziemy oceniać już a posteriori.
06-03-2013 [13:58] - Paweł Chojecki | Link: @Ewakropkapl
Takie też było przesłanie Benedykta XVI szczególnie po decyzji o ustąpieniu. Warto prześledzić jego aktywność na Twitterze w tym okresie, by to dostrzec. Oto przedostatni wpis:
"Chciałbym, aby każdy odczuwał radość z tego, że jest chrześcijaninem i że jest kochany przez Boga, który oddał za nas swojego Syna."
Napisałem na ten temat więcej tu: "OSTATNIE ŻYCZENIE BENEDYKTA XVI" - http://naszeblogi.pl/36680-ost...
Pozdrawiam serdecznie,
Paweł Chojecki
06-03-2013 [13:59] - Celarent | Link: Kościół finansowany z budżetu państwa
powinien być. Nasze społeczeństwo jest w większości katolickie, jesli regularnie nie praktykuje, to co? Chrzci, bierzmuje się, śluby bierze, grzebie się po katolicku? Wystarczy jako argument. Garnuszek "państwowy" nie odbierze K-lowi ducha i misji. To, co ją osłabia jest wewnątrz. Niestety. Brak wiary. A ryba psuje się od głowy. księża są spośród ludu? A jaki ten lud ma być, kto go prowadzi, ukazuje wiarę, wzmacnia ją swoim świadectwem slowa i życia przede wszystkim? Jeśli Duchowni kategorycznie nie stają w obronie wartości, wiary, wiernych, to ci sami się bronią a potem odchodzą po pierwszej porażce. To nie panstwowe finansowanie opustoszyo kościoły zach. Europy..., ale wysokie wymagania przy słabym świadectwie, kierownictwie, opiece, zamknięciu sie na problemy ludzi i zostawienie ich samych sobie w imię jakichś "wyższych sparw", do których niektórzy czuli się stworzeni. Lud był zaś za nisko a jego problemy i wiara zbyt przyziemne. Veni et vidi.
Proszę przemyśleć sposób wyrażania się o błędach w strukturach K-ła. Piętnowanie zaś etykietką wroga K-ła nie powinno wpychać w urazy do niego i zamykać ust, ale raczej do zmiany języka. Propozycje odnowy K-ła są słuszne, oskarżenia o "postępactwo" też. Ale niech pan nie wrzuca wszystkich do jednego wora, bo to baaaaardzo krzywdzące dla niektórych. Mnie też krew zalewa, kiedy widzę niektórych uwierzytelniających system IIIRP. I też pragnę!!!, by K-ł hierarchicczny twardo, jak Wyszyński za komuny, stał po stronie tego rodzaju polskości, która jest nierozerwalnie związana z Ewangelią, by kategorycznie odciął sie od dwuznaczności salonowych przemian społecznych, obyczajowych, poprawności politycznej mylonej przez duchownych czasem z milością bliźniego i szacunkiem dla człowieka. Ale nie można dać się sprowokować i ponieść na ich manowce. Dom trzeba sprzątać, ale nie przez demolkę. każdy powinien miec w nim swoje łózko i szafkę, które sam powinien sprzątać. Postulaty eksmisji za bałagan to błąd. Wymagajmy porządku, ale nie odmawiajmy prawa do dziedzictwa.
06-03-2013 [15:42] - Paweł Chojecki | Link: @Celarent
Przyczyn postępującej zapaści KK i chrześcijaństwa jest oczywiście wiele i nie wyczerpiemy ich dyskusją w komentarzach czy na blogach. Blog to raczej ulotne reakcje na konkretne wydarzenia. Nie można w tej formule zmieścić wszystkiego - to nie książka czy rozprawa naukowa.
