Usunięcie uranu z Polski

  Wczoraj /21.09.2012/ w serwisie TVNmeteo.pl pojawiła się następujaca wiadomość:

  "Zużyte paliwo jądrowe opuszcza Polskę. Drugi raz w historii. Płacą USA"  /TUTAJ/.  Czytamy w niej:

  "Na tym, żeby nikt nie przechwycił odpadów promieniotwórczych, zależy przede wszystkim rządowi Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Transport paliwa z Polski do Rosji został sfinansowany właśnie ze środków USA. (...) Choć "Maria" działa od 1974 roku, to dopiero drugi raz wywozi się produkowane przez nią odpady promieniotwórcze (...) Poprzednio odpady wywieziono w 2010 roku.".

  A co działo się w roku 2010?  12.10 2010 dziennik "Polska The Times" w tekście

"Uran przewieziono z Polski do Rosji w celu zabezpieczenia przed terrorystami"  /TUTAJ/
donosił:

  "Ponad 450 kg wysoce wzbogaconego uranu, mogącego służyć do produkcji broni nuklearnej, powróciło z Polski do Rosji - poinformowała we wtorek amerykańska Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Nuklearnego (NNSA), przy współpracy której uran przewieziono do Rosji.

Jest to uran używany od lat w Polsce do badań naukowych w cywilnych reaktorach atomowych w Świerku. NNSA podkreśliła, że celem programu, w ramach którego zorganizowano transport uranu do Rosji jest lepsze zabezpieczenie materiałów nuklearnych, które w cywilnych instalacjach mogą łatwiej wpaść w ręce terrorystów.  ran przewieziony do Rosji i dostarczony do specjalnych zakładów, gdzie zostanie zabezpieczony, wystarczyłby do wyprodukowania co najmniej 18 bomb atomowych. Przewieziono go w pięciu transportach na przestrzeni roku. Ambasador USA w Warszawie,Lee Feinstein, nazwał operację przewiezienia uranu "doskonałym przykładem jak dwoje sojuszników: Polska i USA potrafią współpracować z Rosją w celu zwiększenia bezpieczeństwa nuklearnego". ".

  W tym samym dniu /12.10.2009/ "Rzeczpospolita" opublikowała artykuł "Polski uran poza zasięgiem al Kaidy" /TUTAJ/  Można się było z niego dowiedzieć, że:

  "– Dwie dekady po zakończeniu zimnej wojny musimy stawić czoła okrutnej ironii historii. Chociaż ryzyko nuklearnej konfrontacji między państwami spadło, to ryzyko ataku atomowego wzrosło – podkreślał prezydent Barack Obama podczas kwietniowego szczytu nuklearnego w Waszyngtonie. Rok wcześniej podczas przemówienia w Pradze amerykański przywódca zapowiedział, że Stany Zjednoczone chcą do końca 2013 roku zabezpieczyć przed terrorystami wszystkie materiały atomowe na świecie.
Na liście obiektów narażonych na atak terrorystów znalazły się m.in. atomowe ośrodki badawcze w dawnym bloku sowieckim. Największą operację zabezpieczania materiałów nuklearnych Amerykanie przeprowadzili zaś w Polsce. Pod koniec września pod osłoną nocy i ochroną uzbrojonych po zęby komandosów ciężarówki z 187 kilogramami wysoko wzbogaconego uranu – używanego wcześniej w reaktorze badawczym Maria – przejechały ze Świerku na bocznicę kolejową pod Warszawą. Stamtąd tajny transport dojechał pociągiem do Gdyni. Po załadowaniu na statek uran popłynął do Murmańska, skąd pociągiem pojechał do obiektu położonego na Syberii, gdzie został odpowiednio zabezpieczony. W sumie przez nieco ponad rok wywieziono z Polski ponad 450 kilogramów materiałów radioaktywnych, co starczyłoby do wyprodukowania co najmniej 18 bomb atomowych.
– Ta akcja kosztowała amerykańskich podatników ponad 60 mln dolarów. Tak dużej ilości materiałów radioaktywnych nie mogliśmy bowiem przewieźć za jednym razem. Musieliśmy więc zorganizować pięć różnych transportów i zapłacić za każdy etap tej operacji – tłumaczy „Rz” Andrew Bieniawski z Narodowej Administracji Bezpieczeństwa Nuklearnego (NNSA), który brał udział w tajnej akcji wywożenia materiałów z Polski. Bieniawski podkreśla, że następny transport tego typu jest przewidziany wtedy, gdy reaktor Maria zamiast wysoko wzbogaconego uranu zacznie używać uranu nisko wzbogaconego.".

  W lipcu 2012 w portalu Onet.pl można było przeczytać  /TUTAJ/, iż:

  "Reaktor badawczy "Maria" w ciągu kilku miesięcy zacznie być zasilany niskowzbogacanym paliwem jądrowym, o mniejszej zawartości uranu niż dotychczas. Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku otrzymało pierwszą dostawę nowego paliwa.
Pierwszą partię niskowzbogaconego paliwa jądrowego do reaktora badawczego „Maria” w Świerku dostarczono 4 lipca. Premierowy załadunek nowych elementów paliwowych odbędzie się w najbliższych miesiącach - poinformował w przesłanym PAP komunikacie rzecznik NCBJ Marek Sieczkowski. (...) Konwersja paliwa jądrowego polega na zmniejszeniu wzbogacenia paliwa, a więc zawartości uranu 235. Do lat dziewięćdziesiątych pracowaliśmy na paliwie, które zawierało aż 80 procent tego pierwiastka. Dziś przechodzimy z 36 proc. na mniej niż 20 proc. – wyjaśnia dyrektor Departamentu Energii Jądrowej NCBJ, inż. Grzegorz Krzysztoszek.".

