Wąsik, Kamiński, Kalisz - nie skazani ale ułaskawieni

Kontrowersje budzi spór o to czy prezydent Duda prawomocnie ułaskawił panów Wąsika i Kamińskiego. Ponieważ nie można ułaskawić osoby, która nie jest skazana czyli człowieka niewinnego.
Okazuje się, że była w przeszłości sytuacja nie taka sama ale podobna: również ułaskawiono czlowieka nie skazanego. Chodzi o Ryszarda Kalisza ułaskawionego przez Aleksandra Kwaśniewskiego.
Tak o sprawie pisał o sprawie portal wp.pl

01-12-2005 14:25
Akta sprawy Ryszarda Kalisza krążą między sądami
Akta sprawy o pomówienie, której dotyczy
procedura ułaskawienia Ryszarda Kalisza wszczęta przez prezydenta
RP Aleksandra Kwaśniewskiego, "krążą" między białostockimi sądami,
ale nie dotarły jeszcze do wydziału wykonawczego białostockiego
sądu rejonowego.

Chodzi o sprawę o pomówienie, którą z oskarżenia prywatnego wytoczył Kaliszowi białostocki radny Jacek Żalek. (...) Pod koniec października białostocki sąd okręgowy jako sąd drugiej instancji warunkowo umorzył postępowanie w tej sprawie, ale nakazał Kaliszowi zapłacić na rzecz oskarżyciela posiłkowego osiem tysięcy złotych zadośćuczynienia.
Proces o pomówienie dotyczył wypowiedzi Kalisza, związanej z zajściami na wiecu przedwyborczym ubiegającego się o reelekcję Aleksandra Kwaśniewskiego we wrześniu 2000 roku przed Pałacem Branickich w Białymstoku. Kalisz był wówczas szefem jego sztabu wyborczego. Na wiecu doszło do przepychanek między zwolennikami i przeciwnikami prezydenta, kilka osób zatrzymała policja.
Wśród nich był Jacek Żalek, ówczesny szef podlaskiego sztabu wyborczego kontrkandydata Kwaśniewskiego - Mariana Krzaklewskiego, obecnie białostocki radny (bez przynależności do żadnego z klubów radnych).
Wobec trzech z siedmiu zatrzymanych wówczas osób, w tym Żalka, sprawa trafiła do sądu, który po długim procesie jego sprawę warunkowo umorzył (od zarzutu czynnej napaści na policjantów go uniewinniono), a dwóch innych młodych mężczyzn skazał na więzienie w zawieszeniu.
Kilka dni po zajściach na wiecu Kalisz bardzo krytycznie odniósł się do tej sprawy na antenie jednej z rozgłośni radiowych, mówiąc, że w zamieszkach brali udział członkowie sztabu Mariana Krzaklewskiego.
Rok po wydarzeniach na wiecu Żalek skierował do sądu prywatny akt oskarżenia, bo uznał, że Kalisz naruszył jego dobre imię, pomawiając go "o zorganizowanie, a następnie kierowanie uzbrojoną w noże i gazy obezwładniające grupą osób zakłócających wiec Aleksandra Kwaśniewskiego".
Sąd uznał, że rzeczywiście doszło do pomówienia, ale ze względu na nieznaczny stopień społecznej szkodliwości czynu postępowanie warunkowo umorzył. Kalisz ma jednak Żalkowi zapłacić 8 tys. zł zadośćuczynienia.
(...)
Przewodnicząca wydziału karnego Sądu Rejonowego w Białymstoku Marzenna Roleder powiedziała, że jest to odnotowywane w rejestrze, ale to nie jest skazanie. Warunkowe umorzenie postępowania to nie jest skazanie, to danie okresu próby. Po to wymyślono tę instytucję, by dana osoba nie figurowała jako skazana - dodała sędzia.
https://wiadomosci.wp.pl/akta-...

