Europarlament: dużo o Rosji, wybory za pasem

Zakończona w czwartek po południu, przedostatnia przed wyborami europejskimi, sesja europarlamentu w Strasburgu była jedną z najspokojniejszych w ostatnich latach – tutaj wszyscy myślą już o czerwcowych eurowyborach. Dobrze jednak, że PE zajął się „Potrzebą pilnego zaradzenia problemowi deportacji ukraińskich dzieci do Rosji”. Kwestia Rosji pojawiła się w ramach „tury pytań” do Komisji Europejskiej w sprawie: „Gotowości rządów UE do zwalczania obcych ingerencji, w tym ze strony Rosji”>
 
Europosłowie wysłuchali też wystąpienia centroprawicowego premiera Finlandii Petteriego Orpo – a więc szefa rządu jednego z dwóch najnowszych państw członkowskich NATO, od którego szereg innych członków Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego mogłoby się uczyć jak przygotowywać się do potencjalnej napaści ze strony Rosji (Helsinki mają jedną z najsilniejszych artylerii w UE).
 
Była też mowa o wyznaczaniu rotacyjnej – co rok – „Europejskiej stolicy dzieci”.
 
Dość duży rozgłos w mediach, także po drugiej stronie Atlantyku zajęła debata nad sprawozdaniem posłów z Włoch i Rumunii, dotyczącym sztucznej inteligencji (AI).
 
Europosłowie debatowali również o „Europejskim akcie o wolności mediów”, choć w sprawozdaniu przygotowanym przez niemiecką eurodeputowaną jakoś nie pojawiła się kwestia zaboru mediów publicznych (TVP, Polskie Radio, PAP) w naszym kraju.
 
Mówiono też o zezwoleniach dla „obywateli państw trzecich” czyli spoza UE na pobyt i pracę na terytorium Unii.
 
Omówiono również upoważnienie państw członkowskich UE-27 do ratyfikowania konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy w sprawie eliminacji przemocy i molestowania.
 
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Kobiet wystąpiły dwie reprezentantki Hiszpanii w piłce nożnej – mistrzynie świata z ubiegłego roku.
 
Była też debata o cyberbezpieczeństwie, a także prezentacje dotyczące „Odpowiedzialności za produkty wadliwe”, alternatywnych metod rozstrzygania sporów czy Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Morskiego.
 
Niestety  była też debata zakończona nieszczęsnym głosowaniem w sprawie: „Charakterystyki energetycznej budynków”, co jest wprowadzaniem kolejnego elementu Zielonego Ładu. Parlament Europejski dalej podkręca ekologiczną „śrubę” w sytuacji, gdy rolnicy wzdłuż i wszerz Starego Kontynentu, z bardzo dużym poparciem społecznym, protestują przeciwko Zielonemu Ładowi. To ciekawy przykład zupełnego oderwania się od wyborców… PS: Wyrazy solidarności z moim dobrym znajomym, którego często zapraszałem na posiedzenia Delegacji UE-Rosja Leonidem Wolkowem (b. szefem sztabu śp. Aleksieja Nawalnego), którego „nieznani sprawcy” ciężko pobili przed jego domem na Litwie. Rosyjskie służby mają kolejną ofiarę na sumieniu, jeśli w ogóle można mówić o sumieniu w ich kontekście.
 
*tekst ukazał się na portalu niezalezna.pl (17.03.2024)
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Hornblower

17-03-2024 [22:10] - Hornblower | Link:

Jakie więc było stanowisko pana europosła w sprawie "Europejskiego aktu o wolności mediów” ? 

Obrazek użytkownika Jan1797

18-03-2024 [12:41] - Jan1797 | Link:

debata zakończona nieszczęsnym głosowaniem w sprawie: „Charakterystyki energetycznej budynków”, co jest wprowadzaniem kolejnego elementu Zielonego Ładu.
@Autor,
Przyglądam się plakatom wyborczym tuż po konwencjach wyborczych.
 Nie interesują mnie waśnie pomiędzy urzędującym wiceprezydentem Krakowa, doktorem habilitowanym, a wielokrotnym kandydatem Ł. Gibałą, oraz Konrad Berkowicz z Konfederacji nie mają szans na mój głos. Kandydaci niezależni i partii rządzącej również. Patrzę i słucham, nie będę krytykował, trudno jest nie zapomnieć. Wiceprezydent występuje z poparciem ustępującego prof. Jacka Majchrowskiego.  To z powodu braku sprzeciwu tych kandydatów w sytuacji, w której ubóstwo energetyczne na naszych oczach zamienia się w wykluczenie energetyczne. 
"Natomiast do 2026 zeroemisyjne mają stać się budynki zajmowane czy eksploatowane przez władze publiczne lub do nich należące.  Do 2030 roku budynki mieszkalne będą musiały mieć co najmniej klasę energetyczną E,"https://www.rp.pl/nieruchomosc... 
Słyszę wypowiedzi, że jest jeszcze kilka lat, że wiele może się zmienić. Kto w takim razie zagwarantuje, że nie będą to zmiany jak w wypadku Turowa, gdzie proces likwidacji został przyspieszony o 20 lat. Czy w przypadku dyrektywy budynków zeroemisyjnych może nastąpić przyspieszenie?
Jako że herb województwa małopolskiego – Wikipedia, wolna encyklopedia https://pl.wikipedia.org/wiki/...ództwo_małopolskie Herb województwa małopolskiego to w polu czerwonym ukoronowany orzeł biały ze złotą przepaską zakończoną trójliściem przez skrzydła, takimże dziobem, językiem i szponami. Korona na głowie orła: gotycka, otwarta. A to zobowiązuje.
Dlatego moim kandydatem na prezydenta Krakowa jest Łukasz Kmita. Były wojewoda młody i bezkompromisowy człowiek. Pod jego nadzorem powstał program dla popadającej w ruinę od 2001 roku Trzebini. To może szczegół, jednak znamienny przy obecnym budżecie Miasta Krakowa. Z racji wieloletniej pracy społecznej dla wspólnoty samorządowej odrobinę wiem, jak poważny jest to problem.