Zapraszamy: „Żołnierze Wyklęci - dziedzictwo i zobowiązanie"

Stowarzyszenie KoLiber we współpracy z samorządem dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy rozpoczyna cykl edukacyjny „Praskie Spotkania z Historią”. Patronem honorowym serii jest burmistrz dzielnicy Paweł Lisiecki.

Pierwszym wydarzeniem organizowanym w ramach projektu będzie spotkanie z dr Krzysztofem Kawęckim pt. „Żołnierze Wyklęci” - dziedzictwo i zobowiązanie, które odbędzie się w czwartek 16 kwietnia o godz. 19 w Sali Konferencyjnej Urzędu Dzielnicy Praga-Północ przy ul. Kłopotowskiego 15 (na tyłach Katedry Warszawsko-Praskiej, tuż przy przystanku Park Praski – dojazd trwa ok. 5 min. od stacji metra Ratusz-Arsenał, można też w kilka minut dojść z Dworca Wileńskiego).

Spotkanie dotyczyć będzie roli powojennego podziemia niepodległościowego w historii Polski i jego wpływu na kolejne pokolenia Polaków. Będzie mowa o tym, jak odnoszono się do „Żołnierzy Wyklętych” w PRL i III RP, komu zawdzięczamy przywracanie Powstańców Antykomunistycznych do świadomości społecznej, a kto walczył z pamięcią o naszych bohaterach. Spróbujemy także znaleźć odpowiedź na pytanie o to, w jaki sposób współcześni powinni realizować zobowiązanie wynikające z odwołania do dziedzictwa drugiej konspiracji.

Krzysztof Kawęcki – historyk, politolog, doktor nauk humanistycznych (KUL), nauczyciel akademicki z wieloletnim doświadczeniem, od lat 70. działacz narodowego nurtu opozycji antykomunistycznej, członek Polskiego Komitetu Obrony Życia, Rodziny i Narodu, redaktor i wydawca prasy podziemnej, w latach 1998-2002 przewodniczący Rady Gminy Celestynów, wiceminister edukacji narodowej w okresie 2000-2001, od 2014 roku radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, przewodniczący władz wojewódzkich oraz wiceprezes Prawicy Rzeczypospolitej Marka Jurka, współorganizator Społecznych Obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, autor książek historycznych, publicysta m.in. „Naszego Dziennika”, „wSieci Historii”, „Mojej Rodziny”, miesięcznika „Patria”, Telewizji Trwam i Radia Maryja. 11 listopada 2008 roku, za „zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej”, prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.