Witaj: Niezalogowany | LOGOWANIE | REJESTRACJA
W tureckich mediach o PE
Wysłane przez ryszard czarnecki w 23-11-2024 [11:03]
Ostatnie wybory do Parlamentu Europejskiego przyniosły znaczące zmiany w krajobrazie politycznym Europy. Podkreśliły zarówno sporą siłę już znanych i ugruntowanych formacji konserwatywnych, jak i rosnący wpływ bardzo prawicowych partii. Wyniki wyborów będą już od 1 grudnia czyli od wyboru nowej Komisji Europejskiej kształtować władze ustawodawcze Unii Europejskiej i będą de facto obowiązywać przez pięć lat, niezależnie od późniejszych wyników wyborów w poszczególnych krajach. Odzwierciedlają one zmieniające się priorytety ,ale też i obawy europejskich wyborców.
Konserwatyści, utrzymując swoją pozycję wiodącej grupy politycznej w PE, zasygnalizowali stabilność i ciągłość w zarządzaniu UE, przy wszystkich tego ograniczeniach Wynik ten sugeruje, że znaczna część europejskiego elektoratu popiera wizję Unii, która kładzie nacisk na tradycyjne wartości, stabilność gospodarczą i ostrożne podejście do integracji. Sukces konserwatystów może być postrzegany jako mandat do kontynuowania ich polityki, która często koncentruje się na odpowiedzialności fiskalnej, reformach przyjaznych dla rynku i wyważonej reakcji na wyzwania związane z globalizacją i zmianami technologicznymi.
Względnie bardzo dobry wynik konserwatystów jest kluczowe z kilku powodów. Po pierwsze, stanowi przeciwwagę dla bardziej radykalnych elementów w europarlamencie, zapewniając, że wszelkie propozycje legislacyjne będą łagodzone przez pragmatyczne i umiarkowane podejście. Po drugie, pomaga w utrzymaniu jednolitego stanowiska w kluczowych kwestiach, takich jak handel, bezpieczeństwo i polityka zagraniczna. Można oczekiwać, że przywództwo konserwatystów będzie opowiadać się za silną, spójną UE, która może wywierać wpływ na arenie międzynarodowej.
Co więcej, większy niż dotąd udział konserwatystów we władzach Parlamentu Europejskiego może sprzyjać bardziej przewidywalnemu i stabilnemu środowisku politycznemu, które jest niezbędne dla wzrostu gospodarczego i zaufania inwestorów. Przedsiębiorstwa i rynki generalnie preferują stabilność, a Parlament Europejski współkierowany przez konserwatystów prawdopodobnie będzie realizował politykę wspierającą ekspansję gospodarczą, tworzenie miejsc pracy i innowacje.
Świetne wyniki mocno prawicowych partii w Parlamencie Europejskim stanowią znaczącą zmianę dynamiki politycznej UE. Wzrost prawicy można przypisać kilku czynnikom, w tym powszechnemu niezadowoleniu ze status quo, nierównościom gospodarczym oraz obawom związanym z imigracją i tożsamością kulturową. Zyski radykalnej prawicy odzwierciedlają rosnące przekonanie wśród szeregu środowisk, że tradycyjne partie nie zdołały odpowiednio zaspokoić ich potrzeb i obaw.
Rozwój ten ma głębokie implikacje dla polityki europejskiej. Zwiększona obecność wyraźnie prawicowych partii w Parlamencie Europejski. oznacza, że ich poglądy i polityka będą miały większą platformę i wpływ na dyskusje legislacyjne. Partie te zazwyczaj opowiadają się za ściślejszą kontrolą imigracji, większą suwerennością narodową i sceptycyzmem wobec głębszej integracji europejskiej. Ich obecność może prowadzić do bardziej spolaryzowanych debat w europarlamencie, potencjalnie spowalniając proces legislacyjny i komplikując wysiłki zmierzające do osiągnięcia konsensusu w kluczowych kwestiach.