  Jak więc widać, amerykański-rosyjski plan zostal zrealizowany dokładnie według harmonogramu.  W 2010 usunieto zapasy materiałów rozszczepialnych, w lipcu 2012 przestawiono reaktor na nisko wzbogacone paliwo, a we wrześniu 2012 wywieziono wypalone pręty.  Pragnę jednak zwrócić uwagę, że uran ten znajdował się w Świerku przez 35 lat i pies z kulawą nogą się nim nie interesował,  Co więcej silne grupy muzułmańskich terrorystów działają właśnie w Rosji, a nie w Polsce.  Cala ta gadanina o Al Kaidzie i ochronie przed terrorystami jest więc tylko zasłoną dymna.  Jakie były wiec prawdziwe cele tej operacji?

  Moim zdaniem była ona efektem ogłoszonego przez Obamę w 2009 roku "resetu" w stosunkach z Rosją.  W rosyjsko- amerykański porozumieniu nie chodziło o żadnych terrorystów, tylko o zachowanie monopolu na broń jądrową.  Zwłaszcza Rosji zależało na tym, by Polska nie mogła sobie przypadkiem zmontowac na boku paru głowic.  Obama chetnie spełnił jej życzenia.  Powiedział zresztą "Stany Zjednoczone chcą do końca 2013 roku zabezpieczyć przed terrorystami wszystkie materiały atomowe na świecie.".  Zapomniał tylko dodać: poza tymi znajdujacymi się w Rosji, Izraelu, Wielkiej Brytanii, Francji oraz Korei Pln i Iranie.

  Jeśli chodzi o polskie władze, to grzecznie podporządkowały się one dyktatowi USA i Rosji.  Nie było żadnej publicznej debaty na ten temat.  Wszystko było tajne, a o zakończeniu poszczególnych etapów tej akcji informowano pólgębkiem w niszowych portalach /TVNmeteo/.  Trudno tu mówić o "suwerenności Polski".

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Logan3331

22-09-2012 [21:40] - Logan3331 (niezweryfikowany) | Link:

Dzisiaj nowa porcja kłamstw, czy jednak nie ?
Przemyciła szanowna elig troche prawdy czy też to bylo dla niej za dużo ?

Obrazek użytkownika elig

23-09-2012 [13:52] - elig | Link:

  Nie sposób się tego dowiedzieć bez przeczytania notki.

Obrazek użytkownika fritz

22-09-2012 [23:12] - fritz | Link:

w 2009 roku "resetu" w stosunkach z Rosją."

*** Oczwiscie.

...Zwłaszcza Rosji zależało na tym, by Polska nie mogła sobie przypadkiem zmontowac na boku paru głowic.

*** O to troszczyly sie rowniez Niemcy. W Niemczech jest bardzo duzo wysoko wzbogaconego uranu i nieporownanie wiecej potencjalnsych terrystow.

...Jeśli chodzi o polskie władze, to grzecznie podporządkowały się one dyktatowi USA i Rosji...

*** To nie sa polskie wladze, tylko antypolska niemiecka administracja pod dowodztwem herr Tuska rzadzaca Polska.
Celem tej administracji jest likwidacja Polski.
Wojsko polskie zostalo juz zlikwidowane.
Wywoz uranu okazal sie mozliwy dopiero po smierci polskiego prezydenta.

Ciekawe, ile czasu jeszcze uplynie zanim Polacy przestana myslec o tej administracji jako polskiej administracji. To jest stan nieznosnej schizofreni.

Obrazek użytkownika elig

23-09-2012 [13:51] - elig | Link:

  Unicorn twierdzi inaczej: "Myślę, że chodziło o to żeby Polska nie kombinowała na boku z...Niemcami.".  Patrz  /TUTAJ/.

Obrazek użytkownika fritz

23-09-2012 [18:43] - fritz | Link:

Polski z mozliwoscia A-bomby.
Zwlaszcza przed stojacym zblizajacym sie rozbiorem Polski przez Niemcy.

Polacy nawet nie potrzebuja rzucac bombami. Grozba eskplozji na granicy, np. wiza-wi Berlina, znakomicie moze zmienic sytuacja polityczna.

Dlatego jest to totalny nonsens, kombinowanie z Niemcam.. a raczej ktos stal sie ofiara niezwykle glupiej dezinformacji niemieckiej.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

23-09-2012 [13:00] - NASZ_HENRY | Link:

to tylko brudną bombę można zbudować. Tusk i bez bomby jest niebezpieczny dla Polski ;-)

Obrazek użytkownika elig

23-09-2012 [13:42] - elig | Link:

  W dwóch cytowanych artykułach jest zdanie: "W sumie przez nieco ponad rok wywieziono z Polski ponad 450 kilogramów materiałów radioaktywnych, co starczyłoby do wyprodukowania co najmniej 18 bomb atomowych.".  Świadczy ono o tym, że rozważano możliwość ich wyprodukowania.  Co "brudnej bomby' - zgoda.