Polska i Rumunia są w ogniu liberalno-lewicowych represji

Polska i Rumunia to największe kraje naszego regionu, oba wstąpiły do UE w XXI wieku. Oba także mają doświadczenie komunistycznej opresji. Co więcej, w obu krajach obecne władze stosują represje wobec opozycji, wspierane przez sprzyjające im systemy sądownicze. W Rumunii unieważnia się wyniki wyborów, w Polsce mamy do czynienia z politycznymi procesami i aresztowaniami. Oby zwycięstwa George'a Simiona w Rumunii i Karola Nawrockiego w Polsce zatrzymały tę pełzającą lewicowo-liberalną dyktaturę - mówi w rozmowie z Frondą Ryszard Czarnecki, były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego i europoseł w latach 2004-2024.
Mariusz Paszko, portal Fronda.pl: Panie Pośle, uczestniczy Pan w konferencji MEGA w Salonikach (Make Europe Great Again – III edycja konferencji odbyła się 25 kwietnia 2026 w Salonikach w Grecji). Co dla Pana oznacza udział w tym wydarzeniu? Jakie nadzieje wiąże Pan ze środowiskami związanymi z MEGA?
Ryszard Czarnecki, były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego i europoseł 2004-2024: To bardzo ważne spotkanie – kolejny etap jednoczenia prawicy w Europie. Zwracam uwagę, że wśród mówców są nie tylko przedstawiciele środowisk patriotycznych i narodowych, skupionych w EKR (Europejskich Konserwatystach i Reformatorów),ale również przedstawiciele dwóch partii z Portugalii i Belgii, należących w Europarlamencie do frakcji Patriots for Europe, gdzie są także partie Victora Orbána i Marine Le Pen. Obie te partie osiągnęły w swoich krajach drugie miejsca w wyborach. Takie konferencje pokazują, jak wiele nas łączy – nawet jeśli dziś maszerujemy osobno, to cel mamy wspólny. Zwiększa to szanse na formalne zjednoczenie prawicy na poziomie europejskim. Realnie do takiego przegrupowania może dojść w styczniu 2027 roku, kiedy nastąpi zmiana prezydium Parlamentu Europejskiego oraz przewodniczących komisji i delegacji.
Jednym z głównych tematów konferencji jest obrona suwerenności narodowej. Jakie konkretne działania powinny być podejmowane w tym zakresie?
To bardzo dobre pytanie. O suwerenności można wiele mówić, ale najważniejsze są realne działania i instrumenty prawne, które pozwolą jej bronić przed zakusami Unii Europejskiej czy dominacją silniejszych państw. Kluczowe jest wygrywanie wyborów parlamentarnych i prezydenckich w naszych krajach – jak w Polsce i Rumunii – aby mieć mandaty i możliwości do obrony suwerenności. Wygrana to warunek konieczny, by bronić i rozwijać niezależność narodową, także w ramach współpracy regionalnej i kontynentalnej.
W trakcie konferencji przypomniano o finansowaniu przez Unię Europejską kampanii promujących Zielony Ład i walkę z konserwatywną opozycją. Jak Pan ocenia ten skandal?
To sytuacja bez precedensu. Unia Europejska angażuje się, mówiąc wprost, po chamsku w wewnętrzne sprawy krajów członkowskich – finansując walkę polityczną, jawnie opowiadając się po jednej stronie. Efekt? Rosną szeregi eurosceptyków, eurorealistów i euronegatywistów. Taka ingerencja prowadzi Unię na równię pochyłą. Nie chcemy Unii, która decyduje za Polaków, Rumunów czy inne narody, kto ma nami rządzić.
Przed nami wybory zarówno w Polsce, jak i w Rumunii. Czy widzi Pan podobieństwa sytuacji politycznej obu krajów?
Zdecydowanie tak. Polska i Rumunia to największe kraje naszego regionu, oba wstąpiły do UE w XXI wieku. Oba także mają doświadczenie komunistycznej opresji. Co więcej, w obu krajach obecne władze stosują represje wobec opozycji, wspierane przez sprzyjające im systemy sądownicze. W Rumunii unieważnia się wyniki wyborów, w Polsce mamy do czynienia z politycznymi procesami i aresztowaniami. Oby zwycięstwa George'a Simiona w Rumunii i Karola Nawrockiego w Polsce zatrzymały tę pełzającą lewicowo-liberalną dyktaturę.
W rozmowach kuluarowych zauważalne jest duże zainteresowanie Rumunów Polską, jak też ich sympatia do Polaków. Z czego ono wynika?
Rzeczywiście jest to widoczne od lat. Mamy wspólne doświadczenia historyczne, podobną historię walki o niepodległość i suwerenność. Polska nigdy nie była dla Rumunii zagrożeniem – wręcz przeciwnie, mamy za sobą sojusze, jak choćby wojskowy alians polsko-rumuński w okresie II Rzeczypospolitej. Co więcej, dzisiaj dla rumuńskiej opozycji Polska jest modelem – wzorem sukcesu prawicy w latach 2015–2023.
Dopiero co poseł Dariusz Matecki został zwolniony za kaucją, a Interpol odmówił wydania czerwonej noty za posłem Marcinem Romanowskim. Jak Pan ocenia te sytuacje?
To dobre sygnały. Pokazują, że sądy i instytucje międzynarodowe nie chcą być narzędziem w rękach obecnego rządu w Warszawie. To powinno być ostrzeżeniem dla prokuratorów, sędziów,urzędników i policjantów, by nie byli nadgorliwi – bo obecna władza nie będzie trwała wiecznie.
Międzynarodowe wsparcie dla koalicji Donalda Tuska słabnie, co widać chociażby po decyzjach Interpolu, ale też po tym, że Donald Trump zapowiada ostre rozmowy z Unią Europejską. Warto dodać, że właśnie Unia Europejska załatwi Tuska, ponieważ nadal karze Polskę ostrymi sankcjami finansowymi, a on przecież miał "nie dać się nikomu ograć". I co? I nic z tym nie robi. Co więcej, widać już poruszenie międzynarodowe w związku z prześladowaniami polskiej opozycji i dyktatorskimi tendencjami obecnego rządu, który np. w USA na przychylną opinię liczyć już nie może.
Uprzejmie dziękuję Panie Pośle za rozmowę.
Wywiad ukazał sie na portalu "Fronda"



Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

04-05-2025 [11:36] - Jabe | Link:

Oj, pozowanie na antysystem. Kto się da na to nabrać?