Świat Internetu - światem Orwella?

  Wszyscy pamiętamy, czym zajmował się Winston Smith, bohater słynnej książki Orwella "Rok 1984".   Pracował on w Ministerstwie Prawdy, dopasowując archiwalne materiały do linii politycznej narzucanej aktualnie przez Wielkiego Brata.  Podstawowa zasado głosiła: "Kto kontroluje przeszłość - kontroluje teraźniejszość, a kto kontroluje teraźniejszość - będzie kontrolował przyszłość".
  Winston Smith, podobnie jak sowieccy propagandziści, na których jego postać była wzorowana, musiał się jednak sporo namęczyć, zanim usunął ze zdjęć osoby, które popadły w niełaskę lub sfałszował nieprawomyślne artykuły.  Pod tym względem Internet jawi się jako spełnienie marzeń Wielkiego Brata.  Aby zmienić zdjęcie lub tekst, wystarczy kilka kliknięć.  Czasem nawet i tego nie trzeba.  Mogę n.p. edytować moją notkę sprzed trzech lat i całkowicie zmienić jej treść.  Takie możliwości są oczywiście wykorzystywane i to nie tylko przez rządy.  Przykładem może być archiwum "Gazety Wyborczej".  Rafał Ziemkiewicz w swojej książce "Wkurzam salon"  /TUTAJ/ tak o nim pisze na str. 168:
  "Kto się nudzi, niech sobie policzy w ich archiwum internetowym ... Tylko uprzedzam przy okazji, że w tym elektronicznym zbiorze, jeśli potrzebujesz na przykład materiałów do procesu, teksty okazują się jakieś takie grzeczniejsze, niż je zapamiętałeś, bez tych najbardziej kompromitujących fragmentów, a tych szczególnie wrednych w ogóle nie można znaleźć, trzeba iść na mozolną kwerendę w papierze do biblioteki. To taki ich rys orwellowski, skoro wspomniałeś o procesach.".
  Ostatnio jednak kursuje plotka mówiąca, iż od nowego roku "GW" przestanie się ukazywać w wersji papierowej.  Wtedy żadna kwerenda już nie pomoże.  Jeśli elektronika wyprze papier, to zasoby Internetu zaczną przypominać ruchome wydmy koło Łeby z ich wciąż przesypującym się piaskiem.  Zauważmy, że przy obecnej technice nie trzeba totalitarnych rządów ani wielkich organizacji, by fałszować rzeczywistość.  Mogą to robić pojedynczy blogerzy.
  W marcu 2012 niejaki Robakks zamieścił w Salonie24 zdjęcie swojego własnego nekrologu  /TUTAJ/  /używając nicka Rekscel i podając się za kumpla z bloku/.  Była tam data i miejsce pogrzebu.  Trzynastu blogerów dało się nabrać i złożyło kondolencje.  Dopiero dociekliwy komentator Syzyf zauważył, że fotografia była obrabiana w Fotoszopie i sprawdził listę pogrzebów w Krakowie.  Mistyfikacja wyszła na jaw.
  Na szczęście takie orwellowskie sztuczki można ujawniać przy pomocy Wayback Machine  /TUTAJ/ ukazującej wygląd stron internetowych sprzed lat.  Linki do  niej są także w Alexa.com.  Wypróbowałam ja na przykładzie Salon24.pl i aż się zdumiałam, widząc jak bardzo orwellowski jest to portal.  Ta sama dyskusja w wersji sprzed kilku lat może się bardzo różnić od obecnej.  Z czasem znikają nicki oraz komentarze.  Tak to wygląda.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Wolfram

24-08-2012 [12:22] - Wolfram | Link:

Najlepszą okazją do czyszczenia są zmiany techniczne - wtedy można wywalić co się chce i powołać na okoliczności obiektywne.
Na Salonie pracuje - nie wiem ile - ale bez wysiłku znalazłem co najmniej 15 osób, które udają blogerów.
Zacząłem pytać wprost - czy robią to za pieniądze czy jako wolontariusze - niejaki "wywczas" odpowiedział, że salon to medium obywatelskie i każdy może pisać co chce :)
Z kolei "teesa" czy podobnie napisała, że pojawiłem się pod nowym nickiem, że chamstwa nie będzie tolerować i zbanowała.

"To" jest bardzo sterowane - nawet na portalach tematycznych, zupełnie nie związanych z polityką admini "podczyszczają" portale, by np. usunąć wpisy kompromitujące ich kolegów zawodowo.

Podobne doświadczenia mam z Wikipedią - są wpisy, do których nikt nie zagląda od miesięcy - a są takie, gdzie wersja poprawna politycznie będzie ustalana do skutku - mimo oczywistej sprzeczności z faktami.
Mnie np. kasowała wpisy na Wiki nawet jakaś Litwinka z Nowego Jorku, wspierana przez lewacką brygadę z Polski.
(tzn. pisała komentarze uzasadniające po angielsku, do polskiego wpisu! )

Na Onecie najtrudniej przechodzą komentarze inteligentne i merytoryczne - potrafią leżeć nawet godzinę w przechowalni - robiłem eksperymenty ze znajomymi, to jestem tego pewien. Często nie ukazują się w ogóle.