Kościół w sieci

Często słyszy się, że Kościół nie idzie z duchem czasu, że ogranicza się jedynie do tradycyjnych i najprostszych form ewangelizacji ignorując możliwości które daje współczesna technika. Tymczasem w naszym kraju istnieje sporo religijnych stron internetowych. Odwiedza je regularnie 2,5 mln osób.

O tym, jak dobry jak dobry jest to wynik świadczy liczba 44 mln odsłon, których dokonują internauci. Okazuje się, że jeśli chodzi o wykorzystanie najnowszej techniki w służbie ewangelizacji to Watykan jest tutaj w czołówce. Niedawno sam Benedykt XVI założył konto na Twitterze, jednym z najbardziej popularnych portali społecznościowych.

Jak poinformował „Dziennik Polski” Watykan ma także już uruchomione cztery kanały na YouTubie. Niedawno wystartował również mikroblog watykański, dostępny w sześciu europejskich językach. Abonenci watykańskiego serwisu mogą otrzymywać na skrzynkę poczty elektronicznej lub na komórkę najnowsze informacje z życia Kościoła.

Również u nas wielu księży nie wyobraża sobie pracy duszpasterskiej bez dostępu do internetu. Prawie każda parafia ma już własną stronę www. Niedzielne msze są na żywo transmitowane w internecie. Księża piszą blogi, wysłuchują zwierzeń wiernych na gadu-gadu, za pośrednictwem internetu można też zamawiać Msze św. w osobistej intencji.

Oczywiście internet i nowe technologie nie zastąpią osobistego kontaktu z kapłanem, dlatego też w tej fascynacji nowymi możliwościami komputerów należy pewnie zachować zdrowy rozsądek. Niemniej jednak pocieszające jest to, że Kościół nie dał zepchnąć się w kąt, ale przemawia również w sposób bardziej przyswajalny dla współczesnego człowieka. Cieszy również fakt, że zainteresowanie chrześcijańskimi stronami internetowymi systematycznie rośnie.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika ksena

22-08-2011 [19:34] - ksena (niezweryfikowany) | Link:

jakie nowoczesne ,nieznane i niepraktykowane dotąd formy ewangelizacji proponują.Obawiam się,ze bedą całkiem nienowoczesnie, wyniośle milczeć.

Obrazek użytkownika Gosia

23-08-2011 [12:01] - Gosia (niezweryfikowany) | Link:

a przede wszystkim czystość i porządek, widziałam w moim kościele i na plebanii mojego proboszcza.