Odnosząc się jednak krótko do tematu - według mnie są dwie przyczyny obecnego stanu w Polsce:
1) ogólna - KK nie zareagowała właściwie na postulaty Lutra i okopał się w swojej twierdzy odcinając się jednocześnie od korzeni - czego najbardziej jaskrawym przykładem jest Dekret o usprawiedliwieniu Soboru Trydenckiego. Oto krótki fragment:
"Jeśli ktoś twierdzi, że wiara usprawiedliwiająca jest tylko ufnością w miłosierdzie Boga, który odpuszcza grzechy ze względu na Chrystusa, albo że ta ufność jest jedynym źródłem usprawiedliwienia – n. b. w." sobór trydencki kanon 12 (za Breviarium Fidei str. 328)
Tym sposobem KK oficjalnie i nieodwołanie potępił fundament chrześcijaństwa - ewangelię o zbawieniu tylko z łaski przez wiarę w Chrystusa. Dziś wielu światłych duchownych katolickich próbuje to odwrócić, poprzez reinterpretację soboru trydenckiego, ale zmiany poszły już niestety za daleko. W tym tez kontekście odczytuję decyzję Benedykta o ustąpieniu (pisałem o tym więcej tu: "OSTATNIE ŻYCZENIE BENEDYKTA XVI" - http://naszeblogi.pl/36680-ost...)
cdn.
06-03-2013 [15:43] - Paweł Chojecki | Link: cdn.
2) wewnętrzna - po przemianach ostatnich trzech wieków społeczeństwo Polskie stało się monolityczne, co jest obce naszej historii i tradycji I RP. Z istoty rzeczy taki układ społeczny idzie w kierunku wynaturzenia - spada jakość i głębia dyskursu publicznego. Katolicy są zadufani w swojej potędze i robiących wrażenie masowych obrzędach. Stracili z oczu koncentrację na jakości duchowości. Ich wiara jest płytka, a wiedza o Bogu kończy się zwykle na poziomie I Komunii. Polscy protestanci udali się w tej sytuacji na emigrację wewnętrzną i rozgrywani są przez lewactwo (obecnie) lub obce siły (czasy przedrozbiorowe).
Jako jeden z niewielu próbuję odwrócić ten stan rzeczy i wejść w merytoryczny dialog z katolikami, ale z drugiej strony nie ma odzewu, a spora część religijnych, ale ograniczonych katolików-patriotów odetchnęłaby z ulga, gdybym sobie stąd poszedł.
Prawda jest jedna taka, że nie odzyskamy Polski, gdy nie zaczniemy współpracować, a nie zaczniemy współpracować, dopóki nie zbudujemy minimum wzajemnego zaufania, a nie zbudujemy go bez płaszczyzny wolnej wymiany myśli.
Z poważaniem,
Paweł Chojecki
07-03-2013 [00:15] - Celarent | Link: Ok, dialog
nie może jednak opierać się wyłącznie na wytykaniu błędów. Tylko z jednym się zgadzam: Luter został zepchnięty do narożnika, gdyby nie to, nigdy nie poszedłby tak daleko w swoich pogladach teologicznych. Z drugiej strony, gdyby nie jego... upór, brak pokory? I tak piłeczkę można odbijać w nieskonczoność. O to chodzi? Nie. To nie dialog. Poza tym, KK i protestanckie porozumiały się w większości doktrynalnych kwiestii. Czego brakuje? Tego, co na początku: wzajemnego szacunku, akceptacji, tolerancji. Czy nie chodzi Panu o takie pojednanie, w którym KK padnie przed spadkobiercami Marcina Lutra i przeprosi ich za 1517 r., przyzna się do błędu i przejmie elementy doktryny ewangelicko-augsburskiej? Katolicy też czasem tak mają. I prawosławni. A to nie tędy droga. To nie dialog a prozelityzm lub obrażanie. KK upadł. Nie, on żyje i to coraz pełniej. Właśnie, daltego że my - świeccy pełniej żyjemy kościołem. Ilość wiernych, praktykujących spada? Szkoda a le ważniejsze, że jakość jest nieporównywalna. A w tej jakości miesci się wierność Chrystusowi, Ewangelii i Tradycji oraz ciągoty (autentyczne), by znaleźć wspólny język z innymi chrześcijanami. Choć trudno zgodzić się nam na różne rzeczy, nie oceniamy was za to. Jesteście jacy jesteście. To wy. Od Soboru Trydenckiego też wiele się u was zmieniło. Nie wszystko na lepsze. I w sumie trudno powiedzieć, byście nawrócili Europę na nowo. Refomacja miąła przynieść reformy a przyniosla spory, podziął rel. i wojny, krwawe bratobójcze wojny. To ma być Ewangelia? Dialog? Dobra, my też daliśmy ciała, ale na litość, kij ma dwa końce.