Mamy więc systuację nie identyczną, ale podobną: osoba nie skazana została jednak skutecznie ułaskawiona przez prezydenta Kwaśniewskiego.  Dodajmy jeszcze, że: gdy prezydent Kwaśniewski ogłosił łaskę trwała procedura odwoławcza od wyroku: obie strony zgłosiły kasację.

******************
Przypomina mi się też fragment książki płka Severskiego/Sokołowskiego, emerytowanego funkcjonariusza polskich służb specjalnych. W jednym z fragmentów opisuje on przygotownia do dokonania likwidacji (zabójstwa) osoby / osób przez funkcjonariuszy służb. Funkcjonariuszom którzy mieli obawy przed wykonywaniem tego typu zadań ich przełożony obiecywał pismo podpisane przez prezydenta zwalniające ich z odpowiedzialności za przestępstwa, naruszenia prawa jakich dokonają w przyszłości. Czyli właśnie prezydenckie ułaskawienie.
I teraz pytanie: fikcja to czy prawda?
A jeśli jednak prawda, to - gdyby uznać prawomocność wyroku sądu w sprawie Wąsik, Kamiński - co z funkcjonariuszami którzy mają podobne ułaskawienia? Są one nieważne?

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

23-12-2023 [10:42] - AŁTORYDET | Link:

Nauczycielu, czy te obiecane 30% podwyżki dokonało takiego wzmożenia? Pobiegnij do klasy, zdjąć krzyż, to dostaniesz premię! 

Obrazek użytkownika RinoCeronte

23-12-2023 [17:03] - RinoCeronte | Link:

Co to za bełkot?, nam chodzi o sprawiedliwość!

Obrazek użytkownika u2

23-12-2023 [19:59] - u2 | Link:

Są one nieważne?

W przypadku ministra Kalisza była kasacja, a kasacja jest od wyroku prawomocnego. W przypadku ministrów Kamińskiego i Wąsika wyrok był nieprawomocny. Zgodnie z konstytucją przedwojenną Prezydent 2RP miał prawo łaski tylko w przypadku wyroków prawomocnych. W 3RP konstytucja nie precyzuje na jakim etapie postępowania sądowego Prezydentowi przysługuje prawo łaski. Kodeks postępowania karnego ma artykuł, który mówi, że tylko skazanemu prawomocnym wyrokiem przysługuje prawo łaski. Ale ten zapis nie może unieważnić zapisu konstytucji, która jest ustawą zasadniczą, nadrzędną nad KPK. To są proste sprawy.

PS. A skazanie ministrów Kamińskiego i Wąsika wbrew konstytucji oznacza zamach stanu w wykonaniu SN i SO. Między wierszami oznacza to ukrytą groźbę wobec tych funkcjonariuszy, którzy będą ścigać korupcję w szeregach nie tylko pełomafii. W dodatku Hołownia jako marszałek popełnił również zamach stanu unieważniając mandaty posłów obu ministrom.

Obrazek użytkownika spike

24-12-2023 [13:21] - spike | Link:

"Kontrowersje budzi spór o to czy prezydent Duda prawomocnie ułaskawił panów Wąsika i Kamińskiego. Ponieważ nie można ułaskawić osoby, która nie jest skazana czyli człowieka niewinnego."

podważanie prawa łaski Prezydenta, to "mowa trawa" szajki adwokackiej i sędziowskiej.

Pierwsza sprawa, jest wyrok TK, który stwierdził, że Prezydent może stosować ten przywilej, w dowolnym momencie sprawy karnej, przed dochodzeniem prokuratorskim, procesem sądowym, jak i w trakcie i po.

Podstawą do takiego wyroku jest sama Konstytucja, która nie ogranicza tego prawa, poza jednym przypadkiem, względem skazanego wyrokiem T.Stanu.
Czyli, co nie jest zakazane, jest dozwolone.
Do tego dochodzi kolejny paragraf, że żadna instytucja nie ma prawa do podważania decyzji prawa łaski.

Jest też inny przepis prawa, że sąd nie ma prawa na interpretacje przepisów prawa, ma je jedynie stosować.
Interpretacja prawa, łamie ustawę o sądach.