Inwigilacja dziennikarzy - kto decyduje o niej?

  Ostatni, 16 rozdział nowej książki Leszka Szymowskiego "Media wobec bezpieki" /omawiałam ją   /TUTAJ// traktuje o inwigilacji dziennikarzy.  Szczególnie interesujące są podane tam informacje o trzech wielkich akcjach ABW o kryptonimach "Cmentarze", "Menora" i "Spacer".  Ta pierwsza trwała od początku września 2011 do późnej wiosny 2012. 

  Jej celem miało być jakoby zabezpieczenie cmentarzy żołnierzy Armii Czerwonej.  W rzeczywistości śledzono członków Stowarzyszenia Solidarni 2010, część rodzin ofiar Smoleńska oraz dziennikarzy i publicystów.  W ich gronie znalazł się sam Szymowski, Jan Pospieszalski, Ewa Stankiewicz, Jan Pietrzak, co najmniej sześciu innych publicystów oraz szefowie Klubów Gazety Polskiej.

  "Menora" zaczęła się w kwietniu 2012 i poświęcona była rozpracowaniu "osób podejrzewanych o działalność antysemicką".  Tym razem miano zabezpieczać cmentarze żydowskie.  Śledzono m. in Stanisława Michalkiewicza, prof. Jerzego Roberta Nowaka i Waldemara Łysiaka.

  W obu przypadkach ABW uznała brak jakichkolwiek ekscesów antyrosyjskich i antysemickich za swój sukces i wypłaciła swym funkcjonariuszom wysokie nagrody pieniężne.

  Akcja "Spacer" zakładała rozpracowanie środowiska Radia Maryja i Telewizji Trwam w związku protestami przeciwko nieprzyznaniu tej ostatniej miejsca na multipleksie cyfrowym.  Objęto inwigilacją osoby z tych środowisk oraz z fundacji Lux Veritatis.  Planowano naciski na sponsorów tej fundacji, wywoływanie incydentów podczas manifestacji, a także skompromitowanie niektórych duchownych.  Nic z tego jednak nie wyszło.  Nie wiadomo, czy sprawa "Spacer zakończyła się już.  Trwała ona od stycznia 2012.

  Leszek Szymowski pisze:

  "Największy problem polega jednak na tym,  że ujawnienie tej sprawy [akcji "Cmentarze"] nie wywołało żadnych interwencji choćby w postaci interpelacji posłów opozycji.  Oznaczało to nieformalne przyzwolenie dla ABW do inwigilowania własnych obywateli na podstawie sobie tylko znanych przesłanek.  Czyli według własnego widzimisię.".

  Również media milczą o tych działaniach ABW, i to nie tylko t. zw. "mainstream", ale i opozycja.  Dla kontrastu przypomnę sprawę z 2010, kiedy to ujawniono, że w latach 2005-2007 ABW i CBA podsłuchiwały ponad dziesięciu dziennikarzy, m.in Monikę Olejnik, Cezarego Gmyza , Piotra Pytlakowskiego i Andrzeja Stankiewicza.  Cały "mainstream" podniósł wtedy wrzask /patrz n.p. - /TUTAJ//.

  Ważniejsze jest jednak co innego.  Dobrze byłoby się dowiedzieć, kto właściwie inicjuje takie akcje?  Czy jest to otoczenie premiera, szef ABW Bondaryk, a może ludzie Komorowskiego?  Wiadomo skądinąd o napięciu między ABW, a Tuskiem.  Ten ostatni chciałby ograniczyć uprawnienia ABW.  Efektem tego była groteskowa sprawa rzekomego zamachu Brunona K.  Jak się okazało, przygotowywali go funkcjonariusze ABW.  Niedawno usunięto zastępców Bondaryka i zmniejszono ich ilość do dwóch.

  Przypomnę teraz słowa blogerki Aspiryny sprzed kilku dni  /TUTAJ/:

  "Żeby realnie zmienić taki układ polityczny trzeba wyjść od przyjęcia do wiadomości z kim naprawdę trzeba się zmierzyć.

Otóż nie z Tuskiem, który jest tylko czyimś wykonawcą sztucznie wykreowanym w ciągu dwu wakacyjnych miesięcy z zaplecza kadrowego przy pomocy sondażowni i mediów. Oraz ustanowionym mocą hucpy zwanej wyborami.
Następnie trzeba mieć wiedzę jak wygląda ten prawdziwy ośrodek władzy. Z kogo się składa, kto jest w jego centrum, kto na poboczu, jakie są tam wzajemne relacje. Kogo można traktować poważnie, kogo należy wykluczyć.
Ta wiedza ogółowi jest właściwie niedostępna, ale ludzie od dziesięcioleci siedzący w polityce na pewno mają już dobrą orientację.
To tam trzeba zrobić przewrót. Trzeba zaproponować części tych możnowładców coś naprawdę atrakcyjnego by zechcieli się przyłączyć do nas ze swoimi wpływami, znaczeniem i siłą.".