07-03-2013 [00:33] - Celarent | Link: cd.
Jśli mamy szukać wspólnego języka, porozumienia, to stańmy wobec siebie równi. I nie zaczynajmy od wytykania błędów a może raczej od uznania własnych win.
Dwa, KK ma kłopoty. Kochany, kiedy Luteranie byli jeszcze Katolikami, mieliśmy mało fajnych papieży i kler gorszący swiat. Przyklad z góry poszedł na dwory a z każdym wiekiem było tylko gorzej. Wciąż K-ł miał paść. I nic, trwa. Tyle tysięcy odeszło na protestantyzm i nic. Jeśli ja krytykuję rzeczy w KK, mam prawo - to mój K-ł. Ty, po co? Dialog? Naciągane. Są złe rzeczy, zawsze coś było. O dobrej kondycji KK świadczy właśnie to, że on je dostrzega, pietnuje i lepiej lub gorzej próbuje naprawić. Bpi też są lepsi lub gorsi. I świeccy też. Ja chcę żeby było lepiej. Ja widzę sens pojednania chrześcijan tak głęboki, że do głowy by mi nie przyszło robić panu wykładu teologicznego nt. odchyłów protestanckich a jestem w miarę kompetentna. Luter miał szanse być świętym KK. Nie jest, bo poszedł za daleko. Sprowokowany? Fakt, ale patrząc na komentarze, Pan również prowokuje. Bardzo. I bardzo niepotrzebnie. Pański Kościół też zyskałby na publicznym finansowaniu.On też ma problemy, swoje skandale. Czemu Pan o tym nie napisze? Przeciez jeśli Palikot i spółka od poniżania Kościoła, religii, Boga!, walą chrześcijan, walą w Chrystusa - i w ciebie Bracie i we mnie. Jeśli chcą zniszczyć chrześcijanstwo, to i Luteran też. Ja pytam swój K-ł, co robi dla mojej ojczyzny. A o co właściwie Pan pyta. Bo chyba jednak źle zrozumiałam, w naiwności swojej.
07-03-2013 [00:58] - Paweł Chojecki | Link: @Celarent
Dziękuję za polemikę w miłej atmosferze - to dla mnie rzadkość.
Do rzeczy: totalnie nie zrozumieliśmy się co do intencji - moją nie jest absolutnie dialog ekumeniczny! Dialog w tym zakresie zamknął Sobór Trydencki:
"Jeśli ktoś twierdzi, że wiara usprawiedliwiająca jest tylko ufnością w miłosierdzie Boga, który odpuszcza grzechy ze względu na Chrystusa, albo że ta ufność jest jedynym źródłem usprawiedliwienia – niech będzie wyłączony. Sobór Trydencki kanon 12 (za Breviarium Fidei str. 328)
To już się nigdy nie sklei, bo KK utrzymuje nieomylność dekretów soborowych. Mi chodzi jednak o co innego - my mamy nauczyć się dyskutować jako POLACY; o tym co mamy wspólnego, o wspólnych zagrożeniach, interesach, nadziejach itp. To panowie szlachta potrafili - przykład Konfederacji Warszawskiej. Co nie przeszkadzało im podejmować próby wzajemnego nawracania się - to dwa różne porządki (państwa i religii).