Wzrost znaczenia skrajnej prawicy miał już bezpośrednie reperkusje polityczne, o czym świadczy decyzja prezydenta Francji Emmanuela Macrona o rozpisaniu przedterminowych wyborów parlamentarnych zaraz po wyborach do PE. Posunięcie to wskazuje, w jakim stopniu zyski radykalnej prawicy zachwiały tradycyjnym porządkiem politycznym i skłoniły przywódców głównego nurtu do poszukiwania nowego mandatu od swoich wyborców. Decyzję Macrona można postrzegać jako -w miarę jednak skuteczną , jak się okazało - próbę umocnienia swojej pozycji politycznej i przeciwdziałania rosnącym wpływom środowisk prawicowych we Francji i szerzej: UE.
Fakt, że miliony Europejczyków wzięły udział w wyborach do PE, podkreśla ciągłe -nawet mimo jego kontrowersyjnych decyzji- znaczenie Parlamentu Europejskiego jako instytucji demokratycznej. Wysoka jednak frekwencja wyborcza jest pozytywnym wskaźnikiem demokratycznego zaangażowania i sugeruje, że obywatele Europy są zainteresowani przyszłym kierunkiem rozwoju UE. Zaangażowanie to ma kluczowe znaczenie dla legitymizacji Parlamentu Europejskiego i jego zdolności do skutecznego reprezentowania różnorodnych interesów 27-panstwowej organizacji.
Jednak zróżnicowane wyniki wyborów w poszczególnych państwach członkowskich podkreślają również wyzwania związane z tworzeniem jednolitej europejskiej polityki i jej ram. Rozbieżne krajobrazy polityczne w UE odzwierciedlają złożone i często sprzeczne priorytety państw członkowskich, co komplikuje wysiłki na rzecz osiągnięcia spójnej i skoordynowanej polityki UE.
Nowy skład Parlamentu Europejskiego stanowi zarówno wyzwanie, jak i szansę dla Unii. Z jednej strony, obecność silnego bloku konserwatywnego obok znacznego kontyngentu radykalnej prawicy może prowadzić do fragmentacji procesów legislacyjnych. Z drugiej strony, różnorodność reprezentacji może również sprzyjać bardziej zdecydowanym debatom i prowadzić do bardziej innowacyjnych i kompleksowych rozwiązań problemów, przed którymi stoi UE.
Liderzy konserwatystów będą musieli ostrożnie poruszać się w tej dynamice i już to czynią, budując koalicje i znajdując wspólną płaszczyznę z innymi grupami politycznymi, aby realizować swój program legislacyjny. Będą również musieli zająć się podstawowymi kwestiami, które napędzały wzrost radykalnej prawicy, takimi jak nierówności ekonomiczne, imigracja i tożsamość kulturowa. Oczywiście po to, aby zapewnić długoterminową stabilność i spójność UE.
Ostatnie wybory do Parlamentu Europejskiego przygotowały grunt pod złożony i dynamiczny krajobraz polityczny w ciągu najbliższych pięciu lat. Utrzymująca się względnie silna pozycja konserwatystów zapewnia pewną dozę stabilności, podczas gdy polityczne zyski skrajnej prawicy podkreślają potrzebę zajęcia się głęboko zakorzenionymi obawami w społeczeństwach europejskich.
Zdolność Parlamentu Europejskiego do skutecznego rządzenia i wdrażania poszczególnych polityk Unii będzie zależeć od gotowości jego deputowanych do zaangażowania się w konstruktywny dialog i współpracę, nawigując po różnorodnych i często sprzecznych interesach europejskiego elektoratu. To zadanie bardzo, bardzo trudne.
*Jest to polska wersja mojego artykułu ,który ukazał się w "Daily Sabah"- tureckim dzienniku i portalu zbliżonym do rządu w Ankarze/