  I oto właśnie chodzi.  Trzeba próbować ustalić, kto naprawdę podejmuje decyzje.  Ciekawe, że do pewnego stopnia udało się to zrobić w Rosji.  Pisałam o tym w notce "Kontrola strukturalna Putina nad Rosją"  /TUTAJ/.  W Polsce jakoś nie.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika dogard

09-12-2012 [19:29] - dogard | Link:

w prasie i necie byly info na ten temat, ogolnikowe z natury rzeczy, bo nawet komisja sejmowa d/s sluzb specjalnych pozbawiona byla informcji na powyzsze tematy.To nowy styl dzialanie tuSSeka jego nierzadu, absolutne deprecjonowanie konstytucyjnych prerogatyw Sejmu, mimo apeli wlasnie opozycji , a nie wiekszosci sejmowej,ktora udaje niobecna przy takich starciach.Moze Pani malo zorientowana, jednak TACY LUDZIE JAK KACZYNSKI,MACIEREWICZ CZY NAIMSKI doskonale wiedza kto trzyma POstronki III RP. Kto udaje ze nie wie , musi sie jednak kapke doksztalcic . Szukanie poza faktycznymi wlodarzami, jakowys wyimaginowanych osrodkow to zwykla sciema.

Obrazek użytkownika tagore

09-12-2012 [19:53] - tagore | Link:

Dość sceptycznie postrzegam praktyczne stosowanie wiedzy na temat mechanizmów władzy ,przez wymienionych przez Pana polityków .Obalenie rządu PIS przez Krauzego ,przy pomocy tandetnej intrygi świadczy o tym dobitnie.
Jak się depta po odciskach gościowi z okienkami w niemal każdym systemie informatycznym administracji ,wypadało by
liczyć się z rewanżem.

tagore

Obrazek użytkownika dogard

09-12-2012 [20:44] - dogard | Link:

do okraglostolowcow to pogadamy powaznie, a proponujac totalna juz wstepna kapitulacje przed ubecka oligarchia , wyklucza cie w zasadzie ,z grona NIEPODLEGLOSCIOWCOW.TY CHCESZ KONSERWOWAC I WZMACNIAC SYSTEM IIIRP.Nie po drodze nam kolezko ,na temat mechanizmow wladzy, ktore mozna czy nalezy stosowac.CZym innym jest zas realizm, czyms zgola odmiennym oportunizm.Ogarnij sie kapke.

Obrazek użytkownika tagore

09-12-2012 [21:49] - tagore | Link:

Lepsi może i gdzieś napewno są na prawicy ale istotnie jakoś ich nie widać.
Co nie zmienia istoty rzeczy ,gdy podchodzisz do niebezpiecznego gościa
należy się przygotować na to ,że nie padnie po pierwszym trafieniu i może
odpowiedzieć na innym boisku niż to na którym my zaczęliśmy.
Nie ma sensu milczeć o słabościach opozycyjnej partii jej wrogowie znają je
doskonale .To może ją tylko wzmocnić ,pisałem krytycznie o zaniechaniach PIS
w kwestii mniejszości Polskiej w Niemczech tak jak i wielu innych,i bardzo dobrze
że jest jasne stanowisko partii w tej sprawie.Krauze był do zrobienia ,nie trzeba było strzelać
do Leppera ,gdy on czekał na okazję na rewanż.

tagore

Obrazek użytkownika elig

09-12-2012 [20:00] - elig | Link:

  Czemu zarzuca Pan Szymowskiemu kłamstwo?  On tylko stwierdził, że nie było interpelacji posłów opozycji.  Nie było, bo posłów nie informowano, jak sam Pan twierdził.  O milczeniu mediów pisałam ja.  Śledzę stale informacje w mediach i necie i jakoś nie widziałam, by ktoś mówił o akcji "Cmentarze".  Jak wrzucam w Google "inwigilacja", "dziennikarze", to wyskakują mi  artykuły z 2010 roku.