W niniejszym wpisie ja nie dyskutuje o katolickich doktrynach czy poglądach teologicznych Episkopatu, ale o jego błędzie politycznym. Oczekuję, że wszyscy rozsądni ludzie - katolicy, żydzi, protestanci, muzułmanie, agnostycy, ateiści, karaimowie i prawosławni ect. się z tym zgodzą. Dobrym przykładem jest tu Pani ZZ, która choć szczerze mnie nie znosi, przyznała mi rację co do finansowania kościołów z budżetu. W kwestiach wiary możemy toczyć zażarte wojny teologiczne, ale czy to ma nam zamknąć rozum???
Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję!
Paweł Chojecki
06-03-2013 [20:59] - WojciechTin | Link: Episkopat a Palikot!
Z niesmakiem czytam Pana kolejny artykuł poniżający Episkopat.
Tak jak w pańskim artykule z 12.10.2011, który Pan tutaj przywołuje, pt. "ABP. BUDZIK USTAMI PALIKOTA?!", manipuluje Pan faktami! Zestawia Pan wypowiedź Palikota z września 2011r. z wypowiedzią abpa Budzika z października 2011r, stawiając tezy, których obrazem są tytuły obu artykułów. Pomija Pan przy tym fakt, że biskupi zajmowali się sprawą zastąpienia Funduszu Kościelnego chronologicznie już wcześniej, przed jakąkolwiek wypowiedzią Palikota! W ww. artykule z 12.10.2011 przywoływał Pan wybiórczo fragmenty z art. w Rzeczpospolitej. Odnosząc się do tego, pisałem: >>Palikot wypowiedział swoją propozycję w wywiadzie z 11 września 2011. Tymczasem z dalszej części tegoż artykułu w Rz. wynika, że "...pomysł wprowadzenia możliwości odpisania 1 proc. podatku w zamian za likwidację Funduszu Kościelnego omawiano na sierpniowym spotkaniu Rady Stałej i biskupów diecezjalnych w Częstochowie"<<. Dalej pisałem (13.10.11r 16:48): >>Twierdzenie Pana Pastora, że abp Budzik propaguje pomysł Palikota (jest jego ustami!) jest nieuprawnione, tym bardziej, że jak czytamy w tym samym artykule: "podobny pomysł był postulowany w czasie prac drugiego synodu plenarnego, który zakończył się w 1999 r".
Czy i w 1999r. biskupi byli ustami Palikota?
Pisze Pan: "Kościół jest jednak nadal groźny dla postępactwa wszelkiej maści swą potęgą materialną. To, że dziś kontroluje ono Episkopat...".
No, no: "Postępactwo kontroluje Episkopat...". Oj, coś fakty mówią, Panie Pastorze, że to nie w Kościele katolickim "postępactwo" kontroluje pasterzy... To nie w Kościele dokonuje się w świątyniach "ślubów" par homoseksualnych, przyzwala na aborcję i eutanazję, wyświęca na "kapłanki - pastorów"... Czy aby fakty te nie mają miejsca u części Braci odłączonych?
A Kościół jest potęgą - mocą Chrystusa!
Co do Palikota - wielu jest dziś w Polsce zaprzańców, jednak niewielu dorównuje mu w plugawieniu ewangelicznych wartości! Odnoszenie więc całego Episkopatu do tej amoralnej osoby obnaża pańskie intencje.
Tymczasem Kościół to Ciało Chrystusa. On, Głowa - bezgrzeszny, my - członki, grzesznicy: biskupi, kapłani, świeccy, także ja.
Poniżając Episkopat, poniża więc Pan cały Kościół, rani samego Chrystusa!
Niestety, pańska niechęć do Kościoła sprawia, że ślepo podąża Pan za głosem Palikota!
Pozdrawiam Pana!
