Pierwsze ogólnopolskie spotkanie koordynatorów RKW

W Łodzi w dniu 8 września 2018 doszło do pierwszego przed wyborami samoorządowymi ogólnopolskiego spotkania i szkolenia Ruchu Kontroli Wyborów.

https://stowarzyszenierkw.org/...
https://stowarzyszenierkw.org/...
https://stowarzyszenierkw.org/...

O nastrojach w Polsce gminnej i powiatowej, o konieczności walki z mafijnymi układami mówił prezes RKW Jerzy Targalski oraz Krajowy Koordynator sieci RKW Marcin Dybowski, który w drugiej części spotkania przedstawił ostatnie zmiany w ordynacji wyborczej i zaproponował rozwiązania dotyczące kwestii przypilnowania wyborów.

Na stronach Ruchu Kontroli Wyborów można prześledzić nagranie z pierwszej części tego spotkania.

https://youtu.be/THsEe-6ar7Y

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Lektor

14-09-2018 [10:40] - Lektor | Link:

Cz.1.
Właściwie nie ma chyba większego zagrożenia dla demokracji niż fałszowanie wyborów społeczeństwa. To oznacza, że najważniejsze decyzje dotyczące naszego bezpieczeństwa i dysponowania naszymi pieniędzmi zostawiamy osobie, która wbrew naszej woli, za pomocą oszustwa dochodzi do władzy, lokalnej lub centralnej. To jest naruszenie podstawowego fundamentu demokracji. Stąd w cywilizowanym świecie obowiązują niezwykle surowe kary za fałszerstwa wyborcze oraz zaangażowanie społeczeństwa w kontrolę uczciwości wyborów.
 

Obrazek użytkownika Lektor

14-09-2018 [10:41] - Lektor | Link:

Cz.2.
Poradnik męża zaufania wybory samorządowe 2018
Prezentujemy nowy poradnik męża zaufania w nadchodzących wyborach samorządowych. Poradnik jest modyfikacją wersji z roku 2011. Dziś publikujemy rozdział 5. Najważniejsze zadania męża zaufania. Pamiętaj, że jako mąż zaufania powinieneś dobrze rozumieć jakie jest Twoje zadanie i na co zwrócić szczególną uwagę podczas pracy.
5.1. Co robić i na co zwracać uwagę.
Jako mąż zaufania, od początku do końca swojej obecności w lokalu wyborczym skoncentruj uwagę na:
• urnie wyborczej,
• arkuszach ze spisem wyborców,
• kartach do głosowania będących w dyspozycji komisji,

Przychodząc do lokalu wyborczego, zwróć uwagę gdzie się one znajdują i czy komisja postępuje z nimi we właściwy sposób. Ponadto zwracaj uwagę na zachowanie wyborców (czy ktoś im nie "pomaga" w głosowaniu) oraz na liczenie głosów przez komisję.

5.2. Co może się wydarzyć.
Zwróć szczególną uwagę, czy nie mają miejsca następujące zdarzenia:

• urna wyborcza:
– dorzucenie głosów do urny,
– próba wyniesienia urny lub umieszczenia jej w miejscu, w którym nie jest widoczna,
– wymiana całej urny,
– wymiana całej zawartości urny,

• spis wyborców:
– składanie fałszywych podpisów w spisie wyborców (za osoby, które nie wzięły udziału w wyborach),
– nieprawidłowe policzenie osób, które złożyły podpis (zawyżanie ilości),

• karty do głosowania będące w dyspozycji komisji:
– kradzież pewnej liczby kart przez członka lub członków komisji,

• zachowania wyborców i ich ewentualnych pomocników:
– zwróć uwagę, czy wszyscy wyborcy wrzucają swoje głosy  do urny i nie wynoszą kart do głosowania na zewnątrz lokalu. Osoby przekupione mogą wynosić czyste karty do głosowania  na zewnątrz lokalu wyborczego dla organizatorów oszustwa.
 liczenie głosów przez komisję:
- podmiana kart z głosami,
– unieważnianie kart z głosami przez dopisywanie drugiego krzyżyka,
– kradzież wypełnionych kart,
– nieprawidłowe segregowanie kart z głosami na poszczególne komitety wyborcze; polega ono na błędnym odkładaniu karty z głosem dla danego kandydata (karta trafia do puli innego kandydata mimo tego co zakreślono na karcie).
Uwaga: jeśli upewnisz się, że zaszło jedno z wymienionych zdarzeń, natychmiast i stanowczo zażądaj wpisu zdarzenia do protokołu i zawiadom organy ścigania.