Obrazek użytkownika dogard

09-12-2012 [20:30] - dogard | Link:

MANIPULUJE---na jedno wychodzi,a nawet wiecej, bo to juz 'subtelne' dzialanie systemowe,a nie emocjonalne klamstewko z roznych POwodow, nawet b.drobnych.

Obrazek użytkownika dogard

09-12-2012 [21:18] - dogard | Link:

jak widac gleboko utajnione; mowie o samych dzialaniach tyczacych poszczegolnych ludzi.Sami wspominali o mozliwosciach inwigilacji.TYLE.

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

09-12-2012 [21:45] - krzysztofjaw | Link:

Trzy akcje:
a) pod pozorem ochrony cmentarzy Armii Czerwonej inwigilowano środowiska Solidarnych, rodzin ofiar smoleńskich i środowisko GP oraz wybranych dziennikarzy,\
b) śledzono potencjalne działania antysemickie wybranych osób,
c) inwigilowano środowisko Radia Maryja i TV Trwam...

Tych, którzy inspirują takie akcje można można zweryfikować po charakterze tych działań i celach im przyświecających.

I tak hipotetycznie mogą to być:
ad a) ewentualni kreatorzy i sprawcy zamachu smoleńskiego, a odniesienie do "armii czerwonej" sugeruje postkomunistów i służby z nimi związane,
ad b) w części syjoniści, w tym międzynarodowi oraz budowniczy "przedsiębiorstwa holocaust" i piewcy mrzonek o Judeopolonii - w tym część jawnie antypolska,
ad c) ludzie bojący się prawdy i zwalczający tożsamość polską związaną nierozerwalnie z katolicyzmem i wiarą katolicką...

Powstaje logiczne pytanie: Czy czasem "krąg tych osób" nie jest kohabitacją   ad a), ad b) i ad c)?

Pozostawiam hipotezę do zweryfikowania...

Pozdrawiam

Obrazek użytkownika elig

09-12-2012 [22:19] - elig | Link:

  Ta cała klasyfikacja jest zbyt abstrakcyjna i niekonkretna.  W tych rosyjskich opracowaniach, o których pisałam, były informacje typu: w takim to a takim sektorze jest X zajmujący się tym a tym, wywodzący się z KGB, a w innym jest Y z grupy z Petersburga.  Potrzebne jest tego rodzaju rozpoznanie.

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

09-12-2012 [23:18] - krzysztofjaw | Link:

Zgadzam się, że trzeba wskazać konkretne osoby... Tylko kto to ma zrobić w Polsce i kiedy?

Jak na razie pozostają nam abstrakcyjne dywagacje i stawianie hipotez...

Za ABW odpowiada Bondaryk i od niego trzeba by zacząć. A kto na niego wpływa i w jaki sposób?

Pytań jest wiele, odpowiedzi mało...

I nie widzę prób, aby sytuacja się zmieniła, nawet opozycji.

Mamy raport z likwidacji WSI. Nie rozumiem, dlaczego nikt nie żąda upublicznienia aneksu do niego i do tej poty nie rozumiem, dlaczego śp. Lech Kaczyński tego nie zrobił...

Swego czasu - składając druk przed katastrofą - "Fakty i Mity" oraz "Nie" opublikowały ciekawe artykuły i zdjęcia: Gosiewskiego na smaolocie okrakiem i artykuł "Mały Katyń" oraz "Katastrofa Prezydenta K."

http://krzysztofjaw.blogspot.c...

I co? Czy ktoś przesłuchał wydawców i redaktorów, jak to się stało, że powstały takie materiały?

Cała sprawa zamachu smoleńskiego jest "kryta" i jej wyjaśnienie wskaże nam owych "rządzących z cienia" w naszej Polsce...

Oni to wiedzą. Stąd "seryjny samobójca" i "nieszczęśliwy wypadek", stąd inwigilacja wszystkich, stąd ich strach powodujący, że nieraz stają się smieszni (pasta do butów z trotylem w tle0, itd...

Powtarzam. Kluczem do ropracowania i wskazania prawdziwych sterujących Polską jest rozpracowanie przyczyn i wskazanie sprawców zamachu smoleńskiego.

Pozdrawiam

http://krzysztofjaw.blogspot.c...

krzysztofjaw

Obrazek użytkownika elig

10-12-2012 [16:44] - elig | Link:

  W Rosji zrobili to dziennikarze pisma "Nowoje Wriemia".  Ja uważam, ze gdyby Lech Kaczyński ujawnił aneks do raportu z likwidacji WSI, prawdopodobnie żyłby do dzisiaj, a może nawet nadal byłby prezydentem Polski.