06-03-2013 [21:45] - Paweł Chojecki | Link: @WojciechTin
Czy neguje Pan fakt, że wypowiedzi Palikota i abpa Budzika są praktycznie jednobrzmiące w istocie zagadnienia i zbieżne w czasie?
Atakując mnie nie poprawi Pan stanu KK. Może warto pochylić się nad problemem i szukać rozwiązania?
Paweł Chojecki
06-03-2013 [22:58] - WojciechTin | Link: Do: chojecki - 06.03.2013 21:45
Ja Pana nie atakuję, tylko pokazuję prawdę.
Cóż to za argument, że czyjeś wypowiedzi są zbieżne w czasie? Wykazałem, że nie ma między nimi żadnego związku. Genealogia ich jest zupełnie inna. Jedna, jak abpa Budzika - wynika z troski o Kościół, druga, Palikota - jest wypowiedzią jednego z największych obłudników nie tylko w Polsce.
A jeśli chodzi o KK, to jestem Jego aktywnym członkiem (we wspólnocie małżeńskiej - Domowym Kościele, czyli Oazie Rodzin), działam w miarę możliwości na Jego rzecz, tak jak wielu z kręgu moich przyjaciół. I znam wielu biskupów osobiście! Są wspaniałymi ludźmi, z troską pochylającymi się nad Kościołem i Ojczyzną.
Pozdrawiam Pana - Wojciech
07-03-2013 [00:41] - Paweł Chojecki | Link: @WojciechTin
Zadziwia mnie Pan. Widzi Pan zbieżność pomiędzy symultanicznymi planami zagorzałego wroga KK i jednego z jego hierarchów i jednocześnie twierdzi, że "nie ma między nimi żadnego związku". Naiwność? Ślepa wiara?
Może to pobudzi Pana do refleksji:
"Czy idzie dwóch razem, jeżeli się nie umówili?" - Amos. 3:3
cdn.
07-03-2013 [00:42] - Paweł Chojecki | Link: cdn.
Czy i w tym zestawieniu będzie Pan obstawał przy dziele przypadku:
"23 marca 2010 roku Tomasz Turowski (...): „Dokonuje się forma ekumenicznego pojednania ze strony zarówno katolickiej jak i prawosławnej i to w tak symbolicznym miejscu jak cmentarz w Katyniu” ;
„Ogrom krwi narodu rosyjskiego, tych którzy zginęli podczas represji rosyjskiej, ze strony Kościoła prawosławnego miesza się tam z krwią polską. To jest testament dla przyszłych pokoleń polskich i rosyjskich, żeby krew przelana poprzez tych samych katów, poprzez tych, którzy wykonywali wyroki i na swoich współobywatelach i na Polakach - była zaczynem realnej przyjaźni i realnego pojednania między Polska i Rosją"
12 kwietnia 2010 (...) Turowski oznajmił: „I Rosja, i Polska należą [...] do tej samej ogromnej judeo-chrześcijańskiej tradycji, a wielkie rzeczy w tej tradycji zawsze rodziły się we krwi. I jestem pewien, że z tej krwi wyrośnie to, na co my wszyscy czekamy - nowe, dobre stosunki pomiędzy Polską i Rosją”.
15 kwietnia 2010 roku abp Józef Życiński (...): „Krew naszych rodaków, która wsiąkła w ziemię rosyjską, na tym terenie, gdzie przedtem wsiąkała krew bohaterów rozstrzelanych za miłość do ojczyzny – niech z tej gleby wyrosną dojrzałe kłosy rodzące chleb pojednania”.
cdn.
07-03-2013 [00:43] - Paweł Chojecki | Link: cdn.
17 kwietnia 2010 roku prymas Henryk Muszyński (...): "Teraz jednak, po tragicznej katastrofie prezydenckiego samolotu 10 kwietnia br., przekonujemy się, że krew przelana przed 70 laty, potrafi łączyć zarówno polityków, jak i zwykłych szarych ludzi. [...] Z perspektywy 70 lat widać wyraźniej niż kiedykolwiek, że niewinnie przelana krew ofiar tego samego, nieludzkiego systemu, która wsiąkła w tę samą ziemię i dzieliła nas przez pokolenia, nie musi koniecznie dzielić, a może także łączyć".
18 kwietnia 2010 roku kard. Stanisław Dziwisz (...): „Siedemdziesiąt lat temu Katyń oddalił dwa narody, a ukrywanie prawdy o niewinnie przelanej krwi nie pozwalało zabliźnić się bolesnym ranom. Tragedia sprzed ośmiu dni wyzwoliła wiele pokładów dobra, tkwiących w osobach i narodach. Współczucie i pomoc, jakiej doświadczyliśmy w tych dniach od braci Rosjan, ożywia nadzieje na zbliżenie i pojednanie naszych dwóch słowiańskich narodów.” http://bezdekretu.blogspot.com...
Czy po 17 sierpniu 2012, gdy Episkopat jednał się z Cerkwią Putina dalej jest Pan gotów zarzucać mi "poniżanie Episkopatu"?
Pozdrawiam,
Paweł Chojecki
PS
Osobista znajomość często przeszkadza w wyważonej ocenie...
09-03-2013 [16:20] - WojciechTin | Link: Do: chojecki - 07.03.2013 1. - cdn
(Przepraszam, wcześniej nie mogłem).
Widzę, że od "ust Palikota" podążył Pan do "Cerkwi Putina". Wrzuca Pan oboczne tematy, tymczasem wymowa Pana artykułów była jak ich tytuły: "ABP. BUDZIK USTAMI PALIKOTA?!" i "EPISKOPAT IDZIE ZA GŁOSEM PALIKOTA". Ocena dokonana przez Pana w tej materii nijak ma się do faktów. Udowodniłem, że biskupi zajmowali się sprawą przekształcenia Fund. Kościelnego na inną formę (dzisiaj mówimy o odpisie podatkowym) co najmniej od 1999r., a nie z woli Palikota. Swoją drogą - jak można traktować poważnie propagandowy, rynsztokowy bełkot Palikota!? Człowieka, który szydził wielokrotnie z Prezydenta, także po jego tragicznej śmierci, i z innych ofiar Smoleńska. Podobnym socjotechnicznym zabiegiem jest cytowanie wypowiedzi agenta T. Turowskiego. Prezentowanie wypowiedzi biskupów na tle wypowiedzi takich podleców rzuca na nich cień. Dla jasności: postawę kilku biskupów -liberałów oceniam negatywnie (T.Pieronek, H.Gocłowski, J.Muszyński, Zmarłego pozostawmy Bogu). Niestety, Pan przekłada taką postawę na cały, ponad stuosobowy Episkopat.
Co do cytatów przytoczonych przez Pana odpowiem, przybliżając postawę mego Ojca. Pijany sowiecki żołnierz, tzw. "wyzwoliciel", ciężko go ranił. Oficer chciał go za to "ubić". Bóg dał, że Ojciec przeżył, przeżył i ten żołnierz, bo Ojciec ostatkiem sił ujął się za nim. Po latach, gdy dorastałem, Ojciec mówił o bezbożnych systemach, które prowadzą do zbrodni. Mówił o bezmiarze ofiar Lenina i Stalina w ZSRR, zdradzie Polski (Jałta) i o polskich ofiarach stalinowskiego terroru. Jednak podobnie jak wielkiego serca Przyjaciel i bywalec naszego domu ks. Stanisław (b. zesłaniec na "nieludzką" ziemię), mój śp. Ojciec nie nosił w sercu nienawiści. Ks. Stanisław popiera porozumienie z Cerkwią. Aktowi temu błogosławił Benedykt XVI.
JPII był orędownikiem pełnego pojednania. "Przywieźliście mi najwspanialszy prezent, jaki sobie wymarzyłem" powiedział, gdy w 1993r.otrzymał tekst aktu "małego" pojednania, którego patronem był "pielgrzym pojednania" ks. Zdzisław Peszkowski.
Do pełnego pojednania potrzeba potępienia zbrodniarzy przez Rosję, zadośćuczynienia ofiarom... Akt z Cyrylem nie stanowi pojednania (jak Pan pisze), lecz jest apelem o pojednanie. Chrystus: "Jeśli (-) brat twój ma coś przeciw tobie (-) idź i pojednaj się z bratem ... Potem przyjdź i dar swój ofiaruj!" (Mt 5,23-24).
09-03-2013 [16:28] - WojciechTin | Link: 2. - cd
Wrócę do pańskich cytatów.
Słusznie Pan zestawia wypowiedzi biskupów, są w swej wymowie podobne. Głoszone bowiem były podczas Mszy św. w intencji ofiar Katynia i Smoleńska, a wypowiedzi abpa Muszyńskiego i kard. Dziwisza miały miejsce przed trumnami z Parą Prezydencką. Co więcej, homilii o podobnej treści głoszono w tamtych dniach tysiące! Przytoczę cytowany przez Pana fragment najważniejszej z nich, wygłoszonej przez kard. Stanisława Dziwisza podczas Mszy św. pogrzebowej Pary Prezydenckiej w Krakowie: „Siedemdziesiąt lat temu Katyń oddalił dwa narody, a ukrywanie prawdy o niewinnie przelanej krwi nie pozwalało zabliźnić się bolesnym ranom. Tragedia sprzed ośmiu dni wyzwoliła wiele pokładów dobra, tkwiących w osobach i narodach. Współczucie i pomoc, jakiej doświadczyliśmy w tych dniach od braci Rosjan, ożywia nadzieje na zbliżenie i pojednanie naszych dwóch słowiańskich narodów.”
Jak to się stało, że w tak wielu homiliach padały podobne słowa o bolesnych ranach, o pojednaniu?
Oto dalsza istotna, a pominięta przez Pana część wypowiedzi Kardynała: "Oto zadanie dla naszego pokolenia. Podejmijmy je wielkodusznie! Prosił o to również zmarły Prezydent w przemówieniu, którego już nie wygłosił w Katyniu".
Powtórzę: "Prosił o to również zmarły Prezydent...".
Jakie to słowa? Oto one (fragment): "Katyń stał się bolesną raną polskiej historii, ale także na długie dziesięciolecia zatruł relacje między Polakami i Rosjanami. Sprawmy, by katyńska rana mogła się wreszcie w pełni zagoić i zabliźnić. Jesteśmy już na tej drodze. My, Polacy, doceniamy działania Rosjan z ostatnich lat. Tą drogą, która zbliża nasze narody, powinniśmy iść dalej, nie zatrzymując się na niej ani nie cofając...".
W tamtych dniach te słowa Prezydenta "żyły" w wielu homiliach, były też przedmiotem wielu zwyczajnych rozmów...
Dziękuję, Panie Prezydencie, za głębokie i mądre słowa! Za Pana rozwagę, odwagę i mądrość w czynach i myśleniu.
Oręduj, proszę, u Ojca niebieskiego, za naszą Ojczyzną, za ościennymi narodami!
PS. 1.Dodam, że obecnie rządzący nie mają nic wspólnego z prawdziwym pojednaniem, choć wykorzystują je propagandowo.
2.Tylko osobisty kontakt z człowiekiem pozwala poznać jego radości, troski, pragnienia, osobowość.
POZDRAWIAM PANA
09-03-2013 [21:23] - Paweł Chojecki | Link: @WojciechTin
Ja również pozdrawiam - to chyba będzie najlepsze zakończenie naszej polemiki.
Paweł Chojecki